Senat przyjął uchwałę "w sprawie zagrożenia wolności mediów w Polsce". Za było 51 senatorów, przeciw było 45 senatorów z klubu PiS. Wstrzymało się 3 członków izby wyższej parlamentu z PiS: Jan Maria Jackowski, Tadeusz Kopeć i Józef Zając.
Senatorowie zabrali głos w sprawie ogłoszonych na początku lutego planów rządu wprowadzenia dodatkowej opłaty od mediów, tzw. podatku od reklam. W zeszłym tygodniu największe prywatne media przeprowadziły protest pod nazwa "Media bez wyboru". Zamiast programów czy publikacji treści, nadawano komunikat o sprzeciwie wobec planowanej opłacie. Zdaniem wydawców dodatkowy podatek uderzy w niezależne media, a zyski z tej opłaty zostaną przekazane redakcjom prorządowym.
Działania rządu w sprawie wprowadzenia opłaty od mediów krytykuje tez opozycja, która ma większość w Senacie.
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków poprzez działania rządu Rzeczypospolitej Polskiej zmierzające do likwidacji niezależnych mediów" - czytamy w uchwale Senatu.
"Planowana nowa opłata medialna spowoduje potężne osłabienie mediów niezależnych – w tym lokalnych i regionalnych – których finansową podstawę funkcjonowania stanowią dochody reklamowe, i jednocześnie wzmocni uprzywilejowaną pozycję mediów
państwowych wspieranych środkami z budżetu państwa" - napisali senatorowie.
"To kolejny – po przejęciu przez państwową spółkę paliwową niezależnego koncernu prasowego – element procesu niszczenia wolnych mediów i podporządkowywania ich bieżącym interesom władzy. Jest to sprzeczne z polską racją stanu i interesem obywateli, których prawem jest dostęp do zróżnicowanych i rzetelnych źródeł wiedzy."
"Wyrażamy poparcie dla bezprecedensowego protestu wydawców i dziennikarzy „Media bez wyboru”. Nie ma i nie będzie zgody Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, popartego przez znaczną część społeczeństwa obywatelskiego, na ograniczanie wolności słowa i powiększanie dystansu do rodziny państw demokratycznych" - głosi treść senackiego dokumentu.
