Autor: Piotr Ogórek, Gazeta Krakowska
Jak funkcjonuje Kraków podczas Światowych Dni Młodzieży? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo!- Przyślij je na adres [email protected];
- Wyślij za pomocą Facebooka: Gazeta Krakowska | Mój Reporter Kraków
- Oznacz nas @gaz_krakowska we wpisie na Twitterze
- Wpisz komentarz na forum pod artykułem;
ZOBACZ TEŻ: ŚDM. Setki pielgrzymów na dworcu w Krakowie [ZDJĘCIA]
Do całego woj. śląskiego na dni w diecezjach przyjechało ponad 25 tys. młodych z całego świata. Wśród nich byli wierni z krajów europejskich m.in. Włoch, Francji, Niemiec, Węgry, Ukrainy; afrykańskich m.in. z Nigerii, Rwandy; amerykańskich m.in. USA, Kanady, Boliwii, Brazylii, a także z azjatyckich m.in. z tej części Rosji, Indii, jak i Nowej Zelandii.
Jak powiedział PAP o. Wojciech Ścieszko ze Wspólnoty św. Jana, choć wielu młodych słyszało wcześniej o gościnności Polaków, także w rozmowach między sobą komentowali, że rzeczywistość przekroczyła wyobrażenia. „To, co ci młodzi wywiozą z Katowic, to właśnie gościnność. Wielu kapłanów mówiło też, jak bardzo dobrze przygotowany był pobyt, przynajmniej naszej grupy” - zaznaczył o. Ścieszko.
Zaznaczył, że wśród wrażeń uczestników ŚDM na pewno zapisała się sobotnia kulminacja dni w diecezjach na katowickim lotnisku Muchowiec, w której programie znalazły się m.in. prezentacja grup, msza oraz koncerty gwiazd muzyki chrześcijańskiej. „To były takie Światowe Dni Młodzieży w miniaturze” - porównał kapłan.
Ocenił, że ważnymi przeżyciami dla młodzieży ze Wspólnoty św. Jana były wspólne msze i popołudniowe ewangelizacje. Jego zdaniem wielu młodych ludzi zdążyło się też – mimo dość krótkiego czasu – w pewien sposób przywiązać do goszczących ich rodzin, z którymi w niedzielę mieli okazję spędzić cały dzień.
O. Ścieszko zaakcentował wagę takich indywidualnych kontaktów młodych ludzi z zagranicy z rodzinami – również ich wpływ na wspomnienia z ŚDM w Polsce. „Te pożegnania były takie nawet trochę sentymentalne, z łezką nostalgii, że już wyjeżdżają. Myślę, że Katowice zostaną w ich wspomnieniach momentem nawet mocniejszym, radośniejszym niż Kraków – choć oczywiście jeszcze nie wiemy, jak to będzie w Krakowie” - ocenił.
Założona w 1975 r. Wspólnota Rodziny św. Jana liczy kilkuset duchownych i sióstr zakonnych. Jej 80 domów zakonnych znajduje się w ponad 30 krajach na pięciu kontynentach. Duszpasterstwo młodych – jak podkreślił br. Ścieszko – jest jednym z priorytetów wspólnoty.
Źródło: www.pope2016.com
">