- Park Łokietka stanowi teren pozostałości po dawnych obiektach zaplecza Twierdzy Kraków z torowiskami i halą kolejki polowej wąskotorowej, bocznicą kolei normalnotorowej od ulicy Składowej. Do lat 80. XX wieku teren ten był użytkowany jako baza dla zakładów budownictwa. Przez kolejne lata obszar parku funkcjonował jako pracownicze ogrody działkowe, a następnie pozostawał oficjalnie nieużytkowany, co spowodowało postępujące zarastanie terenu. Postępująca sukcesja spowodowała, że teren jest mocno porośnięty roślinami, które często tworzą zwarte, splątane grupy zieleni. Dużą część stanowią drzewa w tym wysokie topole mieszańcowe. (…). Na terenie Parku Łokietka nadal znajdują się pozostałości dawnego przeznaczenia terenu tj. relikty schodów, fundamentów, betonowych podmurówek, budynków administracyjnych i warsztatowych. W północno-zachodnim narożniku znajduje się betonowy, niewielki budynek – dawna stacja transformatorowa – podaje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Projekt z mottem „Zróbmy PARK PRZY ŁOKIETKA” mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego w 2020 roku. Autorami wniosku byli: Natalia Schmidt-Polończyk, Alicja Żenczykowska, Kuba Kornecki i Tomasz Dziedzic, natomiast późniejsza koncepcja zagospodarowania tego obszaru powstała podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami. Ustalono, że większość tej przestrzeni pozostanie jako „tzw. strefy dzikie, bez ingerencji w szatę roślinną i siedliska zwierząt czy ptaków”.
W ramach ogłoszonego w ostatnich dniach przetargu, w Parku Łokietka przewidziano wykonanie m.in.: ścieżek pieszych (wraz z modernizacja istniejących alejek), urządzeń zabawowych (przede wszystkim drewnianych, w tym w nawiązaniu do historii miejsca – zabawowej kolejki), siłowni plenerowej, parkowego oświetlenia, poidełka, obiektów małej architektury (stojaków rowerowych, ławek, leżaków, koszy itp.). Rozebrana zostanie stara stacja transformatorowa. Powstanie modułowa toaleta publiczna wraz z instalacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Przeprowadzone będą nasadzenia nowych drzew i krzewów.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przedsięwzięcie powinno rozpocząć się krótko po tegorocznych wakacjach. Szacunkowe koszty prac, które zaplanowano na 245 dni (na około osiem miesięcy), to 2,3 mln zł.
Mający prawie 1,7 ha teren pomiędzy ulicami Łokietka, Składową i Oboźną w Krowodrzy został wykupiony przez miasto w grudniu 2019 roku, by nie powstały tam bloki. Zabiegali o to mieszkańcy, wspierani m.in. radnego miejskiego Grzegorza Stawowego. Kolejno teren uporządkowano i zabezpieczono, by nadawał się do spacerów, jednak prace nad projektowaniem tam parku z prawdziwego zdarzenia, z całą potrzebną infrastrukturą, trwały bardzo długo, aż do 2024 roku.
Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?