https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna: poradnie specjalistyczne zostają, ale pieniędzy będzie mniej

Sławomir Wrona
Sądecki Szpital Specjalistyczny ma kontrakt większy niż przed rokiem, ale i tak za mały, aby w pełni pokryć potrzeby
Sądecki Szpital Specjalistyczny ma kontrakt większy niż przed rokiem, ale i tak za mały, aby w pełni pokryć potrzeby Stanisław Śmierciak
Szpitale nowosądecki, limanowski i gorlicki zakończyły dodatkowe rokowania z Narodowym Funduszem Zdrowia. Placówka w Nowym Sączu podpisała kontrakty dla poradni chirurgii ogólnej i nefrologii, limanowska dla poradni kardiologicznej, diabetologicznej, okulistycznej i alergologicznej, a gorlicka dla poradni kardiologicznej, okulistycznej, chirurgii ogólnej, oto laryngologicznej oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci.

Poradnie nie znikną zatem ze szpitali, ale dyrektorzy dalecy są od optymizmu. - Trudno mówić o jakichkolwiek rokowaniach - mówi Dariusz Socha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej. - NFZ zaproponował nam stawki o dziesięć procent niższe od tego, co sam pierwotnie oferował. Jak wyjaśniono, inne podmioty gotowe są bowiem zakontraktować usługi w takich cenach. Mogliśmy się zgodzić albo zamykać poradnie.

Sprawdź listę poradni w Krakowie, które mają kontrakty z NFZ

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach Marian Świerz przyznaje, że łącznie uzyska nieco więcej środków niż przed rokiem. Zaraz jednak zastrzega, że nie oznacza to zwiększenia liczby usług ani znaczącej poprawy ich jakości. - Ten wzrost osiągnęliśmy tylko dzięki temu, że zakontraktowaliśmy dodatkowe świadczenia - mówi Świerz. - Musimy też pamiętać, że z tego kontraktu trzeba pokryć wzrost kosztów energii i podatku VAT. Artur Puszko, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu, zwraca uwagę na kolejny problem, czyli ubiegłoroczne nadwykonania zabiegów. - Teraz z pewnością zwrócimy większą uwagę na liczbę wykonanych świadczeń, by nie przekroczyć kontraktu - mówi. To oznacza, że szpitale skoncentrują się nie tyle na leczeniu, ile na ratowaniu zdrowia i życia w nagłych przypadkach.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Regularna demolka w Nowej Hucie:przystanek i auta do kasacji

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa
To leczyć nas będą znachorzy.
A
Anna
Otolaryngologia prosze Pana pisze sie razem
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska