https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie odbędzie się prawdziwy maraton komediowej klasyki teatralnej

Anna Piątkowska
"Chory z urojenia w reż. Giovanni Pampiglione z Andrzejem Grabowskim w roli głównej to jeden z tegorocznych spektakli prezentowanych w ramach festiwalu komedii dell’Arte
"Chory z urojenia w reż. Giovanni Pampiglione z Andrzejem Grabowskim w roli głównej to jeden z tegorocznych spektakli prezentowanych w ramach festiwalu komedii dell’Arte fot. Grzegorz Mart/Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
6 różnych spektakli na deskach krakowskich teatrów, koncert, wystawa, a także unikatowe lekcje dla młodzieży i spotkanie tematyczne tak zapowiada się XVI edycja krakowskich Dni Komedii dell’Arte. W tym roku spotkania z włoską komedią odbywać się będą od 15 lutego do 5 marca.

Komedia dell’arte narodziła się w XVI w. we Włoszech. Była pierwszym zawodowym teatrem nowożytnej Europy. Zawładnęła renesansowymi scenami Italii, a następnie całą zachodnią częścią starego kontynentu, odciskając silne piętno na sztuce.

Od szesnastu lat Kraków przyłącza się do obchodów międzynarodowego święta komedii dell’arte. Jak przekonują organizatorzy - Centrum Kultury Podgórza, sztuka teatralna rodem z szesnastowiecznej Italii nie nie traci na aktualności, co więcej, może pomóc w zrozumieniu czasów współczesnych. Tegorocznej odsłonie wydarzenia patronować będą kontynuatorzy włoskiej komedii: Goldoni i Molier.

- Goldoni jest ojcem chrzestnym nazwy komedia dell’arte, podkreślającej zawodowy charakter tego teatru. To również on zamyka ważną w dziejach komedii erę – spisując swoje dzieła w formie scenariuszy, systematyzuje je i sprawia, że na scenie kończy się władza aktora-improwizatora, wypełniającego treścią canevas, czyli scenariusze ramowe, a zaczyna panowanie dramaturga i słowa. Z kolei w twórczości Moliera – choć stworzył on nowy rodzaj komedii, komedię charakterów – widać wiele nawiązań do typów postaci komedii dell’arte. Stąd też właśnie ich sztuki będzie można oglądać w ramach XVI Dni Komedii dell’Arte - mówi Agnieszka Cianciara-Fröhlich z Fundacji Studio Dono, capocomico Trupy Komedianty.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się sześć spektakli, m.in. goszczący od dekady na afiszu Teatru Słowackiego i cieszący się niesłabnącą popularnością "Chory z urojenia" Moliera z Andrzejem Grabowskim w roli głównej (27 i 28.02) oraz najnowsza premiera Teatru Scena STU - XVIII-wieczna komedia wenecką „Sługa dwóch panów” (21-23.02) w nowym przekładzie i doborowej obsadzie.

Festiwal otworzy "Osobliwe zdarzenie" Teatru Lalki Tęcza ze Słupska (15.02, Teatr Groteska) - historia miłości dwojga głównych bohaterów rozgrywająca się równolegle do miłosnych perypetii ich służących. Familijna sztuka „Perypetie Arlekina. Bajkę dell’arte” o przygodach niesfornego służącego Arlekina, którą krakowianie zobaczą na deskach Teatru Praska 52 (16, 17 i 18.02 oraz 2.03) oraz molierowski „Mieszczanin szlachcicem. Komediobalet" (25.02) zagrany w Teatrze Groteska to propozycje Trupy Komedianty Ten ,drugi tytuł z udziałem tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

Na finał zaś organizatorzy pozostawili „Skąpca” Moliera w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego na scenie Teatru Groteska (1, 4, 5.03).

Bilety na festiwalowe spektakle można kupić online na dnikomedii.pl i na stronach internetowych poszczególnych teatrów. Część z festiwalowych sztuk będzie grana również w godzinach przedpołudniowych, z myślą o młodzieży szkolnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska