https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Senat przyjął uchwałę w obronie wolności mediów. "Planowana nowa opłata spowoduje potężne osłabienie mediów niezależnych"

Andrzej Brzuszkiewicz
Opracowanie:
Fot. Adam Jankowski / Polska Press
Senat przyjął uchwałę, w której krytykuje rządowe plany wprowadzenia opłaty od reklam. Zdaniem senatorów, działania rządu zmierzają do likwidacji niezależnych mediów. "Wyrażamy poparcie dla bezprecedensowego protestu wydawców i dziennikarzy „Media bez wyboru” - czytamy w uchwale Senatu.

Senat przyjął uchwałę "w sprawie zagrożenia wolności mediów w Polsce". Za było 51 senatorów, przeciw było 45 senatorów z klubu PiS. Wstrzymało się 3 członków izby wyższej parlamentu z PiS: Jan Maria Jackowski, Tadeusz Kopeć i Józef Zając.

Senatorowie zabrali głos w sprawie ogłoszonych na początku lutego planów rządu wprowadzenia dodatkowej opłaty od mediów, tzw. podatku od reklam. W zeszłym tygodniu największe prywatne media przeprowadziły protest pod nazwa "Media bez wyboru". Zamiast programów czy publikacji treści, nadawano komunikat o sprzeciwie wobec planowanej opłacie. Zdaniem wydawców dodatkowy podatek uderzy w niezależne media, a zyski z tej opłaty zostaną przekazane redakcjom prorządowym.

Działania rządu w sprawie wprowadzenia opłaty od mediów krytykuje tez opozycja, która ma większość w Senacie.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków poprzez działania rządu Rzeczypospolitej Polskiej zmierzające do likwidacji niezależnych mediów" - czytamy w uchwale Senatu.

"Planowana nowa opłata medialna spowoduje potężne osłabienie mediów niezależnych – w tym lokalnych i regionalnych – których finansową podstawę funkcjonowania stanowią dochody reklamowe, i jednocześnie wzmocni uprzywilejowaną pozycję mediów
państwowych wspieranych środkami z budżetu państwa" - napisali senatorowie.

"To kolejny – po przejęciu przez państwową spółkę paliwową niezależnego koncernu prasowego – element procesu niszczenia wolnych mediów i podporządkowywania ich bieżącym interesom władzy. Jest to sprzeczne z polską racją stanu i interesem obywateli, których prawem jest dostęp do zróżnicowanych i rzetelnych źródeł wiedzy."

"Wyrażamy poparcie dla bezprecedensowego protestu wydawców i dziennikarzy „Media bez wyboru”. Nie ma i nie będzie zgody Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, popartego przez znaczną część społeczeństwa obywatelskiego, na ograniczanie wolności słowa i powiększanie dystansu do rodziny państw demokratycznych" - głosi treść senackiego dokumentu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KOperciarz ciemnoGrodzki

media wolne od podatków, podatki w GG niech płacą polscy niewolnicy

B
Bolesław Kowalski
19 lutego, 20:01, Gość:

Na czele senatu stoi przestępca wybrany głosami przestępców

Przestępca, to człowiek skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Twój wpis kwalifikuje się do postawienia zarzutów z art. 212 kk. Nie rozmawiajmy w ten sposób.

Media publiczne finansowane są z abonamentu, który wiele osób płaci, z reklam, których jest równie dużo jak u innych i są drogie, oraz z dwumiliardowych dotacji z naszych kieszeni. Media komercyjne utrzymują się tylko z reklam. Płacą podatki i prowadzą szeroką działalność charytatywną. Nawet jeżeli niektóre są bardzo stronnicze, to też ma swoje dobre strony, ponieważ wyciągną na światło dzienne sprawy, o których TVP nie powie, ponieważ wielu by tam straciło pracę. Media publiczne mają związane języki przez rząd, dlatego aby wyrobić sobie jakiś rzetelny światopogląd, warto obejrzeć również wiadomości np. w Polsacie, czy TVN. Po to mamy głowy, żeby z nich korzystać i nie dać się zmanipulować, bo o to łatwo, szczególnie u ludzi starszych i/lub mających niski zasób wiedzy.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska