FLESZ - 10 działań antykryzysowych dla firm. Propozycje rządu
- Proponujemy dziesięć zmian systemowych, które przyczynią się walnie do poprawy otoczenia prawno-gospodarczego w naszym kraju, a tym samym ułatwią działalność przedsiębiorców w tych wyjątkowo trudnych czasach – wyjaśnia Adam Abramowicz.
Na liście postulowanych zmian znalazły się m.in: zmniejszenie obciążeń ZUS dla przedsiębiorców, uzależnienie płacy minimalnej od wynagrodzenia w danym powiecie (a nie takiej samej w całej Polsce), zakaz nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących, wprowadzenie zasady minimum 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian prawa gospodarczego, ukrócenie sztuczek skarbówki i innych organów państwa z terminem przedawnienia roszczeń wobec firm, wprowadzenie realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników, skrócenie trwania postępowań gospodarczych w sądach do 6 miesięcy, ograniczenie praktyki masowego stosowania aresztów tymczasowych wobec przedsiębiorców.
Rzecznik MŚP podkreśla, że dzięki wejściu w życie tych rozwiązań przedsiębiorcy zyskają większe poczucie bezpieczeństwa przy prowadzeniu biznesu, a to oznacza szansę na lepszy rozwój z korzyścią dla państwa.
- W tej chwili cała światowa gospodarka zmaga się z kryzysem związanym z pandemią. W Europie kolejne Państwa dokonują zamknięć gospodarki. Także w Polsce w kolejnej blokadzie są zamykane następne branże. W związku z tym MŚP potrzebuje wsparcia, nie tylko finansowego, choć ono jest niezbędne. Ale potrzebne jest wsparcie organizacyjne i prawne, to znaczy usunięcie z polskiego prawa barier biurokratycznych, poprawienie funkcjonowania instytucji, które obsługują biznes, i takie działania, które nie spowodują spadku dochodów budżetowych, za to poprawią możliwości działalności gospodarczej w Polsce – wyjaśnia rzecznik MŚP.
Zaznacza, że „Dziesiątka Rzecznika MŚP” powstała po wnikliwych i głębokich konsultacjach z ponad dwustoma organizacjami z Rady Przedsiębiorców. To najszersza w kraju reprezentacja małych i średnich firm, więc „Dziesiątkę” uznać można za listę postulatów całego środowiska drobnego i średniego biznesu w Polsce.
Dziesiątka dla małych i średnich firm z poparciem 205 organizacji biznesu
- Te dziesięć postulatów wymaga ponadpartyjnej dyskusji wszystkich znaczących sił politycznych w Polsce i jak najszybszego najszybsze wcielenia w życie – mówili zgodnie podczas wideokonferencji z Adamem Abramowiczem przedstawiciele wszystkich organizacji, które wsparły apel. Działania w tym kierunku wsparli podczas dyskusji Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club (współorganizator wydarzenia), prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club oraz prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
– Jako Business Centre Club bardzo doceniamy współpracę z Rzecznikiem MŚP. Wierzymy, że wdrożenie przedstawionych na dzisiejszej konferencji propozycji tzw. „10-tki Rzecznika MŚP” może być impulsem rozwojowym dla gospodarki – istotnym elementem Paktu Antykryzysowego, który u wicepremiera Jarosława Gowina – jako przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego – zainicjował BCC – komentuje Marek Goliszewski.
Dodaje, że BCC od dłuższego czasu postuluje wprowadzenie wielu zapisanej w „Dziesiątce” rozwiązań, co wynika z oczekiwań firm członkowskich, wyrażanych m.in. w badaniach ankietowych.
- To są propozycje racjonalne, sensowne, słuszne, co – mam nadzieję - zwiększa szanse na ich wdrożenie – podkreśla prezes BCC.
W apelu do premiera Adam Abramowicz podkreśla, że „Dziesiątka” została wypracowana przez ludzi mających olbrzymie doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz wspieraniu biznesu. „Jest to szczególnie istotne w obliczu aktualnej sytuacji, związanej z pandemią COVID-19, gdy gospodarka poniosła ogromne straty wskutek ograniczania działalności branż oraz zmniejszonego popytu na usługi. Nasze propozycje mogłyby zostać włączone do pakietu ustaw tzw. Tarczy Prawnej, przygotowywanej aktualnie przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zgodnie z zapowiedziami Pana Wicepremiera Jarosława Gowina” – pisze Adam Abramowicz.
Dodaje, że cała „Dziesiątka” jest „stosunkowo łatwa do wprowadzenia, gdyż nie wymaga np. zmian w prawie unijnym”.
Dziesiątka Rzecznika MŚP – lista postulatów
- Reforma ZUS dla przedsiębiorców - wykreślenie z ustawy "Mały ZUS Plus" limitu przychodowego nie wyższego niż 120 tys. zł oraz alternatywnie wprowadzenie dobrowolnego ZUS na wzór niemiecki albo małego ZUS dla przedsiębiorców na wzór ubezpieczenia rolników w KRUS
- Regionalizacja płacy minimalnej, która miałaby stanowić 50% średniego wynagrodzenia w danym powiecie
- Wprowadzenie zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących
- Wprowadzenie zasady obowiązywania minimum 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian prawa gospodarczego, nakładających obowiązki dla przedsiębiorców
- Rozliczanie się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń wraz z dostosowaniem stawek do możliwości w poszczególnych branżach
- Uniemożliwienie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego poprzez wszczynanie postępowania z kodeksu karno-skarbowego
- Powołanie Rady odwoławczej przy Ministrze Finansów z udziałem przedstawicieli samorządów zawodowych oraz urzędów
- Wprowadzenie realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników
- Ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań dla przedsiębiorców
- Skrócenie czasu oczekiwania na wyrok sądu w sprawach gospodarczych, poprzez stosowania się do 6 miesięcznego terminu na załatwienie sprawy.
