https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się budowa 30. Żywej Szopki przy Franciszkańskiej. W tym roku będą lamy, kozy, osiołek i kuc

Tak wyglądała Żywa Szopka przy Franciszkańskiej w ubiegłym roku - 2021
Tak wyglądała Żywa Szopka przy Franciszkańskiej w ubiegłym roku - 2021 Andrzej Banas
Jak każdego roku, tradycyjnie na czas świąt Bożego Narodzenia, krakowscy franciszkanie budują żywą szopkę. Prace związane z przygotowaniem jej budowy trwają już od wtorku (20 grudnia), jednak sam montaż rozpoczął się w czwartek (22 grudnia). Święta Rodzina, zwierzęta, jasełka, koncerty i wspólne kolędowanie złożą się na jubileuszową 30. Żywą Szopkę przy Franciszkańskiej w Krakowie. Żywa szopka rozpocznie się w Wigilię o godz. 22:30 życzeniami świątecznymi, które złoży Abp Marek Jędraszewski. Zwieńczeniem będzie Msza Święta o północy. Tę wyjątkową krakowską stajenkę będzie można odwiedzić od 24 do 26 grudnia na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej 4.

24 grudnia na plenerowej scenie wystąpią zespoły takie jak: Fioretti, Bonoboco, Kwartet C.D.N. oraz schole dziecięce: Różyczki Pani Myślenickiej i EmmanuEl. Zostaną także wystawione jasełka przez braci franciszkanów oraz Niezależne Domostwo „SAN DAMIANO”. Spragnieni wiedzy z kolei będą mogli zgłębić źródła franciszkańskiej tradycji żywych szopek, wysłuchując dwóch opowiadań.

Żywa szopka rozpocznie się w noc wigilijną o godz. 22.30. Abp Marek Jędraszewski złoży wtedy wszystkim uczestnikom spotkania świąteczne życzenia. Kolędowanie i jasełka zostaną zwieńczone Mszą Świętą o północy (Pasterka) w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. W kolejne dni obchody wydarzenia będą rozpoczynać się o godzinie 14.00 i potrwają do wieczora.

Jak mówił nam br. Dariusz Dziubacki, prace związane z przygotowaniem budowy już się rozpoczęły. Od wtorku (20 grudnia) rozpoczęto stawianie pierwszych elementów konstrukcyjnych, jednak początek montowania szopki dla Świętej Rodziny rozpoczął się w czwartek (22 grudnia). Oczywiście szopka to nie wszystko. Ważna jest również scena. Będzie ona rozkładana równolegle do prac prowadzonych przy szopce.

- W prace nad budową szopki są zaangażowani bracia franciszkanie z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Jest to praca zespołowa, braterska. Starsze roczniki dzielą się doświadczeniem z młodszymi. Dodatkowo już w czasie trwania wydarzenia korzystamy z pomocy wolontariuszy - mówi nam br. Dariusz Dziubacki.

Na tegorocznej żywej szopce mają się pojawić zwierzęta takie jak: lamy, kozy, kuc i osiołek. Zwierzęta będzie można zobaczyć w dniach 24-26 grudnia.

- Zabudowania przeznaczone bezpośrednio dla Świętej Rodziny i zwierząt są oddzielone. Zwierzęta są również oddzielone od ludzi przygotowanym w tym celu ogrodzeniem. Dzięki takim rozwiązaniom goście będą mogli bezpiecznie spędzić czas przy Świętej Rodzinie, a także przyglądnąć się zwierzętom - dodaje br. Dziubacki.

W postaci Świętej Rodziny wcielają się osoby związane z działalnością duszpasterską prowadzoną przy bazylice franciszkanów i które zgłosiły się już wcześniej. - Dzięki temu wiemy, że możemy liczyć, jak to zazwyczaj bywa, na kilka rodzin - podsumowuje br. Dariusz.

Pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. w grocie we włoskiej miejscowości Greccio. Chciał w ten sposób oddać realia narodzin Dzieciątka Jezus. W 1991 r. franciszkańscy seminarzyści zapragnęli odtworzyć to wydarzenie, budując sztuczną szopkę wewnątrz bazyliki. Nie poprzestano jednak na tym i już rok później pomysł rozwinął się do tego stopnia, że na placu przed świątynią stanęła pierwsza żywa szopka przy Franciszkańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska