Droga rowerowa z Trzebini nad Chechło i do Puszczy Dulowskiej
Zimowa aura nie przeszkadza robotnikom w realizacji wyczekiwanej od lat inwestycji. Mowa o budowie ciągu pieszo-rowerowego, który połączy centrum Trzebini z ośrodkiem rekreacyjnym Chechło. Prace przy ul. Słowackiego ruszyły 8 stycznia br. i przebiegają bardzo sprawnie. Wykonana została już podbudowa drogi, teraz wykonawca czeka na odpowiednią pogodę, by wylać asfalt. Nowa droga zastąpi chodnik z kostki brukowej. Będzie miała szerokości 3 metrów i długość 900 metrów. Warto podkreślić, że powstaną tam także przejścia z oświetleniem dla pieszych i rowerów.
To jedno z priorytetowych zadań do realizacji jakie stawiałem sobie jako burmistrz. W porozumieniu z powiatem, gdyż to droga powiatowa, skutecznie dążyliśmy do realizacji tej inwestycji, która poprawi bezpieczeństwo i będzie stanowić połącznie nie tylko z ośrodkiem Chechło, ale także z Puszczą Dulowską - podkreśla Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.
Powiat Chrzanowski na realizację inwestycji pozyskał 855,8 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całość zadania warta jest ponad milion złotych.
To jednak nie koniec, a tak na prawdę dopiero początek rowerowych inwestycji w tym miejscu. W planach jest budowa kolejnych odcinków drogi do Chechła oraz wokół zbiornika. Dzięki temu rowerzyści, biegacze i spacerowicze będą mogli nie tylko bezpiecznie tam dotrzeć, ale także pokonywać pętlę o długości ok. 5 km. Przypomnijmy, że istnieje już ciąg pieszo-rowerowy z Chrzanowa nad Chechło. Gmina Chrzanów ma w planach budowę jego oświetlenia, to bowiem droga z której wiele osób korzysta także po zmroku.
Powiat chrzanowski cały czas rozwija system ciągów pieszo-rowerowych. Myślimy już o kolejnych inwestycjach. W tym roku wykonane zostaną dokumentacje dla kolejnych, ważnych dróg. Następnie będziemy poszukiwać środków na ich realizację, zarówno we własnym budżecie, jak i finansowania zewnętrznego - mówi Bartłomiej Gębala, wicestarosta powiatu chrzanowskiego.

Ruszyła budowa Chechłostrady. Połączy Chechło z Chrzanowskim Morskiem Okiem
Choć Chrzanów posiada już ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Topolowej, którym można bezpiecznie dotrzeć nad Chechło, to ruszyła budowa kolejnej, bardziej atrakcyjnej trasy. Wieść ona będzie nie wzdłuż drogi, a po zielonych terenach wzdłuż rzeki Chechło. Rozpoczęła się budowa pierwszego ponad kilometrowego odcinka na Osiedlu Młodości. Powstanie tam trasa asfaltowa wraz z nowym mostem nad Chechłem, która połączy ul. Pogorską z ul. Podwale (w okolicy wiaduktu kolejowego nad ul. Krasickiego), cmentarzem wojennym oraz Krytą Pływalnią. Termin wykonania inwestycji to połowa czerwca br.
W tym roku zaprojektujemy kolejny etap z Osiedla Młodości (od Krytej Pływalni) w kierunku ul. Borowcowej i dalej, w stronę przystanku kolejowego Chrzanów Główny - informuje Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.
Koszt realizacji pierwszego etapu inwestycji to ok. 3 mln zł. Budowa Chechłostrady potrwać kilka lat. W sumie trasa ma liczyć 7,5 km.

Bezpieczne drogi z Chrzanowa do Żarek oraz do Balina
Powiat chrzanowski w tym roku przygotuje dokumentację dla budowy kolejnego odcinka ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Powstańców Styczniowych, który prowadzić będzie do centrum Żarek. Pierwszy fragment drogi od strony Chrzanowa do zakładów mięsnych Unimięs został oddany do użytku w połowie 2021 roku. Teraz inwestycja ma być kontynuowana do Żarek. Tą drogą można dojechać m.in. do Wiślanej Trasy Rowerowej.
W tym roku także ma zostać przygotowana dokumentacja dla budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Luszowickiej i Chrzanowskiej w Balinie. Obecnie poruszanie się tamtędy jest niebezpieczne, nie ma tam nawet chodnika. Inwestycja ta pozwoli na stworzenie bezpiecznego połączenia wsi z Chrzanowem.
Droga pomiędzy Libiążem a Chełmkiem
Powiat chrzanowski, wspólnie z gminami Chełmek i Libiąż, przygotowuje się także do budowy ciągu pieszo-rowerowego, który połączy Chełmek z Libiążem wzdłuż drogi wojewódzkiej 780. To biegnąca lasem wąska droga, gdzie auta często pędzą z prędkością ponad 100 km na godz. W sąsiedztwie drogi, w bezpiecznej odległości od niej, ma powstać ciąg pieszo-rowerowy.
Wspólnie chcemy zrealizować to ważne zadanie. Będziemy się starać o pozyskanie środków zewnętrznych na jego realizację. Zadanie zostanie zgłoszone do konkursu w ramach inicjatyw samorządowych, który realizuje Urząd Wojewódzki w Krakowie - mówi Bartłomiej Gębala.