Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na ochronę Auschwitz-Birkenau

Bogusław Kwiecień
W pierwszym rzędzie prace konserwatorskie mają  objąć murowane baraki w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau
W pierwszym rzędzie prace konserwatorskie mają objąć murowane baraki w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau Bogusław Kwiecień
Na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau stoi 155 różnych budynków oraz około 300 ruin i śladów po obozie, w tym szczególnie ważne dla historii Auschwitz ruiny komór gazowych i krematoriów. Istnienie wielu z nich jest zagrożonych bez szeroko zakrojonych prac konserwatorskich. Teraz ruszają one na niespotykaną dotąd skalę. Składają się na nie rządy prawie 20 państw.

Tylko w tym roku na ten cel przeznaczono 1,7 mln złotych. Jest to pierwsza transza pieniędzy z Funduszu Wieczystego Auschwitz-Birkenau, który do tej pory wsparły m.in. Niemcy, Austria, Stany Zjednoczone, Izrael czy Francja. Wpłaty i deklaracje wpłat wynoszą już ponad 97 mln euro. Wypłacane będą tylko pieniądze z odsetek.

Kwota na utrzymanie i zachowanie muzealnych obiektów mocno zdegradowanych w ciągu kilkudziesięciu minionych lat będzie sukcesywnie rosła wraz z rozwojem Funduszu. W przyszłym roku ma wynieść ok. 4 mln złotych. Docelowo Fundacja powinna operować sumą 120 mln euro, co pozwoli na przekazywanie około 15 mln złotych rocznie na prace.

- Tworzone od trzech lat, unikatowe na skalę światową, narzędzie finansowania prac konserwatorskich zaczyna przynosić swoje pierwsze owoce - zaznacza Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wcześniej dyrektor Muzeum wielokrotnie podkreślał, że od II wojny światowej to miejsce, choć troszczy się o nie rząd polski, szybko popada w ruinę. Jeśli nie będzie możliwości stałego finansowania konserwacji, to dla wielu obiektów będzie to 0znaczało ciągłą degradację i w końcu ich koniec.

Dlatego muzealnicy zakładają, że za odpisy z Funduszu będą w pierwszym rzędzie konserwowane obiekty, których stan jest najgorszy. Żaden z nich nie będzie odbudowany, ale zachowany w stanie obecnym - chodzi o zachowanie autentyczności Miejsca Pamięci.

Równocześnie prowadzone będą badania określające przyczyny zniszczeń i pozwalające na wybór najodpowiedniejszych lub też opracowanie całkowicie nowych metod konserwacji.

- Niezwykle ważna jest współpraca specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki: konserwację, budownictwo, chemię, mikrobiologię, hydrogeologię czy geodezję. Wyniki tych badań w przyszłości pozwolą na wykonywanie skuteczniejszych prac zakrojonych na szeroką skalę - zaznacza Rafał Pióro, zastępca dyrektora Muzeum.

Najważniejszym zadaniem konserwatorów będzie w najbliższej przyszłości zabezpieczenie i przygotowanie szczegółowego programu prac konserwatorskich dla wszystkich 45 murowanych baraków na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Specjaliści zajmą się zarówno wzmocnieniem konstrukcji samych budynków, jak i zabezpieczenia fundamentów, bo wybudowano je na bagnistym terenie.

W tej chwili obszar znajdujący się pod ochroną Muzeum obejmuje około 20 hektarów byłego obozu Auschwitz I oraz 171 hektarów byłego obozu Auschwitz II-Birkenau z budynkami i ruinami. - Ochronie konserwatorskiej podlegają również zbiory, m.in. ogromna liczba osobistych przedmiotów pozostałych po zamordowanych Żydach, a także dokumenty archiwalne oraz dzieła sztuki więźniarskiej - wylicza Paweł Sawicki z biura prasowego PMAB.

Dotychczas prawie cały ciężar utrzymania tego miejsca spoczywał na Polsce. Muzeum może dalej liczyć na to wsparcie, natomiast pieniądze z Funduszu mają być przeznaczane wyłącznie na pokrywanie kosztów konserwacji obiektów poobozowych. Pomoc zagraniczna w ostatnich latach nie przekraczała 3-5 procent.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska