Seks-skandal i przecieki w Szwedzkiej Akademii. Czy to...

  Seks-skandal i przecieki w Szwedzkiej Akademii. Czy to zagrozi literackiej Nagrodzie Nobla?

  Łukasz Gazur

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Jedną z "bohaterek" obecnego skandalu z przeciekami nazwisk laureatów Nagrody Nobla, jakich miał się dopuścić francusko-szwedzki fotografik
  1/9
  przejdź do galerii

  Jedną z "bohaterek" obecnego skandalu z przeciekami nazwisk laureatów Nagrody Nobla, jakich miał się dopuścić francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, jest nasza noblistka z 1996 roku - Wisława Szymborska. Ale to nie pierwszy skandal, który wstrząsnął Akademią Szwedzką, która przyznaje nagrody. W przeszłości było ich więcej... ©Andrzej Banaś

  Seksafera i skandal z przeciekami mogą zagrozić literackiej Nagrodzie Nobla. Trzech członków Akademii Szwedzkiej, czyli gremium przyznającego literacką Nagrodę Nobla, zrezygnowało z zasiadania w niej. Wszystko przez to skandale wokół partnera jednej z członkiń.
  Zobacz galerię

  To największy kryzys w Akademii Szwedzkiej od lat. Wszystko przez doniesienia mediów w Sztokholmie, które twierdzą, że Jean-Claude Arnault, mąż członkini „ciała noblowskiego” Katariny Frostenson, został oskarżony przez kilkanaście kobiet o molestowanie seksualne. Do tego trwa dochodzenie w sprawie dotacji, jakie otrzymywać miała od Akademii Szwedzkiej fundacja związana z Arnault.

  Jest i polski wątek w sprawie. Arnault jest również oskarżony o przecieki w sprawie laureatów nagród.
  Jak przypominają szwedzkie media, może to przynosić spore dochody np. dzięki zakładom bukmacherskim. Dlatego właśnie w 2008 r. - nim ogłoszono, że zdobywcą Nagroda Nobla w dziedzinie literatury zostanie Jean-Marie Gustave Le Clezio - firma bukmacherska Ladbrokes wstrzymała przyjmowanie zakładów. Powodem było podejrzenie o przeciek nagle wstrzymała zakłady.

  Oprócz wspomnianego pisarza przecieki miały dotyczyć Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Patricka Modiano (2014), Swietłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016), a także... Wisławy Szymborskiej (1996).

  Te wszystkie kontrowersje sprawiły, że z pracy w tym gremium zrezygnowali trzech wybitnych członków: Peter Englund, Klas Oestergren oraz Kjell Espmark. To znak protestu przeciwko braku reakcji Akademii Szwedzkiej. Rozważa to także Sara Stridsberg.

  Jeśli tak by się stało, zabrakłoby quorum do podejmowania decyzji w sprawie uzupełniania składu Akademii Szwedzkiej. Potrzeba bowiem do głosowania aż 12 osób, a już wcześniej (np. w proteście przeciwko przyznaniu nagrody Elfride Jelinek) zrezygnowały 3 osoby. Ale zgodnie ze statutem funkcja jest dożywotnia i w miejsce osoby żyjącej (nawet gdy zrezygnowała) nie można wybrać nowego członka.

  Do wyboru literackiego Nobla potrzeba 8 głosów. I tylu członków na razie zadeklarowało, że pozostaje w kapitule.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żenada literacka

  Pisarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Fo, Jelinek, Szymborska. Czy tak słabym pisarzom Nobla mogli dać ludzie inni niż niespełna rozumu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  łże jak pies

  "Romek, Romek Polański do mnie dzwoni." (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Nie może być, żeby takie rzeczy w Szwecji były ! To pewnie oczywiste kłamstwo . W Szwecji krainie naukowego postępu tak się nie dzieje. Pewnie chcą naszą najlepszą, najukochańszą poetkę utaplać w...rozwiń całość

  Nie może być, żeby takie rzeczy w Szwecji były ! To pewnie oczywiste kłamstwo . W Szwecji krainie naukowego postępu tak się nie dzieje. Pewnie chcą naszą najlepszą, najukochańszą poetkę utaplać w tej seksaferze. Czuć w tym wszystkim siarkę, bo i gadzinówki w rozniecaniu tego seksskandalu niemały udział mają. Gazeto Wybiórcza ty nie grzmisz, nie przeklinasz takowej prowokacji !? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo