MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Roztocze - kraina unikatowej architektury

mat.sponsorowany
Odkryj Roztocze - region inspirującego dziedzictwa kulturowego i unikatowej architektury powstałych w ramach wielowiekowego przenikania się kultur, narodowości i religii.

Przez wieki Roztocze było świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych oraz stanowiło obszar przenikania się kultur, narodowości i religii, czego efekty możemy obserwować do dziś. Świadectwa materialne przeszłości stanowią jeden z najcenniejszych elementów dziedzictwa kulturowego Roztocza, pełniąc także rolę atrakcji turystycznych.

Szczególne znamiona wielokulturowości widoczne są w Gminie Narol, gdzie współistniały ze sobą trzy kultury: polska, ukraińska i żydowska. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta jest późnobarokowy zespół pałacowo-parkowy Łosiów. Warto również zobaczyć kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1790 r., zespół pałacowo-parkowy w Rudzie Różanieckiej, a także murowany kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Płazowie. W gminie znajdują się także wsie o charakterystycznym, ciekawym budownictwie. Zachowało się również wiele interesujących kamiennych kapliczek, krzyży przydrożnych, starych cmentarzy oraz cerkwi, będących świadectwem przedwojennej wielokulturowości tego terenu. Szczególną atrakcją są dawne zespoły cerkiewne w Woli Wielkiej, Łówczy, Narolu (przysiółek Krupiec), Płazowie i Hucie Różanieckiej oraz drewniana cerkiew z dzwonnicą w Woli Wielkiej z 1755 r.

W Gminie Narol znajdziemy również wiele nawiązań do istotnych dla Polski wydarzeń historycznych. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. Linia Mołotowa. Jest to pas umocnień ciągnący się wzdłuż dawnej linii demarkacyjnej oddzielającej tereny okupowane przez Niemcy od tych zajętych przez Związek Radziecki. W ramach fortyfikacji powstało szereg schronów bojowych, które stanowią dziś ciekawe pomniki architektury wojskowej oraz lokalne atrakcje turystyczne.

Ciekawą architekturą wyróżnia się również Gmina Zwierzyniec. Bogata historia miasta, związana w szczególności z istnieniem Ordynacji Zamojskiej, pozostawiła po sobie wiele architektonicznych perełek, które są dostępne dla zwiedzających. W centralnym punkcie Zwierzyńca znajduje się kościół filialny pw. św. Jana Nepomucena z XVIII w. (zwany potocznie "kościółkiem na wodzie") wraz z cmentarzem i drzewostanem. Warto zobaczyć również gmach Zarządu Dóbr Ordynacji Zamojskiej, Browar z 1806 r., Pałac Plenipotenta, wyłuszczarnię nasion (Regionalny Bank Genów) oraz wille Kosteckich, Potockich i Rózin.

Niewątpliwą atrakcją miasteczka jest odtworzone założenie pałacowo-parkowe - Zwierzyńczyk - gdzie turyści mogą spacerować urokliwymi alejkami, biegnącymi pośród zbiorników wodnych. Ciekawostką jest zaś fakt, iż w niespełna 3,5-tysięcznym miasteczku znajduje się aż 65 różnego rodzaju pomników, tablic oraz figur religijnych i historycznych.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku: www.facebook.com/BramyRoztocza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska