Spis treści
Trasy spacerowe po woj. małopolskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. małopolskim, które inni już sprawdzili. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 10 maja w woj. małopolskim ma być od 6°C do 13°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 1% do 65%. W niedzielę 11 maja w woj. małopolskim ma być od 4°C do 12°C. Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: Szlakiem przodków po Dębnie. SpacerowM!K
- Początek trasy: Koszyce
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 0,55 km
- Czas trwania spaceru: 11 min.
- Przewyższenia: 12 m
- Suma podejść: 12 m
- Suma zejść: 0 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Szlaki_Malopolski
Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.
Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.
Zapraszamy na wycieczkę po Dębnie – miejscu, którego niezwykły urok już wieki temu doceniły znamienite rody szlacheckie.
Spacer zaczynamy na zamku, który jest najbardziej znanym zabytkiem w tej okolicy.
Czas spaceru: 45 minut
Opracowanie: Julita Kwaśniak
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Bieg dla Kuby
- Początek trasy: Kęty
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,86 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 58 m
- Suma podejść: 95 m
- Suma zejść: 95 m
Dalekopis poleca tę trasę
Trasa I Bestwińskiego Biegu Charytatywnego dla Kuby, dystans 10 km. Start przy OSP Janowice, prosto ul. Janowicka, w lewo ul. Kubika, prosto ul. Podleska, w prawo ul. Bestwińska (chodnik po prawej stronie), w prawo ul. Ofiar Wojny, w prawo ul. Leszczynowa, w lewo ul. Szkolna, w prawo ul. Prusa, w prawo ul. Janowicka, w lewo ul. Pszczelarska, w prawo ul. Targanicka, w prawo ul. Janowicka, meta przy OSP Janowice.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: bulwary straceńskie
- Początek trasy: Kęty
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 1,52 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 10 min.
- Przewyższenia: 65 m
- Suma podejść: 128 m
- Suma zejść: 147 m
Guidoak poleca tę trasę na spacer
Bulwary Straceńskie Bielsko-Biała. Miejsce wypoczynku z dziećmi i dla młodzieży. Ścieżka rowerowa.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Trening Biegowy w kierunku Bańgowa 2017-3-14 11:50
- Początek trasy: Chełmek
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 9,29 km
- Czas trwania spaceru: 51 min.
- Przewyższenia: 98 m
- Suma podejść: 904 m
- Suma zejść: 935 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Arturroo1983
Dystans biegu 9.3km. Trasę planowałem o dłuższego czasu, prowadziła ona przez Park Górnik, Stawy Rzęsa, Bażantarnie, Bańgów i z powrotem przez Park tradycji i Park Górnik wróciłem do domu. Pogoda była bardzo wietrzna, co utrudniało bieganie.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Szczawiczne - Rakowiec - Bradowiec
- Początek trasy: Krynica-Zdrój
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 8,32 km
- Czas trwania spaceru: 53 min.
- Przewyższenia: 271 m
- Suma podejść: 279 m
- Suma zejść: 274 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych
Krótka, ale wymagająca trasa, bardzo rzadko uczęszczanymi drogami i szlakami.
Można ją pokonać trekkingowo, biegowo bądź na rowerze.
Zaczynamy z Krynicy Dolnej, a dokładnie Szczawicznego. Przechodzimy przez tory kolejowe i kierujemy się cały czas do góry. Trasa prowadzi głównie szlakami turystycznymi, ale nie jest to trasa tylko jednym szlakiem, bo łączy ze sobą fragmenty szlaku pieszego, rowerowego oraz szlaku do narciarstwa biegowego.
Trasa prowadzi tak, aby zrobić koło, ale można ją zmodyfikować na różne sposoby w zależności od potrzeb. Można wrócić szlakiem do Centrum Krynicy.
Całość trasy to prawie 300 m przewyższenia, szacowany czas, pokonując ją biegowo, to ok.1 godz.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Czartak - Łysa Góra - Panienka - Gancarz - Groń (schr. Leskowiec) - Magurka Ponikiewska - Czartak.
- Początek trasy: Kalwaria Zebrzydowska
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 26,71 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 51 min.
- Przewyższenia: 589 m
- Suma podejść: 1 341 m
- Suma zejść: 1 325 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Gregory
Trasa liczy nieco ponad 26,3 km i jest idealna na około 4 godzinny bieg spokojnym tempem (średnie tempo ok. 7,00-7,15; prędkość ok. 8 km/h*) z kwadransem przerwy w schronisku i pojedynczymi krótkimi postojami. Sam bieg powinien zająć ok. 3h 10 min – 3h 20 min przy w/w tempie i założeniu, że są przyzwoite warunki atmosferyczne, szlak nie jest oblodzony, pokryty śniegiem etc.
Trasa w całej niemal zalesiona, z pojedynczymi punktami widokowymi. Oferuje łącznie 1227 m w pionie zbiegów i 1242 m w pionie podbiegów. Jest łatwa orientacyjnie – szlak dość dobrze oznaczony, choć w kilku miejscach skręca dość raptownie. Trasa zwykle prowadzi szerokim dobrze widocznym traktem leśnym, czasem tylko przechodzącym w wąską ścieżkę.
[*prędkość jaką widać przy trasie (6,93 km/h) jest obarczona błędem wynikającym z importu pliku GPX z innego urządzenia (w tym wypadku zegarka Suunto). Niekompatybilność systemów i błędne odczytywanie przy eksporcie i imporcie plików jest zjawiskiem dość typowym.]
Zaczynamy na parkingu w Czartaku pod Restauracją Czartak (parking), by przebiec ok 400 metrów i za mostem skręcamy w prawo i biegniemy wzdłuż rzeki szutrową drogą – przed gospodarstwem doga się rozwidla, a my skręcamy w lewą odnogę odbijając od rzeki i zaczynając podbieg (widoczny żółty szlak, który będzie nam towarzyszył następne kilometry). Trochę drogą szutrową, potem asfaltem mijając pojedyncze domy i po odbiciu ostro w lewo od asfaltu i pokonaniu ok. 300 metrów docieramy do linii lasu. Tu uwaga: droga wędruje wygodnie na wprost, nieco nawet się obniżając, ale żółty szlak odbija w prawo, płytkim wąwozem i stromo w górę.
Teraz przez następne 7 km będą czekały nas podbiegi, poprzedzielane niewielkimi zbiegami i równymi odcinkami. W niektórych miejscach szlak przechodzi przez młodniki – zmienia się wtedy z szerokiej drogi w wąską, zarośniętą ścieżkę. Jest też kilkusetmetrowy odcinek drogi wysypany kamieniem-tłuczniem – bardzo ciężko się po tym biegnie. Po ok. 6,6 km od startu szlak sprowadza w dół – dość stromo. Kilkaset metrów zbiega się płytkim parowem o stromych ścianach – tak że biegnąc trzeba się odbijać od ścian i przeskakiwać z jednej strony na drugą, gdyż samo dno wąwozu jest wąskie, pokryte warstwą zbutwiałych liści i ukrytych kamieni /korzeni (dość zdradliwe miejsce gdzie łatwo byłoby skręcić nogę). Na dole trafiamy na asfalt – to droga która prowadzi od strony Wadowic do Kaczyny. Wchodząc na nią skręcamy w lewo i biegniemy kilkaset metrów; potem szlak odbija w prawo i zaczyna się wspinać – przez moment drogą wyłożoną betonowymi kratownicami, a po chwili leśny dukt odbija w prawo w górę. Teraz mamy prawie 2 km podbiegu i po kolejnych kilkuset metrach docieramy (po nico ponad 10 km biegu) do skrzyżowania dróg w lesie, gdzie widać kapliczkę i drogowskazy szlaków. To Skrzyżowanie Panienka (518 m.n.p.m.). Zmieniamy tu szlak – żółty idzie w stronę Łazów i Inwałdu, a my teraz będziemy biec zielonym w kierunku południowym. 3 km biegu po równym i zaczyna się najmocniejszy na tej trasie podbieg – 1,5 km wprost na Gancarz (798 m.n.p.m.). Na szczycie tabliczka na drzewie, oraz duży krzyż na tle szerokiej panoramy Beskidu Małego. Za Gancarzem lekki zbieg szerokim płajem i następnie kilkusetmetrowy podbieg drogą przechodzącą w pewnym momencie w ścieżkę. Po minięciu polanki (latem borówki, maliny), budynku z żelaznymi schodami na podest zbiegamy ca 100 metrów do schroniska. Stąd można sobie wybiec na Leskowiec, ale jeśli nie kierujemy się na Potrójną, ale do Czartaka to trzeba zbiec z powrotem pod schronisko.
Pod schroniskiem oznaczenia żółtego szlaku wskazują Czartak jako miejsce, do którego nas sprowadzi. Mamy zbieg poprzecinany odcinkami po równym. Biegnie się głównie lasem, dość widoczną szeroką drogą, czasem zmieniającą się w porosły trawą leśny trakt. Zbiega się ca 8.7 km obniżając się ponad 500 metrów w pionie. Szlak doprowadza do zabudowań, po wbiegnięciu na asfalt kierujemy się w lewo – i za szosą do drogi głównej łączącej Czartak i Ponikiew, zamykając pętlę. Po ca 200-300 metrach jesteśmy na parkingu skąd startowaliśmy.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Widok na Suchą Górę
- Początek trasy: Kalwaria Zebrzydowska
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,72 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 19 min.
- Przewyższenia: 171 m
- Suma podejść: 334 m
- Suma zejść: 296 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Miharu
Trasa bez stromych podejść, niezbyt wymagająca. W sam raz na popołudniowy spacer. Po drodze Park Czarnego Daniela, przekroczenie strumienia (jest mostek) i na zakończenie piękne widoki na okolicę Suchej Góry.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Źródlana - Zamek w Siewierzu - Źródlana
- Początek trasy: Bukowno
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 9,05 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 102 m
- Suma podejść: 1 521 m
- Suma zejść: 1 455 m
Spacerowiczom trasę poleca Pawinsja
Trasa wymyślona tak, aby prowadziła różnymi drogami.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: 3.Otwarte Mistrzostwa Bielska-Białej w Biegach Górskich - trasa maratonu
- Początek trasy: Andrychów
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 43,49 km
- Czas trwania spaceru: 8 godz. i 30 min.
- Przewyższenia: 700 m
- Suma podejść: 2 093 m
- Suma zejść: 2 076 m
UltraBeskidSport poleca tę trasę
Maraton górski - piękna widokowa trasa, przebiegająca przez 5 schronisk górskich,
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Kozubnik... Opuszczony Ośrodek Wczasowy HPR-u
- Początek trasy: Kęty
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 10,36 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz.
- Przewyższenia: 119 m
- Suma podejść: 156 m
- Suma zejść: 167 m
Jota18 poleca tę trasę na spacer
Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik – były ośrodek Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach.
Znajdował się w Porąbce (przysiółek Kozubnik) w Beskidzie Małym na obszarze o powierzchni 7,5 ha. Był ośrodkiem samowystarczalnym, posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania, zasilany dwoma czołgowymi silnikami o mocy 400 kW, własną stację benzynową. Ośrodek zatrudniał stały personel medyczny: lekarza internistę, lekarza stomatologa, specjalistę ds. rehabilitacji, pielęgniarki, zapewniając w ten sposób pełną ochronę medyczną. Do dyspozycji była także karetka pogotowia.
Czasy jego świetności skończyły się wraz z upadkiem PRL-u. Spółka, należąca do dwóch braci przybyłych z USA do Polski, która kupiła ośrodek, szybko popadła w ogromne długi.
W 1996 roku sąd ogłosił upadłość firmy. Turyści przestali odwiedzać ośrodek z powodu zaprzestania dotowania wczasów pracowniczych, a także z braku wkładu nowego właściciela w remonty ośrodka. Dzisiaj, niegdyś okazały, o wysokim standardzie kurort jest opuszczony. Wartościowe przedmioty i urządzenia zostały rozszabrowane. Dzisiaj ośrodek jest wykorzystywany przez paintballowców i ludzi zwiedzających ruiny ośrodka
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Czy warto spacerować?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Aktywny relaks w Małopolsce – co warto tam zwiedzić?
Małopolska – jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych przez turystów regionów Polski. Swoją popularnością województwo cieszy się jednak zupełnie zasłużenie, bowiem to właśnie tam znajduje się historyczna stolica Polski – Kraków, oraz najwyższe krajowe góry – Tatry, pełne malowniczych szlaków i zapierających dech w piersiach dolin.
Część woj. małopolskiego położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, przez którą przebiega pełen zabytkowych zamków Szlak Orlich Gniazd.
Podczas wypoczynku w Małopolsce nie można też zapomnieć o wizycie w ważnym miejscu pamięci, czyli byłym nazistowskim obozie, obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W planie wycieczki powinien znaleźć się również czas na wizytę w Wieliczce i Bochni (mieszczą się tam wyjątkowe kopalnie soli) oraz miejscu o dużym znaczeniu religijnym – Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz ciekawostki o małopolsce.
