Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzodkiewka w ogrodzie to prawdziwy skarb, ale trzeba o nią zadbać. Te szkodniki najczęściej interesują się rzodkiewką, jak je zwalczać?

Justyna Madan
Justyna Madan
Rzodkiewka jest bardzo prosta w uprawie, ale trzeba ją obserwować, żeby nie dopadły jej żadne szkodniki.
Rzodkiewka jest bardzo prosta w uprawie, ale trzeba ją obserwować, żeby nie dopadły jej żadne szkodniki. pixabay.com
Rzodkiewki są zdrowe, łatwo je posiać, szybko rosną, dzięki czemu mamy chrupiący i lekko pikantny w smaku zbiór. W kuchni wykorzystać można nawet liście, młode dodajemy do sałatki, z większych zrobimy pesto. Z rzodkiewki nie wyczarujemy jednak nic, jeśli dopadną je jedne z tych powszechnych szkodników. Miej oko na rzodkiewkowe grządki i nie pozwól zmarnować swoich plonów.

Spis treści

Rzodkiewki oczyszczają organizm i działają moczopędnie, więc mogą pozytywnie wpływać na nasze nerki. Ponadto zawierają wapń, magnez, potas, cynk i żelazo. Chętnie zjadane same, z odrobiną soli, jako dodatek do sałatki, ale świetnie smakują również na ciepło, podsmażane. Ich uprawa w ogródku jest bardzo prosta.

Kiedy i jak siać rzodkiewki?

Rzodkiewki wysiewamy z nasion, które można bez trudu kupić w każdym sklepie ogrodniczym. To jedna z pierwszych roślin, które goszczą w naszym ogródku. Siejemy je do gruntu wczesną wiosną, już w marcu. Jeśli jest jeszcze dosyć zimno, możemy grządki przykryć agrowłókniną.

Rzodkiewkę siejemy gęsto, w rzędach co kilka centymetrów. Odległość pomiędzy konkretnymi rzędami powinna wynosić ok. 20 cm. Nasiona nie powinny być zbyt głęboko, wystarczy 1 cm. Im głębiej posiejemy, tym większe ryzyko, że rzodkiewki będą zdeformowane.

Rośliny podlewamy co 2-3 dni, częściej jeżeli trwają wakacyjne upały. Dobrze jest sprawdzać poziom wilgotności gleby (wystarczy metoda palca, czyli włożenie palca do ziemi na ok. 2 cm i sprawdzenie, czy jest wystarczająco wilgotna), ponieważ jeśli rzodkiewka ma zbyt sucho, może przestać rosnąć, natomiast przelewanie powoduje gnicie korzeni i przyciąga choroby. Kiedy pojawia się coraz więcej liści, możemy je delikatnie przerwać, usuwając po 2-3 listki z każdej bulwy.

Od wysiewu do zbioru mija około 30-40 dni, ale świeżą rzodkiewkę możemy mieć przez cały sezon, po prostu ponawiamy wysiewanie co około 2 tygodnie.

Popularne szkodniki rzodkiewki i jak je zwalczać

Rzodkiewka jest dosyć odpornym warzywem i szkodniki nie dopadają jej zbyt często, ale jeśli już jakieś się na naszych grządkach pojawiają – warto wiedzieć, jak się ich pozbyć bez szkody dla upraw.

Mszyce
Mszyce mogą tak naprawdę zaatakować niemal każdą roślinę w ogrodzie. Jeśli pojawiły się już na innych warzywach, to kwestia czasu, kiedy przejdą również na rzodkiewkę. Jedną z podstaw w walce z mszycami jest zaproszenie biedronek do ogrodu. Biedronki zaczynają jeść mszyce, będąc już w stadium larwalnym. Młode larwy potrafią pałaszować dziesiątki mszyc dziennie, a starsze około stu. Jeśli mamy w ogrodzie zdrową populację biedronek, może okazać się, że wcale nie będziemy potrzebować środków owadobójczych.

Inną naturalną metodą zwalczania mszyc jest mieszanka wody z octem, wystarczy 100 ml octu na 1 litr wody. Takim roztworem pryskamy rośliny zaatakowane przez mszyce.

Muchówki
Częściej atakują kapustę, ale potrafią zainteresować się również rzodkiewką. Lubią składać jaja na ziemi w pobliżu warzyw krzyżowych, do których należy również rzodkiewka. Kiedy z jaj wykluwają się larwy, wchodzą one do korzeni warzyw, drążą korytarze i niszczą nasze uprawy. Jedną z metod odstraszania muchówek jest posadzenie pokrzywy, której muchówki nie lubią. Innym sposobem jest przygotowanie roztworu z wody utlenionej. Mieszamy ją z przegotowaną wodą w proporcji 1:4 i podlewamy rośliny.

Motyl bielinek kapustnik
Wbrew swojej nazwie atakuje nie tylko kapustę, ale również rzodkiewkę, kalafior, jarmuż czy nasturcję. Jeśli liście rzodkiewki są pogryzione i mają dziury, może to być dowód na obecność tego właśnie szkodnika. Możemy pozbyć się go naturalnymi sposobami, przede wszystkim należy kontrolować chwasty i regularnie się ich pozbywać. W okolicy rzodkiewki warto też posadzić szałwię i miętę. Nasturcje w pobliżu przyciągną szkodnika i zostawią rzodkiewkę w spokoju.

Ślimaki
Jeśli zauważymy te szkodniki w naszym ogrodzie, trzeba podjąć natychmiastowe działanie, aby nie zjadły wszystkiego, co może im posmakować. Jeśli nie mamy pewności, możemy wybrać się do ogrodu z latarką o świcie lub około godziny po zmroku, żeby przyłapać ślimaki na gorącym uczynku. W zwalczaniu tych szkodników może pomóc rozsypanie wokół rzodkiewek fusów z kawy lub pokruszonych skorupek jajek. Innym sposobem jest naturalna pułapka, czyli piasek zmieszany z popiołem lub trocinami, który rozsypujemy wokół roślin.

Mrówki
Kiedy pojawiają się w ogrodzie, interesują się wieloma roślinami. Jeśli w pobliżu jest dużo mrówek, mogą tworzyć kolonie twoimi roślinami i przegryzać korzenie. Istnieje również możliwość, że kilka ukąszeń sprawi, że rośliny będą podatne na patogeny przenoszone przez glebę. Mrówki nie lubią zapachu świeżych liści pomidorów, więc jeśli hodujemy również pomidory, warto rozłożyć liście w okolicach, gdzie mrówek jest najwięcej. Skuteczne może też być posadzenie lawendy i mięty polnej, których mrówki nie znoszą.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska