Petru stwierdził, że nie jest w stanie przeciwstawiać się tendencjom populistycznym w taki sposób, w jaki by chciał. W wywiadzie dla "DGP" dodał, że nie chce przykładać ręki do uchwalania kolejnych ustaw niszczących gospodarkę. Polityk stwierdził, że nie wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych.
Petru założył partię Nowoczesna przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku i odniósł sukces. Jego formacja zdobyła 7,6 proc. głosów, co było czwartym wynikiem w kraju (po Prawie i Sprawiedliwości, Platformie Obywatelskiej i Kukiz'15). Dzięki temu Nowoczesna wprowadziła do Sejmu 28 posłów. W 2017 roku Petru stracił przywództwo w partii na rzecz Katarzyny Lubnauer, po czym opuścił Nowoczesną. Następnie stworzył "Plan Petru", a później koło Liberalno-Społeczni, po czym powołał do życia partię Teraz!.
Do 2008 roku Ryszard Petru zajmował stanowisko głównego ekonomisty w Banku BPH, a następnie pracował na stanowisku dyrektora banku ds. strategii i głównego ekonomisty w BRE Banku oraz w PKO BP. W latach 2011–2014 był partnerem w firmie PwC, odpowiedzialnym za polskie przedsiębiorstwa prywatne. W latach 2011–2015 Ryszard Petru był przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
