W Skawinie Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie stworzył Dzienny Oddział Psychiatryczny dla osób dorosłych. – Tu mieszkańcy cierpiący na różnego rodzaju schorzenia psychiatryczne będą mogli wracać do zdrowia między innymi poprzez udział w zajęciach terapeutycznych grupowych i indywidualnych – zapowiada dr Aneta Rewer, kierująca Oddziałem, gdzie pacjenci będą uczestniczyć w programie terapeutycznym od poniedziałku do piątku przez pięć godzin dziennie. Terapia w zależności od potrzeb pacjenta, potrwa od czterech do 12 tygodni.
Mieszkańcy cierpiący na różnego rodzaju zaburzenia, mogą od kilku lat na miejscu korzystać z porad specjalistów. Szpital Babińskiego wcześniej utworzył w mieście Zespół Leczenia Środowiskowego. – Współpracujemy z ośrodkiem pomocy społecznej, by dotrzeć do jak największej liczby chorych, także niewychodzących z domu oraz ich rodzin – mówi dr Zuzanna Karłowicz, kierowniczka ZLŚ i powstałej niedawno Poradni Zdrowia Psychicznego. Właśnie po to, by propagować nieszpitalną formę leczenia i informować na czym ona polega, 20 marca zostanie zorganizowane spotkanie z kierownikami różnych instytucji zajmujących się pomocą społeczną.
ZLŚ tworzą specjaliści: lekarz, psycholog i pielęgniarka, odwiedzający chorych w domach. Docierają do osób nieporuszających się samodzielnie, z różnymi dysfunkcjami, po udarach, z depresjami i do wszystkich, którym jest to potrzebne. Pomagają także rodzinom chorych.
Często pacjenci i ich bliscy, zwłaszcza w małych miejscowościach,
gdzie wszyscy się znają, boją się wykluczenia społecznego, krępują się korzystać z porad psychiatry. – Chociaż już te opory są w dużym stopniu przełamywane, to jednak jeszcze funkcjonuje w społeczeństwie stereotyp osoby z zaburzeniami psychiatrycznymi, stanowiącej zagrożenie dla innych. Działania Szpitala zmierzają także do tego, by zmienić podejście samego chorego oraz ich bliskich i uczyć ich jak żyć z chorobą, by było im łatwiej – podkreśla Maciej Bóbr, rzecznik prasowy Szpitala. Psycholog Agnieszka Stępień dodaje, że ludziom łatwiej jest się wybrać do psychologa, ale zintegrowane działania z lekarzem psychiatrą i farmakologią, dają najlepsze efekty. Po to właśnie powstają takie placówki. Dzięki tej formie terapii chory nie jest kierowany do szpitala lub trafia do niego rzadziej i na krócej.
Placówki są też otwarte dla osób po hospitalizacji w szpitalach psychiatrycznych. Specjaliści pomagają im w podtrzymaniu leczenia w systemie ambulatoryjnym, by nie dopuścić do nawrotów choroby.
Nasi rozmówcy zaznaczają, że miejsce do którego zapraszają osoby wymagające terapii nie jest straszne, a wręcz przeciwnie, jest przyjazne dla człowieka. Codziennie na zakończenie zajęć wszyscy otrzymają ciepły posiłek.
Jakie objawy u nas samych lub u bliskich powinny niepokoić? – Wycofany sposób bycia, stany lękowe, unikanie kontaktów, rozmów, zamykanie się na osobności, odmawianie posiłków, smutek, niechęć do żartów – wymieniają panie doktor.
Maciej Bóbr przekonuje, że same środki antydepresyjne mogą nie wystarczać i potrzebna jest kompleksowa terapia. – Dbamy o ciało, chodzimy na fitness, do sauny, a mniej o kondycję psychiczną. Jakby nie chcemy jej zauważać – podsumowuje rzecznik szpitala.
WAŻNE INFORMACJE:
- Wszystkie placówki mieszczą się w budynku Centrum Wspierania Rodziny przy ul. Popiełuszki 17.
- Najlepiej zgłosić się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub psychiatry, ale bez niego też można się uzyskać poradę w Poradni Zdrowia Psychicznego.
- Na konsultację można umówić się telefonicznie, tel. 12 256 31 66, e–mail: [email protected]
- Dzień otwarty Dziennego Oddziału Psychiatrycznego; 4 kwietnia w godz. 13–15.
ZOBACZ KONIECZNIE:
[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"
Follow https://twitter.com/dziennipolski