Rozwód trudniejszy i bardziej kosztowny
Liczba rozwodów w Polsce z roku na rok wzrasta. W 2017 roku sądy orzekły o blisko 68,5 tysiącach rozwodów, co jest liczbą o prawie 4 tysiące większą w porównaniu do roku poprzedniego. Ta tendencja nie podoba się resortowi sprawiedliwości, który przygotowuje reformę kodeksu rodzinnego. Zmiany szykowane przez resort Zbigniewa Ziobry mają ograniczyć tak dużą liczbę rozpadów małżeństw - informuje "Fakt".
Jak uzyskać rozwód
Z czym wiążą się zmiany w kodeksie rodzinnym?
- w przypadku małżeństw posiadających dzieci, rozwód miałoby poprzedzać postępowanie informacyjne
- zwaśnionym małżeństwom w dojściu do porozumienia miałby pomóc mediator, który także byłby pomocą przy podziale majątku oraz ustalaniu alimentów i praw do opieki nad dziećmi
- mediacja miałaby twać miesiąc z możliwością przedłużenia o pół roku, o ile małżonkowie wyrażą taką chęć
Portfel statystycznego Polaka. Jaka jest nasza kondycja fina...
Kto zapłaci za mediatora?
Mediacja w teorii ma nie być obligatoryjna, ale małżonkowie przynajmniej raz będą musieli skontakować się z mediatorem, który po upływie ustawowych terminów ma poinformować sąd, o ustaleniach poczynionych przez skłócone małżeństwo.
Koszty związane z procedurą mediacyjną ma pokrywać państwo.
Obecnie koszty związane z pozwem rozwodowym są zwracane w wysokości połowy opłaty, ale tylko w wypadku jeśli o rozwód bez orzekania o winie starają się obie strony w sporze. W kontekście planowanych zmian nie ma mowy o żadnych zwrotach kosztów, wyjątkiem ma być jedynie separacja.
Rezygnacja ze zwrotu z urzędu połowy opłaty sądowej w sprawach o rozwód spowodowałaby, że faktyczne koszty byłyby w wyższym zakresie opłacane przez strony, a nie ogół obywateli - przywołuje uzasadnienie projektu ustawy "Fakt".
Alimenty na dziecko
Sąd ma również szybciej przyznawać alimenty na dziecko. Przygotowywana przez resort zmiana zakłada, że sądy przyznawałby "alimenty natychmiastowe". Co za tym idzie uzyskanie alimentów byłoby kwestią kilku dni, stąd ich nazwa - tłmaczy minister sprawiedliwości.
Dodatkowo, wnioski o przyznanie alimentów, będzie można złożyć na gotowym formularzu, dostępnym również online. Alimenty natychmiastowe miałyby przysługiwać tylko do pięciorga dzieci w następujących wysokościach.
- 1 dziecko - 460 zł
- 2 dzieci - 840 zł
- 3 dzieci - 1140 zł
- 4 dzieci - 1370 zł
- 5 dzieci - 1510 zł
Rodziny wielodzietne - w wypadku szóstki dzieci i więcej - alimenty miałyby przyznawane na dotychczasowych zasadach.