Namioty wojskowe zdominowały krajobraz nieopodal Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Na miejscu biwaku jest już kaplica, miejsce gdzie można zjeść oraz prysznice. To właśnie z terenów Kampusu codziennie będą wyruszać patrole Białej Służby: medyczne i porządkowe.
Harcerze z Białej Służby Medycznej będą dbali o bezpieczeństwo medyczne uczestników ŚDM podczas wszystkich mszy, obrzędów liturgicznych, katechez, koncertów i spotkań. W szczególności będą udzielać potrzebującym pierwszej pomocy, transportować ich do punktów medycznych i wzywać odpowiednią pomoc medyczną.
Patrole medycznej BS będą się składać z 4 osób. W każdym z nich będzie pełnoletni członek Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczej z uprawnieniami do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pozostali członkowie patrolów są po szkoleniach medycznych, które nadal odbywają się w salach wykładowych Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej na Ruczaju. Teraz biorą w nich udział te osoby, które niedawno dotarły do Krakowa. Prawdopodobnie Na Kampus do wczoraj dotarła jedynie 1/3 wszystkich uczestników Zlotu. Wielu harcerzy przyjechało dzisiaj, jeszcze więcej ma się pojawić podczas trwania imprez centralnych Światowych Dni Młodzieży.
Podczas ŚDM aż 250 harcerskich patroli będzie czuwać nad bezpieczeństwem medycznym pielgrzymów, do tego należy doliczyć 200 osób z Białej Służby Porządkowej. Ci harcerze będą dbać o utrzymanie drożności dróg ewakuacyjnych oraz współpraca z zabezpieczeniem medycznym oraz wolontariuszami. Pierwsze patrole już wyszły na ulicę, z dnia na dzień będzie ich coraz więcej.Podczas ŚDM ZHR będzie największą formacją zabezpieczenia medycznego. Harcerze stanowią część profesjonalnych służb, które koordynuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe Harcerskie Ochotnicze.
W swoim wyposażeniu harcerze z Białej Służby mają specjalne apteczki z bandażami, lekami, rękawiczkami jednorazowymi oraz foliami termicznymi.
Na razie na Ruczaju rozbijają się przede wszystkim Polacy (wśród zgłoszonych są harcerze ze wszystkich województw), ale wkrótce mają do nich dołączyć koledzy z zagranicy. Przyjazd na Zlot zgłosili harcerze i skauci z: Litwy, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, USA i Boliwii. Najdłuższą drogę do Krakowa ma pokonać boliwijski drużynowy z Sucre. Najmłodsza uczestniczka Zlotu ma 11 lat, najstarsza 59.