- Prace prowadzone są na obszarze około 400 hektarów, to prawie cały teren pustyni - tłumaczy Agnieszka Walnik, kierownik projektu. - Dla bezpieczeństwa turystów obowiązuje tam bezwzględny zakaz wstępu - dodaje. Kolejne segmenty pustyni będą udostępniane w miarę postępu prac. Wejście będzie jednak możliwe wyłącznie za pisemną zgodą wójta gminy Klucze i tylko dla zorganizowanych grup turystów.
Wyłoniona w przetargu firma ma odnaleźć niewypały i niewybuchy, które od czasów wojny kryją się pod piachem. Przeszukana będzie warstwa do głębokości półtora metra. Jesienią równolegle zacznie się usuwanie krzewów i drzew, kolejno wykonane będą badania geofizyczne, trójwymiarowe skany terenu, zdjęcia i mapy. Naukowcy zajmą się też inwentaryzacją fauny i flory pustyni. Prace potrwają do końca 2013 roku.
- Prace realizowane są w ramach unijnego projektu ochrony przyrody. Głównym celem jest odtworzenie pierwotnego stanu pustyni - zaznacza Daniel Hickiewicz, sekretarz gminy Klucze. W efekcie wzrośnie też turystyczna atrakcyjność miasta i regionu. W ramach projektu w przyszłym roku odbędzie się międzynarodowa konferencja. W przyszłości otworzymy Pustynne Centrum Informacji i ścieżki edukacyjne.
Koszt przedsięwzięcia to ok. 9,8 mln zł, dofinansowanie unijne pokryje połowę, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dołoży 4,8 mln, a pozostałe ok. 454 tys. zł będą wkładem gminy Klucze.
Miss Małopolski 2012! Zobacz zdjęcia ślicznych kandydatek i oddaj głos!
Trwa plebiscyt na Superkota! Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij nagrody!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!