Stolica Sądecczyzny po raz kolejny zajęła wysoką pozycję w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Znalazła się na 14. miejscu rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Oceniano 795 miast w 67 państwach. Porównano stężenie pyłu zawieszonego (PM 10 i PM 2,5) od 2008 do 2013 roku. Na tej podstawie WHO stwierdziła, że najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie jest Żywiec, za nim znalazła się Pszczyna i Dimitrovgrad w Bułgarii. W rankingu przed Nowym Sączem umieszczono m.in. Suchą Beskidzką i Kraków. To paradoksalnie dobra wiadomość dla sądeczan.
Jednak jest poprawa
Monitoring jakości powietrza prowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie wykazuje, że Nowy Sącz jest z roku na rok coraz mniej zanieczyszczony pyłami zawieszonymi. - Wpływają na to długofalowe działania władz miasta, a także doraźna kontrola palenisk domowych przez Straż Miejską - stwierdza Ewa Gondek, kierowniczka delegatury WIOŚ w Nowym Sączu. - Medialne doniesienia dotyczące fatalnego stanu jakości powietrza, przełożyły się na jego poprawę - zauważa.
Według Ewy Gondek większa świadomość, a może i strach wywołany szumem medialnym spowodowały, że mieszkańcy zaczęli dbać o środowisko. Spalają w kotłach węglowych lepsze jakościowo paliwo, żeby mniej zanieczyszczać powietrze. - W moim przekonaniu także obowiązkowa opłata za odbiór śmieci przyczyniła się do poprawy jakości powietrza - mówi kierowniczka WIOŚ w Nowym Sączu. Dodaje, że mieszkańcy zmuszeni do płacenia za odbiór śmieci nie zaoszczędzą, spalając je w piecach. Zaczęli też segregować odpady, bo odbiór posegregowanych mniej kosztuje. To pozytywna zmiana.
Miasto dołożyło do pieca
Duży wpływ na poprawę jakości powietrza ma realizowany od czerwca 2014 roku przez Nowy Sącz program KAWKA. Miasto przeznaczyło 10 mln zł na dofinansowanie wymiany pieców węglowych na gazowe lub kotły węglowe wyższej wydajności. Skorzystało z niego ponad 300 osób.

Biznes
- Działania jedynie na terenie Nowego Sącza nie przynoszą rezultatu. Zmiany są potrzebne także w gminach wokół miasta - przypomina Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza.
Dlatego Nowy i Stary Sącz oraz gminy: Chełmiec, Nawojowa, Podegrodzie, Kamionka Wielka i Korzenna w marcu podpisały porozumienie, które zaowocuje wspólnymi projektami ograniczającymi zanieczyszczenie powietrza w Kotlinie Sądeckiej.
Inne zestawienia
Nowy Sącz znalazł się w kilku rankingach dotyczących zanieczyszczenia powietrza.
W 2011 r. miasto zajęło trzecie miejsce w zestawieniu opracowanym przez Światową Organizację Zdrowia na najbardziej zanieczyszczone pyłem zawieszonym miasto w Polsce.
Europejska Agencja Środowiska w 2013 r. przyznała Nowemu Sączowi piąte miejsce wśród zanieczyszczonych europejskich miast.
W styczniu 2016 r. Polski Alarm Smogowy na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska sklasyfikował Nowy Sącz na siódmej pozycji pod względem najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.