Ryglice odzyskały prawa miejskie w 2001 roku. Na budynku Urzędu Gminy pojawiły się wówczas m.in. nowe, miejskie tabliczki. Z funkcją sołtysa nie pożegnano się tu jednak od razu, tak jak stało się to niemal automatycznie w innych podtarnowskich miejscowościach, które zostały miastami.
- Przeciwko likwidacji stanowiska sołtysa zdecydowanie wypowiedzieli się sami mieszkańcy, podczas zebrania zwołanego jeszcze przez mojego poprzednika - zauważa Jerzy Zach, obecny sołtys miejscowości.
Teraz rygliczanie zmienili swoje zdanie .
- W którym mieście rządzi sołtys i rada sołecka? Ryglice mają prawa miejskie już od 10 lat i wypadałoby taki bubel naprawić - mówi Andrzej Jezior, radny miejski. Pierwszym krokiem do tego była podjęta podczas ostatniej sesji rady miejskiej uchwała w sprawie zniesienia sołectwa Ryglice i powołania jednostki pomocniczej pod nazwą "Miasto Ryglice" z przewodniczącym zarządu miasta zamiast sołtysa.
- Zmienia się tak naprawdę jedynie nazewnictwo, ale kompetencje pozostają te same - mówi Seweryn Gutkowski, wiceburmistrz Ryglic.
Należy do nich przede wszystkim kształtowanie dobrosąsiedzkich stosunków, utrzymywanie we właściwym stanie dróg, czystości na placach i posesjach, reprezentowanie interesów miejscowości na forum rady gminy. Do najbardziej widocznych, biurokratycznych obowiązków sołtysa należy pobieranie od mieszkańców w imieniu gminy podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości.
Jerzy Zach jeszcze nie zdecydował, czy będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach. Ma szansę zapisać się w historii miejscowości nie tylko jako ostatni w historii sołtys Ryglic, ale - w przypadku wygranej - także jako pierwszy przewodniczący zarządu miasta.
- Sołtys lepiej brzmi niż przewodniczący. Można chyba pozostawić honorowy tytuł "Sołtys Miasta Ryglice". Przecież jest "Kapela ze wsi Warszawa" - komentuje jeden z mieszkańców.
W gminie Ryglice trwają jednocześnie prace zmierzające do opracowania nowych statutów, m.in. dla sołectw. Obowiązujące nie przystają do obecnej sytuacji, bo były przygotowywane już dawno. W międzyczasie weszło w życie wiele nowych przepisów, w tym ustawa o funduszu sołeckim.