24 grudnia na plenerowej scenie wystąpią zespoły takie jak: Fioretti, Bonoboco, Kwartet C.D.N. oraz schole dziecięce: Różyczki Pani Myślenickiej i EmmanuEl. Zostaną także wystawione jasełka przez braci franciszkanów oraz Niezależne Domostwo „SAN DAMIANO”. Spragnieni wiedzy z kolei będą mogli zgłębić źródła franciszkańskiej tradycji żywych szopek, wysłuchując dwóch opowiadań.
Żywa szopka rozpocznie się w noc wigilijną o godz. 22.30. Abp Marek Jędraszewski złoży wtedy wszystkim uczestnikom spotkania świąteczne życzenia. Kolędowanie i jasełka zostaną zwieńczone Mszą Świętą o północy (Pasterka) w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. W kolejne dni obchody wydarzenia będą rozpoczynać się o godzinie 14.00 i potrwają do wieczora.
Jak mówił nam br. Dariusz Dziubacki, prace związane z przygotowaniem budowy już się rozpoczęły. Od wtorku (20 grudnia) rozpoczęto stawianie pierwszych elementów konstrukcyjnych, jednak początek montowania szopki dla Świętej Rodziny rozpoczął się w czwartek (22 grudnia). Oczywiście szopka to nie wszystko. Ważna jest również scena. Będzie ona rozkładana równolegle do prac prowadzonych przy szopce.
- W prace nad budową szopki są zaangażowani bracia franciszkanie z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Jest to praca zespołowa, braterska. Starsze roczniki dzielą się doświadczeniem z młodszymi. Dodatkowo już w czasie trwania wydarzenia korzystamy z pomocy wolontariuszy - mówi nam br. Dariusz Dziubacki.
Na tegorocznej żywej szopce mają się pojawić zwierzęta takie jak: lamy, kozy, kuc i osiołek. Zwierzęta będzie można zobaczyć w dniach 24-26 grudnia.
- Zabudowania przeznaczone bezpośrednio dla Świętej Rodziny i zwierząt są oddzielone. Zwierzęta są również oddzielone od ludzi przygotowanym w tym celu ogrodzeniem. Dzięki takim rozwiązaniom goście będą mogli bezpiecznie spędzić czas przy Świętej Rodzinie, a także przyglądnąć się zwierzętom - dodaje br. Dziubacki.
W postaci Świętej Rodziny wcielają się osoby związane z działalnością duszpasterską prowadzoną przy bazylice franciszkanów i które zgłosiły się już wcześniej. - Dzięki temu wiemy, że możemy liczyć, jak to zazwyczaj bywa, na kilka rodzin - podsumowuje br. Dariusz.
Pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. w grocie we włoskiej miejscowości Greccio. Chciał w ten sposób oddać realia narodzin Dzieciątka Jezus. W 1991 r. franciszkańscy seminarzyści zapragnęli odtworzyć to wydarzenie, budując sztuczną szopkę wewnątrz bazyliki. Nie poprzestano jednak na tym i już rok później pomysł rozwinął się do tego stopnia, że na placu przed świątynią stanęła pierwsza żywa szopka przy Franciszkańskiej.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
