https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rysiek Riedel, św. Faustyna i "Ulisses". Co nowego szykują krakowskie teatry?

Anna Piątkowska
Na afiszach krakowskich teatrów w najbliższych tygodniach pojawią się nowe tytuły
Na afiszach krakowskich teatrów w najbliższych tygodniach pojawią się nowe tytuły SYLWIA PENC / POLSKAPRESSE
Najbliższe tygodnie na krakowskich scenach oznaczają ostatnie przygotowania do nowych spektakli. Inspiracja do ich powstania były, m.in. życiorysy św. Faustyny i lidera zespołu Dżem.

Św. Faustyna w Łaźni Nowej

Postać św. Faustyny przywoła w swoim spektaklu Ewa Galica. Postać słynnej zakonnicy, jak zapowiadają twórcy, stanowi punkt wyjścia dla historii studentki ASP, która próbuje namalować perfekcyjny obraz.

- W pracy nad tym spektaklem staramy się w jakimś sensie odbić od „Dzienniczka”, przenieść zawarte tam idee w dzisiejsze czasy i przefiltrować je przez nasze wrażliwości i nasze doświadczenia - zaznacza reżyserka przedstawienia.

Na scenie zobaczymy dwójkę młodych aktorów: Agnieszkę Sawicką oraz Mateusza Flisa, a także znakomitą aktorkę Narodowego Starego Teatru – Katarzynę Krzanowską. Premiera 7 lutego w Teatrze Łaźnia Nowa.

Najtrudniejsza książka świata na deskach Teatru Słowackiego

Mówi się, że "Ulisses" Joyce`a to jedna z tych książek, którą wszyscy znają, ale niewielu czytało. Jak monumentalne dzieło sprawdzi się w teatralnej adaptacji będziemy mieli okazję przekonać się 14 lutego.

- Wydobywamy z tej monumentalnej książki „prostą historię” - zapowiadają twórcy. - Jest to opowieść o tym, jak pewnego dnia spotykają się, krzyżują, aż w końcu rozchodzą drogi głównych protagonistów — Leopolda i Molly oraz Stephena, czyli przeżywającego kryzys małżeństwa w średnim wieku oraz zagubionego studenta, poety, syna przyjaciół. Relacja między pokoleniami rodziców i dzieci jest w powieści wielowymiarowa. Każda z postaci nosi na sobie jej ciężar.

Spektakl reżyseruje Michał Borczuch, a na scenie plejada aktorska Teatru Słowackiego, m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Martyna Krzysztofik.

Zamach na Narodowy Stary Teatr

"21 marca nieznani sprawcy dokonują zamachu terrorystycznego na Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Kolejny akt przemocy, kolejna tragedia pociąga za sobą decyzje, które trwale zmieniają bieg historii Polski" - zapowiadają nadchodzącą premierę twórcy.

"Zamach na Narodowy Stary Teatr" to tytuł pierwszego przedstawienia, jakie reżyseruje w Starym jego nowy dyrektor artystyczny Jakub Skrzywanek. Do współudziału w tym wydarzeniu reżyser zaprosił m.in. Dorotę Segdę, Radosława Krzyżowskiego, Grzegorza Mielczarka. Jaki zamach planują?

- Taki, który być może jest w stanie uwolnić nas od lęku. Zamach na rzeczywistość, która nas przeraża. W takim kontekście zadajemy sobie pytanie o to, czy jesteśmy w stanie uwierzyć w niczym nieskrępowane marzenie, które sprawi, że zaczniemy się mniej bać - mówił nam reżyser.

Premiera 21 marca.

"Smutny Jezu... w wehikule czasu"

Ryszard Riedel – wokalista zespołu Dżem, legenda polskiej muzyki rozrywkowej - to kolejna muzyczna postać na deskach Teatru Nowego Proxima.

"W fabularyzowanym – aczkolwiek fikcyjnym – spektaklu rozprawia się z własnymi demonami nałogu" - zapowiadają twórcy. - "Staniemy się świadkami oczyszczenia, zmartwychwstania i nowego życia archetypu artysty – człowieka zmagającego się z własnymi słabościami i lękami".

Największe przeboje Dżemu na scenie przy ul. Krakowskiej publiczność usłyszy w wykonaniu Katarzyny Chlebny i Piotra Siekluckiego. Premiera 21 marca.

Głośny reportaż na deskach Ludowego

Inspiracją dla spektaklu był reportaż lekarza anestezjologa Jakuba Sieczko, który przez sześć lat pracował w stołecznym pogotowiu ratunkowym.

"Jaki był koszt tej pracy? Co zobaczył i co przeżył? Co się z nim stało?" - pytają twórcy.

To opowieść, w której "zabronione są dwa słowa - powołanie i bohaterstwo, niezwykle prawdziwa opowieść o "ratowaniu świata" i o tym, gdzie znajduje się granica".

Przedstawienie na Scenie pod Ratuszem reżyseruje dyrektorka Teatru Ludowego Małgorzata Bogajewska, a na scenie Piotr Franasowicz, Karol Polak i Tadeusz Łomnicki. Premiera 8 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska