https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seria ataków na seniorów. W ciągu miesiąca dali się nabrać kilka razy. Oszuści wyłudzili pieniądze od mieszkanek trzech gmin

Barbara Ciryt
Seniorki w powiecie krakowskim w ciągu miesiąca dały się oszukać kilkukrotnie
Seniorki w powiecie krakowskim w ciągu miesiąca dały się oszukać kilkukrotnie KPP Kraków
67-letnia kobieta, mieszkanka gminy Wielka Wieś dała oszustom 17 tys. euro. W powiecie krakowskim w ciągu miesiąca to już trzecia ofiara oszustów wyłudzających pieniądze od seniorów. Poprzednio mieszkanka gminy Krzeszowice wyrzuciła pieniądze przez balkon, a mieszkanka gminy Zabierzów swoje oszczędności na polecenie oszustów wrzuciła do śmietnika.

Oszuści manipulują ludźmi, a starsze osoby słuchające fałszywych historyjek o tragediach spotykających ich najbliższych reagują emocjonalnie i pozbywają się oszczędności życia.

- Seniorze nie daj się nabrać oszustom! - apelują policjanci. - Ofiarami oszustów działających tzw. metodą  „na wnuczka”, „na wypadek”, na „policjanta” padają kolejne mieszkanki powiatu krakowskiego. Tego typu przestępcy, stosują podobny schemat działania, który ma na celu podszycie się pod członka rodziny, który rzekomo ma kłopoty finansowe i potrzebuje natychmiastowej gotówki. Tym sposobem oszuści wyłudzają często oszczędności życia od swoich ofiar - informuje kom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Ostania ofiara oszustów to 67-letnia mieszkanka gminy Wielka Wieś. W ubiegłym tygodniu na jej numer stacjonarny zadzwoniła oszustka udając jej córkę. Poinformowała seniorkę, że jest u notariusza i pilnie potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć kary.

- Podczas rozmowy rzekoma córka zabroniła kobiecie komunikowania się z kimkolwiek i jednocześnie będąc z nią cały czas na linii, wypytywała o posiadaną w domu gotówkę. Kiedy 67-latka poinformowała rozmówczynię, że posiada w domu 17 tysięcy euro, to ta poleciła jej spakować pieniądze, informując, że za niedługo zgłosi się po nie jej kolega.  Po około 20 minutach rzeczywiście pod ogrodzeniem domu seniorki zjawił się mężczyzna w wieku około 35 lat, któremu przekazała gotówkę. Wówczas kontakt z oszustami się urwał, a kobieta straciła swoje oszczędności - informuje kom. Justyna Fil.

Policja przestrzega seniorów

  • Pamiętaj! Przestępcy działający tymi metodami wywierają silny nacisk i presję czasu, bo mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi. W ten sposób wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia.
  • Jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie, rozłącz się i zadzwoń do osoby, za którą rozmówca się podaje na znany ci numer telefonu i potwierdź informacje przez tą osobę przekazane.
  • Pamiętaj też, że policja nigdy nie poprosi telefonicznie o przelanie na wskazane przez nich konto pieniędzy, nie poinformuje cię o prowadzonej akcji, jak i nie poleci ci przekazania komuś pieniędzy, pozostawienie ich we wskazanym miejscu, czy też wyrzucenie przez okno!
  • Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym policję!
Kampanię informacyjną dotyczącą ochrony przed czadem promowali: od lewej: marszałek województwa Łukasz Smółka, wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego dr. n. med. Damian Gałuszk, małopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Przemysław Przęczek i wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar

Czad zabija po cichu. Sezon grzewczy zaczyna się, a z nim wz...

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska