Start imprezy - jak co roku - był przy schronisku „Brandysówka” w Dolinie Będkowskiej. Do udziału zgłosiło się prawie 200 uczestników, a większość z nich to dzieci, bo rajd jest rodzinny.
- Mamy wyznaczone dwie trasy familiady. Zawodnicy startują razem, ale po przejechaniu około kilometra jedni z najmłodszymi dziećmi mogą wybrać małą pętlę licząca 1800 metrów, tak, żeby dzieci poradziły sobie z jej pokonaniem. Druga trasa liczy 10 kilometrów, prowadzi przez Łazy, Szklary w gminie Jerzmanowice-Przeginia dalej przez Będkowice do Doliny Będkowskiej w gminie Wielka Wieś - wymienia Andrzej Bukowczan, prezes KKS Jura Moto Sport oraz założyciel Stowarzyszenia „Homini et Terrae” organizujących rajd.
Zabezpieczeniem rajdu zajęli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, Jurajska Grupa GOPR oraz strażacy z miejscowych OSP i harcerze z 89 Drużyny Harcerskiej "Skalne Nietoperze" z Białego Kościoła.
Na rajdzie rowerowym po Dolinie Będkowskiej nie obowiązują limity czasowe pokonania trasy, ani limity wiekowe uczestników. Do udziału są zapraszane całe rodziny. Te najliczniejsze są nagradzane tak samo jak najliczniejsze reprezentacje szkół oraz najmłodsi i najstarsi zawodnicy.
Jak wskazują organizatorzy, tym razem najmłodszym uczestnikiem był Jan Kobieta, zaledwie półroczny chłopiec urodzony jesienią 2023 roku. Natomiast najstarszym zawodnikiem był 78-letni Jan Gliwiński z gminy Jerzmanowice-Przeginia, urodzony w 1946 roku.
Zwycięzcą XV EKO Rowerowej Familiady został Sebastian Kopeć z Ryczówka w gminie Klucze. Pokonał dystans główny w niespełna 30 minut.
- Trasa jest w większości asfaltowa, a w części szutrowa. Nieco wymagająca, bo na początku jest spore wzniesienie w kierunku Łaz - mówi Sebastian Kopeć, zwycięzca rajdu.
Na mecie okazało się, że II miejsce zajął jego brat Krystian Kopeć, a III miejsce jego bratowa Klaudia Kopeć.
Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali dyplomy oraz okolicznościowe gadżety. Zwycięzcy dodatkowo odebrali puchary. Na mecie na wszystkich czekał poczęstunek oraz fiesta sportowo-ekologiczna z nagrodami.
Niezwykły bieg z Bibic na Monte Cassino. W patriotycznej szt...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?
