Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie nowe przedszkole w Krakowie. Już widać, jak będzie wyglądać

(MM)
Przedszkole nr 38 w nowym obiekcie, który powstaje, będzie mogło zapewnić opiekę dla 150 dzieci
Przedszkole nr 38 w nowym obiekcie, który powstaje, będzie mogło zapewnić opiekę dla 150 dzieci Wojciech Matusik
Na osiedlu Widok można już zobaczyć, jak będzie się prezentowała bryła nowego budynku przedszkola przy ulicy Jabłonkowskiej. Nie każdemu przypadnie do gustu - również już widoczna - kolorystyka tego nowego obiektu dla dzieciaków: oprócz kolorowych akcentów elewacje są w różnych odcieniach szarości, do tego ciemna stolarka okienna i ponure czarne ogrodzenie. Zakończenie robót budowlanych przewidziane w 2023 roku. Będzie to przedszkole dla 150 dzieci. Natomiast 125 miejsc ma mieć od przyszłego roku nowe przedszkole - w budynku, który gmina kupiła na os. Piastów.

Przy ul. Jabłonkowskiej na osiedlu Widok (Bronowice Małe) powstaje nowy budynek Samorządowego Przedszkola nr 38. Wznoszony jest na miejscu rozebranego kilkudziesięcioletniego przedszkola, które już nie nadawało się do użytku.

Nowe przedszkole będzie 6-oddziałowe, przeznaczone do opieki nad dziećmi w wieku 2,5-6 lat. W projekcie uwzględniono budowę sześciu sal do dziennego pobytu dzieci, sale do zajęć indywidualnych, salę do zajęć ruchowych oraz aulę na 150 dzieci. W obiekcie będzie również kuchnia, pomieszczenia administracyjne, pomieszczenia gospodarcze oraz sanitariaty. Budynek jest jednopiętrowy z częściowym podpiwniczeniem, z dachem płaskim, o powierzchni użytkowej 1 962 metrów kwadratowych. Inwestycja - jak podają urzędnicy - obejmuje też układ komunikacyjny i miejsca postojowe oraz budowę placu zabaw i zbiornika retencyjnego wód opadowych.

W Krakowie, jak zapewnia magistrat, nie jest planowana likwidacja żadnego samorządowego przedszkola. W 2023 roku ma przybyć miejsc dla najmłodszych. W listopadzie 2022 r. gmina zakupiła nieruchomość zabudowaną budynkiem na os. Piastów na potrzeby pięciu oddziałów przedszkolnych (125 dzieci), których uruchomienie planowane jest w przyszłym roku.

Jakie kolejne inwestycje miasto ma w planach? Jak wskazują urzędnicy, w projekcie budżetu Krakowa na rok 2023 i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa na lata następne, przedstawionym 15 listopada przez prezydenta miasta, ujęte są następujące zadania związane z infrastrukturą przedszkolną:

  • rozbudowa i przebudowa Szkoły Podstawowej nr 54 oraz Samorządowego Przedszkola nr 133 przy ul. Tynieckiej 122, w ramach której część przedszkolna zostanie zwiększona z dwóch do sześciu oddziałów (do 150 dzieci); finansowanie tej inwestycji jest zaplanowane na lata 2023-2027,
  • rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 przy ul. Mieczysława Wrony 115, w ramach której część przedszkolna zostanie zwiększona z trzech do pięciu oddziałów przedszkolnych (do 125 dzieci); finansowanie inwestycji zaplanowane jest w latach 2024-2027.

Obecnie, w roku szkolnym 2022/2023 w Krakowie działają:
* 128 przedszkoli samorządowych (17 327 dzieci)
* 8 przedszkoli samorządowych specjalnych (155 dzieci)
* 307 przedszkoli niesamorządowych (18 466 dzieci)
* 5 przedszkoli niesamorządowych specjalnych (163 dzieci)
* 21 punktów przedszkolnych (288 dzieci)
* 12 samorządowych szkół podstawowych z oddziałami wychowania przedszkolnego tzw. zerówka (453 dzieci)
* 3 samorządowe szkoły podstawowe specjalne z oddziałami wychowania przedszkolnego (28 dzieci)
* 4 niesamorządowe szkoły podstawowe z oddziałami wychowania przedszkolnego (56 dzieci)
* 1 niesamorządowa szkoła specjalna z oddziałem wychowania przedszkolnego (jedno dziecko).

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska