https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm uchwalił projekty ustaw w ramach "tarczy antykryzysowej". Głosowania trwały całą noc. Przyjęto zmiany w Kodeksie wyborczym

Jakub Oworuszko
Posiedzenie Sejmu - archiwum
Posiedzenie Sejmu - archiwum Adam Jankowski/ Polska Press
O godz. 6.30 w sobotę zakończyły się sejmowe głosowania ws. trzech ustaw z tzw. rządowej tarczy antykryzysowej, która ma złagodzić gospodarcze skutki koronawirusa w Polsce. Wielogodzinne obrady przebiegały w burzliwej atmosferze. Około godz. 2 w nocy przegłosowano zmiany w Kodeksie wyborczym, dzięki którym osoby w kwarantannie oraz powyżej 60. roku życia będą mogły głosować korespondencyjnie. "PiS za wszelką cenę szykuje się do wyborów 10 maja" - ocenił przewodniczący PO Borys Budka.

Blok głosowań trwał siedem godzin. Kluby zgłosiły setki poprawek, a większość posłów ze względów bezpieczeństwa głosowała zdalnie, za pośrednictwem internetowej aplikacji. W trakcie testowania zdalnego systemu do głosowania opozycja zgłaszała problemy techniczne.

Sejm uchwalił m.in. ustawę rozszerzającą kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju, który ma wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

Sejm: Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia pakietu ochronnego

Sejm przyjął również ustawę wspierającą firmy. Zwalnia ona mikrofirmy (do 9 osób) i samozatrudnionych (o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, zarejestrowanych przed 1 lutego 2020 roku) z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące oraz przewiduje także wypłacanie tzw. postojowego w kwocie do około 2 tys. zł - dla zleceniobiorców i samozatrudnionych, a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników do 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy. Za tą ustawą głosowało 343 posłów, przeciw było 73, wstrzymało się 19. Przyjęto tylko jedną poprawkę zgłoszoną przez opozycję (Lewicę).

Ostatecznie za rządową tarczą głosowała Koalicja Obywatelska. "Dziś potrzebna jest niezwłoczna pomoc, która ochroni pracowników przed utratą pracy, a przedsiębiorców przed upadkiem. To rząd zdecydował o tym, że tarcza ma wiele dziur. Będziemy proponować, by je jak najszybciej załatać. Ważne, by przepisy jak najszybciej weszły w życie" - stwierdził przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Posłowie niespodziewanie przegłosowali także zmiany w Kodeksie wyborczym, dzięki którym osoby w kwarantannie oraz powyżej 60. roku życia będą mogły głosować korespondencyjnie.

"PiS za wszelką cenę szykuje się do wyborów 10 maja. Jest 2 w nocy. Poza żadnym trybem chcą zmienić Kodeks wyborczy. Wbrew regulaminowi, wychodząc poza zakres przedłożenia" - ocenił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

"PiS łamie właśnie regulamin Sejmu RP. Wrzucili poprawkę do kodeksu wyborczego, bez zachowania 14-dniowego terminu. O 2.30 w nocy" - relacjonował na Twitterze poseł Konfederacji Jakub Kulesza.

"Lewica i PSL głosowały przeciwko m.in. umożliwieniu PiS-owi zmian w ordynacji wyborczej i obniżeniu pensji pracownikom" - podkreślała na Twitterze rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Więcej na temat zmian w Kodeksie wyborczym i politycznej awanturze przeczytasz TUTAJ

Zgodnie ze zmianami przyjętymi w nocy premier będzie mógł w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego (RDS tworzą przedstawiciele pracowników, pracodawców i strony rządowej).

Teraz pakiet ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej trafi do Senatu. Premier zaapelował do marszałka Tomasz Grodzkiego o pilne zwołanie posiedzenia i przyjęcia rządowych rozwiązań w sobotę. Planowo Senat ma zebrać się dopiero we wtorek.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) wydał w tej sprawie oświadczenie:

"Senat zajmie się pakietem antykryzysowym najszybciej, jak to jest możliwe. Nawet w stanach szczególnych – a może zwłaszcza w takich stanach – wymagane jest, by głosujący mogli się zapoznać z tym, nad czym będą głosować. Do tej pory nie mamy nawet śladu dokumentów z Sejmu, a z informacji jakie do mnie docierają wynika, że tych kilkaset stron dokumentów nie jest nawet jeszcze gotowych do przekazania do Senatu. Traktowanie Senatu jako maszynki do głosowania świadczy o braku szacunku nie tylko dla reguł demokracji i zasad parlamentaryzmu, ale także dla naszych rodaków, których te rozwiązania mają dotyczyć. Oni czekają na dobre prawo, a nie na prawo uchwalane na kolanie.

Przypominam, że senacki projekt pakietu antykryzysowego leży od dwóch tygodni w Sejmie – Senat przyjął go 13 marca i skierował niezwłocznie do Sejmu. Zmarnowano ten czas, zamiast pomóc przedsiębiorcom, rodzicom i ochronie zdrowia, dla których proponowaliśmy konkretne rozwiązania.

Senat jest w pełni świadomy, że Polacy czekają na pakiety antykryzysowe, ale czekają na dobre prawo, a jak zorientują się, co dokładnie uchwalił Sejm, to obawiam się, że będą rozczarowani. Ustawa, która miała być pomocą dla matek, opiekujących się dziećmi, pracowników, przedsiębiorców, ochrony zdrowia czy samorządów, stała się de facto ustawą, umożliwiającą władzy przeprowadzenie za wszelką cenę majowych wyborów prezydenckich. To absolutnie niedopuszczalne naginanie Konstytucji.

Zadaniem Senatu jest ochronić obywateli przed kryzysem i sprawić, by ochrona w obszarze gospodarki, sfery socjalnej, ochrony zdrowia i samorządów była jak najlepsza. Zapraszam rząd do pilnych rozmów na temat poprawienia tych pakietów dla dobra Polek i Polaków – choćby od zaraz".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ryszard Kawa
30 marca, 18:09, Gość:

W czasach kryzysu najlepiej widać, kto jest profesjonalistą a kto pieniaczem. Budka i spółka wypadają tragicznie. Rząd doskonale.

Dobrze jest zarządzać cudzym życiem niż swoim.

R
Ryszard Kawa

PIS szykuje się, że wybory odbędą się 10 maja to za epidemie korona wirusa odpowiada prezes PIS-u Jarosław Kaczyński. I jak Polacy zaczną umierać i chorować, bo choroba się spotęgowała to przed sadem stanie Jarosław Kaczyński i będzie z art. 145. odpowiedzialność konstytucyjna prezydenta RP. Ktoś za śmierć tych ludzi musi odpowiadać tak jak za morderstwo jest stawiany przed sądem tak i tu trzeba ukarać za tyle trupów.

G
Gość

Sejm uchwalił a teraz żeby senat nie utrudniał,jak dobrze pójdzie to 1 kwietnia wszystkie firmy w Polsce będą mogły składać wnioski !! Czekam również na ten moment,ta tarcza pomoże mi przetrwać ten czas.

G
Gość

Dobrze,że w końcu większa część opozycji głosowała za tarczą antykryzysową,może w końcu zaczęli myśleć,teraz nie ma czasu na utrudnianie pracy rządu,liczy się dobro Polaków.

G
Gość

Jeśli opozycja nie będzie przeszkadzać to szybko zadziałamy i tarcza ruszy lada moment

G
Gość

Tarcza jest nam bardzo potrzebna. Im szybciej wejdzie w życie tym lepiej.

G
Gość

W czasach kryzysu najlepiej widać, kto jest profesjonalistą a kto pieniaczem. Budka i spółka wypadają tragicznie. Rząd doskonale.

G
Gość

Dobrze. Tarcza musi jak najszybciej wejść w życie. To bardzo ważne dla nas wszystkich.

G
Gość

Brawa dla sejmu za prężne działanie. O to chodzi w tym czasie, żeby nie zwlekać tylko działać.

G
Gość

Panie Kulesza miło to by było jakby Pan się nie odzywał.Nie mogę znieść tego jak opozycja przeszkadza i utrudnia pracę rządowi.Proszę zacząć współpracować i przygotować lepszy projekt,który uchroni gospodarkę.

G
Gość

Oczywiście tylko lewica i psl jak zwykle głosowali przecież,gdyby oni byli u władzy to wszystko by sie wlekło jak flaki z olejem,nigdy nie potrafia podjąć stanowczych decyzji,jeżeli są jakieś problemy w tarczy to się ją zmieni potem,projekt jest elestyczny,najważniejsze są jej główne założenia,na to czekają firmy i nie ma czasu na zwlekanie.

G
Gość

Teraz czekamy na decyzje senatu i trzeba szybko wdrożyć ten projekt bo firmy czekają,założenia są bardzo dobre i myślę że efekty również będą.

G
Gość

Wpisy Budki są tak żenujące,czy opozycja nadal nie rozumie że takie sprzeciwianie się PISowi nic im teraz nie da,że Polacy by im bardziej ufali jakby zaczęli współpracować z rządem,jakby się angażowali w walkę z epidemią i kryzysem gospodarczym,a z ich strony mamy cały czas postawę taka waleczną.Co nie zrobi rząd to oni są na NIE.

G
Gość

Całe szczęście,że jednak projekt został uchwalony i wszystko przebiegło dosyć pokojowo,po za oczywiście głosami sprzeciwu opozycji,ale to norma.Co do wyborów,uważam że powinny się odbyć,szkoda pracy ludzi którzy wzięli udział w ich przygotowaniu,po za tym jeżeli zostaną zastosowane wszystkie przepisy bhp to głosowanie będzie bezpieczne.

G
Gość

Z wyborami może być problem. Niby Konstytucja nie daje możliwości przeniesienia daty już zarządzonych wyborów (gdy nie ma stanu nadzwyczajnego), z drugiej strony przeprowadzenie wyborów może być niemożliwe, o ile do końca kwietnia nie wygaśnie epidemia (narażenie członków Komisji Wyborczych na niebezpieczeństwo zarażenia).

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska