MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozdysponowano granty dla Balina i Chrzanowa. To zadośćuczynienie za uciążliwości związane z działalnością składowiska odpadów

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Rozdysponowano granty dla Balina i Chrzanowa. To zadośćuczynienie za uciążliwości związane działalnością składowiska odpadów
Rozdysponowano granty dla Balina i Chrzanowa. To zadośćuczynienie za uciążliwości związane działalnością składowiska odpadów ZGOK Balin
Mieszkańcy Balina oraz osiedla Kąty w Chrzanowie od lat muszą znosić uciążliwości generowane przez sąsiedztwo wysypiska śmieci w Balinie. Rekompensatą za te niedogodności ma być program grantowy "ZGOK Balin na rzecz lokalnych społeczności". Wybrane zostały trzy projekty, które zostaną zrealizowane w ramach tegorocznej edycji.

Rozdysponowano granty dla Balina i Chrzanowa. To zadośćuczynienie za uciążliwości związane z działalnością składowiska odpadów

Firma Eneris, będąca większościowym udziałowcem Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie (gm. Chrzanów), rozstrzygnęła czwartą edycję programu grantowego skierowanego do mieszkańców Balina oraz os. Kąty w Chrzanowie, czyli miejsc które najmocniej odczuwają negatywne skutki działalności instalacji. W tym roku zrealizowane zostaną trzy zadania.

Pierwsze z nich to „Zagospodarowanie terenu wokół altany rekreacyjnej przy ul. Pszczelnej na osiedlu Kąty”. W ramach inwestycji zostanie wykonana utwardzona nawierzchnia przy altanie, która pozwoli na wygodne korzystanie z niej przez mieszkańców. To kontynuacja wcześniejszych zadań polegających na budowie boska do koszykówki oraz altany przy boisku i plenerowej siłowni.

Kolejne zadanie to projekt „Natura – najlepszy przyjaciel człowieka”. To cykl warsztatów dla mieszkańców Balina obrazujący, jak duży wpływ na życie i zdrowie ma natura i ekologia. Przy budynku fili biblioteki w Balinie, obok istniejącego już eko ogródka i kwietnej łąki, powstanie skalny ogródek oparty na zasadach feng shui z roślinami sprzyjającymi wyciszeniu i ukojeniu. Przy budynku Szkoły Podstawowej w Balinie powstanie natomiast Ogród Patriotyczny w otoczeniu roślin symbolizujących barwy narodowe.

Ostatnim projektem jest "Dzień sportu z ENERIS". Zadanie to polega na organizacji turnieju piłkarskiego o puchar ENERIS przeznaczonego dla dzieci ze szkółek piłkarskich z całej Polski.

Wybrane inicjatywy doskonale wpisują się w naszą wizję rozwoju społeczności lokalnej i są przykładem zaangażowania w tworzenie lepszego środowiska dla nas wszystkich. Cieszy również, że pojawiają się projekty, które są kontynuacją tych już uprzednio zrealizowanych. To pokazuje, że małymi krokami można przygotowywać naprawdę duże rzeczy - powiedział Michał Bogacki, prezes zarządu ZGOK Balin.

Zdaniem mieszkańców oferowany program grantowy to zdecydowanie zbyt mało, by zrekompensować życie w towarzystwie uciążliwego zakładu. Ludzie chcieliby dużych inwestycji, które faktycznie podniosłyby jakość ich życia. Mowa tu np. o remoncie dróg, budowie chodników czy oświetlenia ulic. Tymczasem w ramach programu Balin może liczyć na inwestycje za 35 tys. zł, tak samo jak osiedle Kąty.

Budowa ogrodu czy placu zabaw to zbyt mało, by zrekompensować uciążliwości. W lato często przez zapach nie można otworzyć okna. To powinny być duże inwestycje, by ludzie odczuli, że faktycznie ktoś o nich dba i stara się coś zrobić, by żyło im się lepiej - mówi Eugeniusz Zając, mieszkaniec Chrzanowa.

Ludzie zamiast grantów chcą rozwiązania problemu smrodu. Przez lata to się jednak nie udało.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska