https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa biogazowni w Libiążu budzi obawy mieszkańców. Ekspert rozwiał ich wątpliwości?

Sławomir Bromboszcz
Biogazownia w Libiążu budzi obawy mieszkańców. Ekspert rozwiał ich wątpliwości?
Biogazownia w Libiążu budzi obawy mieszkańców. Ekspert rozwiał ich wątpliwości? Wodociągi Chrzanowski
Nowoczesna biogazownia ma powstać na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Gromieckiej w Libiążu. Inwestycja ma przynieść wiele korzyści, mieszkańcy obawiają się jednak uciążliwości. W piątek (21 lutego) odbyło się spotkanie podczas którego na ich pytania odpowiadał prof. dr. hab. inż. Krzysztof Jan Chmielowski z Katedry Inżynierii Gazowniczej na AGH w Krakowie.

Biogazownia w Libiążu budzi obawy mieszkańców. Uciążliwości nie będzie?

Budowa biogazowni to wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Chrzanowskich oraz Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie. Inwestor dba, by proces zmierzający do jej budowy był przejrzysty i odbywał się przy akceptacji lokalnej społeczności. W piątek (21 lutego) w strażnicy OSP Moczydło odbyło się już czwarte spotkanie informacyjne w tej sprawie.

czwarte  spotkanie informacyjne w temacie planowanej przez Wodociągi ekologicznej inwestycji. Do

Mieszkańcy w związku z planowaną inwestycją obawiają się uciążliwości zapachowych, a także zwiększonego ruchu samochodów ciężarowych. Mają także obawy, czy wstrząsy generowane przez działalność Zakładu Górniczego "Janina" w Libiążu nie będą stanowiły zagrożenia dla szczelności instalacji.

Wstrząsy i tąpnięcia z ZG „Janina” nie stanowią zagrożenia dla tego typu instalacji, stosowana technologia wyklucza możliwość pęknięcia zbiorników fermentacyjnych pod wpływem drgań sejsmicznych. Warto pamiętać o tym, że sam metan jest gazem bezwonnym i bezbarwnym - zapewnia prof. dr. hab. inż. Krzysztof Jan Chmielowski.

Instalacja biogazowa działa już od 35 lat na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie. Nigdy do tej pory nie uległa awarii.

Podczas spotkania z mieszkańcami poruszony został także temat ewentualnej niesprawności pochodni służącej do awaryjnego spalania gazu. Tu również profesor zapewnił, że nawet w przypadku tak mało prawdopodobnego zbiegu okoliczności, metan nie stanowi zagrożenia dla środowiska czy ludzi, jest niewyczuwalny.

Nie ma także zagrożenia emisją hałasu – kogeneratory będą pracować w wyciszonym kontenerze. Podobne rozwiązanie stosowane jest w chrzanowskiej oczyszczalni.

Według zapewnień procesy, które generują zapachy będą odbywać się w filtrowanej hali z podciśnieniem albo w szczelnych komorach lub tunelach, dlatego mają nie być odczuwane przez mieszkańców. Biogazownia ma przyjmować wyłącznie odpady wytwarzane w gminach członkowskich związku.

Przedstawione argumenty nie przekonują jednak wielu mieszkańców, którzy nie wierzą w zapewnienia o braku uciążliwości i nadal są przeciwni inwestycji w tym miejscu.

Spotkanie ws. budowy biogazowni w Libiążu
Spotkanie ws. budowy biogazowni w Libiążu
Wodociągi Chrzanowskie

Umowa społeczna z mieszkańcami Libiąża

W związku z planowaną inwestycją w ub. roku zawarta została umowa społeczną w ramach której spółka zobowiązała się do współfinansowania inwestycji drogowych w rejonie oczyszczalni ścieków, gdzie ma powstać biogazowania. Dzięki temu dodatkowy ruch samochodów ciężarowych dowożących odpady do biogazowni ma być mniej uciążliwy. Ponadto przy oczyszczalni mają zostać zasadzone nowe drzewa, które stanowić będą dodatkową, naturalną barierę przed ewentualnym hałasem. Wodociągi zobowiązały się także do natychmiastowej reakcji, w sytuacji gdyby jednak jakieś uciążliwości się pojawiły.

Jesteśmy spółką samorządową, dbającą o najbliższą okolicę. Wsłuchujemy się w głosy i obawy mieszkańców, dlatego prowadzimy odpowiedzialną politykę dobrego sąsiedztwa. Stąd też sprawdzony już na osiedlu Borowiec w Chrzanowie pomysł zawarcia „umowy społecznej” z mieszkańcami tej części Libiąża - tłumaczył Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskich.

Kiedy powstanie biogazowania w Libiążu?

Inwestycja warta 50 mln zł pozytywnie przeszła weryfikację formalną i ma spore szanse na uzyskanie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Teraz inwestor oczekuje na rozstrzygnięcie naboru. Jeśli spółka otrzyma dotację prace nad inwestycją mogą ruszyć już za kilka miesięcy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, budowa może rozpocząć się już w 2026 roku, a przekazanie do eksploatacji miałoby nastąpić do końca 2028 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska