MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu im. św. Ludwika w Krakowie powstaje Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa. Tutaj rodzice będą wspierani w wyjątkowym zadaniu

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
W szpitalu św. Ludwika w Krakowie powstaje Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa. Tutaj rodzice będą wspierani w wyjątkowym zadaniu
W szpitalu św. Ludwika w Krakowie powstaje Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa. Tutaj rodzice będą wspierani w wyjątkowym zadaniu Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie
W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie powstaje nowa poradnia. Głównym zadaniem Poradni Wczesnego Rodzicielstwa będzie wspomaganie rodzin w procesie tworzenia bezpiecznych i stabilnych relacji na najwcześniejszym etapie jego rozwoju. Dr Tomasz Ptak, psychiatra i psychoterapeuta dzieci i młodzieży w szpitalu im. św. Ludwika podkreśla, że należy położyć większy nacisk na wczesną diagnozę i terapię pierwszych oznak zakłóceń w rozwoju emocjonalnym dziecka, a nie tylko na diagnozowanie zaburzeń somatycznych. Porady realizowane są w ramach kontraktu z NFZ.

Poradnię Wczesnego Rodzicielstwa będzie tworzył wykwalifikowany zespół. Znajdą się w nim specjaliści psychoterapii relacji rodzic-niemowlę, psychiatrzy dzieci i dorosłych, neurologopeda oraz pediatra. Nadzór merytoryczny nad psychoterapeutyczną stroną projektu sprawuje Tessa Baradon – Konsultant ds. Zdrowia Psychicznego Niemowląt w Brytyjskim Funduszu Zdrowia.

Jak wyjaśnia Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie: - Psychoanalitycznie zorientowana terapia relacji rodzic-niemowlę jest metodą leczenia, zmierzającą do poprawy zdolności refleksji nad światem emocji oraz rozumienia intencji zachowań małych dzieci przez ich opiekunów.

- Objawy depresji poporodowej, zaburzenia lękowe, stany psychotyczne rodziców czy też poważne konflikty rodzinne znacząco zmniejszają ich zdolność do dostrzegania i prawidłowego odczytywania komunikatów ich dziecka, co jest podstawą jego prawidłowego rozwoju – zaznacza dr Tomasz Ptak.

Jak dalej tłumaczy specjalista: - Innym źródłem zakłóceń w tworzeniu się bezpiecznej więzi mogą być poważne choroby somatyczne dziecka. Lęk i silny niepokój o zdrowie niemowlęcia mogą utrudniać rodzicom rozpoznanie i dostrzeżenie pierwszych prób nawiązywania relacji ze strony dziecka – wyjaśnia.

Dlatego tak ważne dla późniejszego prawidłowego rozwoju człowieka jest stworzenie bezpiecznej więzi pomiędzy opiekunami a niemowlęciem.

Kiedy udać się na konsultację?

Szpital im. św. Ludwika wyjaśnia: - Przedłużające się problemy z karmieniem, nadmierna płaczliwość, nasilone problemy ze snem oraz szeroko pojęte problemy z adekwatnym do wieku rozwojem zainteresowania kontaktem i komunikacją z otoczeniem są najczęstszymi przejawami problemów rozwojowych niemowlęcia, których przyczyny powinny być poddane głębszej diagnozie i ewentualnej terapii.

Optymalnym jest uczestniczenie wszystkich członków rodziny w konsultacjach terapeutycznych.

Rejestracja: 12 619 86 93, 502 862 630 lub osobiście w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie (Pawilon Jakubowskiego), ul. Strzelecka 2a w Krakowie, w godzinach od 8.00 do 15.00.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska