Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądeccy myśliwi muszą pomóc drapieżnikom w lesie

Paweł Szeliga
W poszukiwaniu pożywienia zwierzyna płowa schodzi z wyższych partii gór na łąki
W poszukiwaniu pożywienia zwierzyna płowa schodzi z wyższych partii gór na łąki fot. archiwum nadleśnictwa nawojowa
1300 jeleni, prawie 4500 saren i 720 dzików - tyle sztuk najgrubszej zwierzyny łownej naliczono w lasach nadleśnictw: Nawojowa, Piwniczna-Zdrój, Stary Sącz i Limanowa. Wśród drapieżników dominują lisy - ponad 1600. Chronionych wilków jest zaledwie 34, a rysiów - 25.

Wielka inwentaryzacja dzikiej zwierzyny, liczonej po zimowych tropach przez setki leśników i myśliwych, potwierdziła 10-procentowy przyrost populacji. Lisów jest więcej, gdyż od lat zrzuca się z powietrza szczepionkę przeciwko wściekliźnie - chorobie, która kiedyś dziesiątkowała te drapieżniki. Przybyło też dzików, które wypuszczają się na żer na słowacką stronę, gdzie duże połacie ziemi obsadzone są kukurydzą. To energetyczna karma, która sprawia, że zwierzęta szybciej dojrzewają. Mają młode po roku życia, dwa razy szybciej niż zwykle.

- Przedłużająca się zima sprawiła, że zwierzyna płowa zeszła z górnych partii lasu, gdzie nie ma pożywienia - mówi Stanisław Michalik, nadleśniczy z Piwnicznej. - Słabsze sarny są łatwym łupem dla wilków i rysiów.

Największa wilcza wataha w regionie, składająca się z 10 osobników, żyje w rejonie Przehyby i Radziejowej. Działalność drapieżników nie może zniwelować jednak co najmniej 20-procentowej nadwyżki największych roślinożerców, w tym jeleni, saren i dzików. Dlatego koła łowieckie szykują większy niż ostatnio roczny plan odstrzału zwierzyny, z którego mają się rozliczyć przed nadleśnictwami. W ten sposób, jak twierdzą, ograniczają straty w uprawach i lasach, powodowane przez dzikie zwierzęta.

- Odstrzał jest konieczny ze względu na racjonalną gospodarkę leśną - przekonuje Zbigniew Gryzło, nadleśniczy z Nawojowej. - Zwierzyna płowa ma mnóstwo pożywienia i jej populacja zbyt szybko rośnie.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska