
Sernik krakowski to jeden z regionalnych wypieków.

Przepis na sernik krakowski
Składniki na kruche ciasto
300 g mąki
150 g masła
1 płaska łyżeczka soli
trochę wody
Składniki na masę serową
750 g mielonego twarogu
180 g cukru
2 łyżki cukru wanilinowego
6 jaj (oddzielnie żółtka i białka)
20 g skrobi kukurydzianej
75 g masła
3 łyżki rodzynek namoczonych
3 łyżki skórki pomarańczowej
Składniki na lukier
5 łyżek cukru pudru
2 łyżki wody
Do dekoracji
3 łyżki skórki pomarańczowej
Wykonanie
Sernik krakowski to ciasto idealne dla miłośników bakalii: ich ilość oraz „kratka” na wierzchu to cechy charakterystyczne dla tego wypieku.
Na początku nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni (bez termoobiegu). Prostokątną formę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia. Mieszamy mąkę z masłem i solą. Dodajemy tyle wody, żeby ciasto się skleiło. Gdy to już się uda, wstawiamy je na godzinę do lodówki. Po tym czasie 2/3 kruchego ciasta rozwałkowujemy na 0,5 cm i przekładamy do formy. Spód pieczemy przez 15 minut, po czym wyjmujemy i odstawiamy do wystygnięcia. Pora zająć się farszem. Oddzielamy żółtka od białek. W misce ucieramy masło z cukrem na puszystą masę, dodajemy żółtka i mieszamy. Do całości dodajemy ser, skrobię, cukier wanilinowy, rodzynki i skórkę pomarańczy i nadal mieszamy. Dodajemy ubite na sztywno białka i delikatnie łączymy te dwie masy. Całość wykładamy na podpieczony spód. Resztę ciasta rozwałkowujemy i wycinamy z niego cienkie paski. Na wierzchu ciasta układamy kratkę z pasków.
Całość pieczemy w 180 stopniach (z termoobiegiem) przez 45-50 minut. Po tym czasie studzimy w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami. W tym czasie mieszamy cukier puder z wodą i tak uzyskanym lukrem smarujemy wystudzony sernik, który posypujemy skórką pomarańczy.
Puszysty i słodki sernik gotowy.

Kołocz śląski
Składniki na ciasto
500 g mąki
100 g cukru
125 g masła
50 ml mleka
2 jaja
5 g drożdży instant Delecta
500 g masy makowej Bakalland
Wykonanie
Kołocz to ciasto będące symbolem obfitości, które podawało się głównie na weselach. To tradycyjny wypiek kultywowany zwłaszcza w górniczych rodzinach, jednak smakować będzie każdemu.
Na początku nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni (bez termoobiegu). Następnie ucieramy jajka z cukrem, dodajemy mleko, drożdże, mąkę i roztopione masło. Całość dokładnie mieszamy, robimy kulę, którą owijamy folią i wkładamy na godzinę do stężenia. Twarde ciasto dzielimy na dwie nierówne części (jedna to 2/3 ciasta, druga 1/3). Większą rozwałkowujemy i wykładamy nią wysmarowaną tłuszczem formę do pieczenia.
Na cieście rozkładamy równo masę makową. Na jej powierzchni rozkładamy kawałeczki ciasta z mniejszej części. Ciasto pieczemy 45 minut w nagrzanym piekarniku.
Kołocz jest prosty i szybki, a do tego pyszny. Czego chcieć więcej?

Listkowiec Bogdanowiczów – Tatarów z Kruszynian
Składniki na ciasto
500 g mąki pszennej tortowej
4 jaja (1 całe i 3 żółtka)
150 g mleka
100 g masła
150 g masła klarowanego do przekładania i pieczenia
1 saszetka drożdży instant Delecta
60 g cukru
10 g soli
Składniki na farsz
500 g twarogu półtłustego
2 g cynamonu
100 g rodzynek sułtańskich Bakalland
30 g miodu
Dekoracja
migdały w płatkach Bakalland
Wykonanie
Kruszyniany to niewielka wieś położona w województwie podlaskim, gdzie po dziś dzień mieszka mniejszość tatarska. Odwiedzając to miejsce, koniecznie trzeba zajrzeć do Tatarskiej Jurty i spróbować pierekaczewnika i mantry, poprawiając to słodkim listkowcem. My pozwalamy sobie zdradzić przepis na to pyszne ciasto.
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni (bez termoobiegu). W tym czasie tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Następnie, mieszamy mąkę z solą, cukrem oraz drożdżami i wbijamy do mąki jajo i 3 żółtka. W odzielnym naczyniu rozpuszczamy masło i wlewamy do niego mleko. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki i wyrabiamy ciasto około 8 minut, po czym odstawiamy je na 2 godziny do wyrośnięcia pod przykryciem.
W tym czasie rodzynki moczymy we wrzątku przez około 30 minut i odcedzamy. Dodajemy je do twarogu i mieszamy całość z cynamonem i miodem. Ciasto wykładamy na blat i wyrabiamy około minuty. Dzielimy je na 6 części i formujemy z nich kulki, a potem odkładamy na bok przykryte ściereczką. Każdą kulkę rozwałkowujemy na przezroczysty placek, lekko podsypując odrobiną mąki.
Wszystkie placki układamy na płótnie, wierzch smarując obficie roztopionym masłem klarowanym. Kładziemy następny płat, smarujemy go masłem i tak samo robimy z kolejnymi. Na ostatniej warstwie także posmarowanej masłem rozkładamy równomiernie masę twarogową. Roladę zwijamy jak ślimaka i wkładamy delikatnie do tortownicy. Przykrywamy i odstawiamy do podrośnięcia na pół godziny. Polewamy obficie pozostałym masłem.
Całość pieczemy około półtorej godziny. Jeszcze ciepłe ciasto wykańczamy płatkami migdałów.