Spis treści
Przejście z roku kalendarzowego na agrotechniczny
We wniosku zaproponowano rozważenie ustalenia roku agrotechnicznego, a nie jak do tej pory kalendarzowego, jako wyznacznika w rejestrze działań agrotechnicznych przy rozliczaniu realizacji ekoschematów. Szczególnie ekoschemat „Uproszczone systemy uprawy” wymaga zmian. W danym roku kalendarzowym nie może on być połączony z ekoschematami „Wymieszanie słomy z glebą" i „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji”, mimo że działania te dotyczą dwóch różnych upraw w plonie głównym.
Uznanie roku agrotechnicznego (od zabiegów przedsiewnych do zbioru rośliny) w rejestrze działań agrotechnicznych bezpośrednio przekłada się na działania związane z uprawą rośliny w plonie głównym, czytamy w piśmie KRIR.
Problem z łączeniem ekoschematów?
Jako przykład wskazano uprawę kukurydzy. Zwykle stosuje się tu wiosenną orkę, która uniemożliwia skorzystanie z ekoschematu „Uproszczone systemy uprawy” w momencie, gdy rolnik chce zastosować system bezorkowy po zbiorze kukurydzy i pozostawić np. mulcz w okresie zimowym jako okrywę gleby.
Samorząd rolniczy wskazał, że przy wymieszaniu resztek pożniwnych lub obornika z glebą, robi się to zazwyczaj zaraz po zebranym plonie, co nie koliduje z uprawą bezorkową.
Przyjęcie okresu agrotechnicznego, a nie kalendarzowego, umożliwi stosowanie wymaganych uprawek pod daną roślinę, w efekcie pozwoli łączyć w ekoschematach uprawę bezorkową z wymieszaniem obornika i resztami pożniwnymi w tym samym okresie pod daną roślinę.
Źródło: KRIR
