Uruchomienie lotów do Londynu, Zurychu i Amsterdamu ważne jest nie tylko dla nas. Z tej okazji w Krakowie pojawią się szefowie KLM i Swiss. Na wydarzeniach związanych z inauguracyjnymi rejsami będą ambasadorowie Holandii i Wielkiej Brytanii w Polsce. A British Airways zaplanował szeroką kampanię promocyjną w mediach, internecie oraz na citylightach.
- Nowe połączenia to oferta skierowana przede wszystkim do klienta biznesowego - przyznaje Jan Pamuła, prezes MPL Kraków-Balice. Linie lotnicze zdecydowały się na Kraków ze względu na rosnące znaczenie stolicy Małopolski dla międzynarodowych korporacji, które coraz częściej lokują się pod Wawelem.
Ale dla krakowian i Małopolan nie be znaczenia jest fakt, że będą mogli dolecieć do Londynu, Zurychu i Amsterdamu. To wielkie europejskie porty, gdzie można się przesiąść na samoloty lecące do wielu miast Azji i obu Ameryk. Np. maszyny British Airways będą lądować na Gatwick w Londynie, największym lotnisku w Europie, obsługującym pond 72 miliony pasażerów rocznie. To połączenie już cieszy się ogromnym zainteresowaniem (choć ruszy dopiero 1 maja). Tak dużym, że przewoźnik zdecydował się latać przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim, jak pierwotnie zakładał.
Dla samych Balic - oprócz szansy na zwiększenie liczby pasażerów - pojawienie się British Airways, Swiss i KLM to także prestiż. Żaden regionalny port lotniczy w Polsce nie może się pochwalić tym, że ma tylu tak poważnych przewoźników. Na wszystkich lotniskach królują tanie linie, w Krakowie obsługują one dwie trzecie ruchu pasażerskiego, w tym sam Ryanair ma aż 44-proc. udział w lotniskowych statystykach.
MPL Kraków-Balice stara się utrzymywać i pozyskiwać tradycyjnych przewoźników, by nie uzależnić się tylko od jednej linii. Bo ewentualna zmiana strategii i nagłe wycofanie jej samolotów z Balic załamałoby funkcjonowanie portu. W rozkładzie lotów rejsowych z Krakowa są oferty aż 17 linii.
Rosnąca rola stolicy Małopolski na lotniczej mapie ma swoje odzwierciedlenie w przyznaniu portowi w Balicach organizacji przyszłorocznego europejskiego forum branży lotniczej Routes Europe. Między 24 a 26 kwietnia 2016 r. w Krakowie pojawi się ponad 1,2 tys. przedstawicieli wiodących regionalnych linii lotniczych, lotnisk, organizacji turystycznych oraz innych podmiotów światowego rynku lotniczego.
Władze MPL liczą na to, że kończący się właśnie program inwestycyjny spowoduje jeszcze większe zainteresowanie przylotami do Krakowa. Nowy terminal przewidziany jest nawet na obsługę 8 mln pasażerów rocznie. W tym roku Balice zakładają przekroczenie bariery 4 milionów.
Nowe Loty do Londynu, Zurychu i Amsterdamu
* Londyn. British Airways uruchamia loty do Londynu od 1 maja. Teraz rejsy będą się odbywać cztery razy w tygodniu, w sezonie zimowym - trzy razy na tydzień.
* Zurych. Także 1 maja na Balicach pojawi się Swiss International Airlines. Samoloty tego przewoźnika będą latać do Zurychu trzy razy w tygodniu.
* Amsterdam. KLM zacznie latać od 18 maja, siedem razy w tygodniu na lotnisko Schiphol w Amsterdamie. Połączenie będzie obsługiwane przez samoloty Embraer E-190 (100 miejsc).
Źródło: Dziennik Polski
