Skawinki. Nie ma zgody na kamieniołom. Niedoszły milioner grozi sądem

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Paweł Głuc chciał zrobić ze wsi „eldorado”. Był gotowy własnoręcznie wydobywać kamienie. Teraz kilof i łopata już się nie przydadzą, a on ma długi Bogumił Storch
Spór o zgodę na działalność kamieniołomu podzielił mieszkańców niewielkiej wsi Skawinki.

Trzech wspólników postanowiło zrobić w niewielkiej wsi Skawinki pod Lanckoroną interes życia. Dzięki niemu mieli stać się bogaci i zapewnić rodzinom a nawet sąsiadom, życie na poziomie. - W planach było zatrudnienie dwudziestu pracowników. Zagraniczni kontrahenci, między innymi ze Słowacji, już czekali na ten kamień - opowiada Paweł Głuc, mieszkaniec Skawinek i współwłaściciel spółki Hewden.

W Skawinkach od kilkunastu lat eksploatowano jedno ze wzgórz, znajdujące się na skraju wsi. Znajdują się tutaj złoża piaskowców krośnieńskich, chętnie używanych np. do budowy domów.

Na prywatnych działkach, położonych w tym miejscu, ludzie na własne potrzeby wydobywali kamień. Paweł Głuc chciał z tej działalności zrobić dochodowe przedsiębiorstwo i urządzić tu kopalnię odkrywkową kamienia użytkowego.

- Zainwestowaliśmy w profesjonalny sprzęt do wydobycia kamienia, zbieraliśmy niezbędne dokumenty i pozwolenia, rozpoczęliśmy też wykup działek od okolicznych mieszkańców. Musieliśmy na to brać kredyty - podkreśla przedsiębiorca.

Wydawało się, że kamieniołom będzie mógł szybko ruszyć, ale trzeba było jeszcze załatwić formalności w Urzędzie Gminy w Lanckoronie. Dlatego inwestor złożył do UG wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Skawinek.

Tu pojawił się problem, bo radni, po burzliwej sesji, pod koniec lutego zdecydowali o niezmienianiu planu. Za było dwóch radnych, przeciwko sześciu, a aż pięciu wstrzymało się od głosu.

Niedoszły inwestor jest przekonany, że to głosowanie miałoby inny przebieg, gdyby na sesji nie pojawił się nagle wadowicki poseł Kukiz’15, Józef Brynkus.

- Wykorzystał biurokrację, żeby uwalić nasz interes. Przekonał kilku radnych, żeby byli przeciwko kamieniołomowi - rozpacza Paweł Głuc.

Tłumaczy, że z powodu braku zgody radnych jest teraz na skraju bankructwa.

- Zainwestowaliśmy w to w sumie około trzech milionów złotych, wzięliśmy kredyt w banku, bo zapewniano nas w gminie, że nasza działalność przyniesie jej duże wpływy z podatków. Teraz zostaliśmy z długami. Będę musiał wyjechać za chlebem i robić fizycznie gdzieś w Norwegii, żeby komornik nie zabrał mi domu - rozpacza mężczyzna, ale przekonuje, że nie odpuści tym, którzy do takiej sytuacji doprowadzili.

- Napisaliśmy do posła Pawła Kukiza skargę na zachowanie posła Brynkusa. Zastanawiamy się, czy nie pozwać gminy o odszkodowanie za decyzję, która doprowadziła nas do kłopotów finansowych. Będziemy żądać nawet trzech milionów złotych odszkodowania - zapowiada.

Poseł nie czuje się winny i tłumaczy, że interweniował dla dobra lokalnej społeczności. "Moja obecność na tej sesji, zresztą bardzo grzeczna, była podyktowana prośbą kilku osób" - wyjaśnia parlamentarzysta w oświadczeniu, które umieścił w internecie.

Radni gminy Lanckorona nie komentują sprawy, a wójt Tadeusz Łopata rozkłada ręce i nie ukrywa, że część gminy była za, ale spora część przeciwko tej inwestycji.

- Nie pozostaje mi nic innego, jak stać na straży decyzji radnych. Nie widzę jakichkolwiek przesłanek, aby właściciele firmy mogli mieć powody do wniesienia sprawy sądowej. Niemniej dziwię się zachowaniu pana posła, nie wiem, co chciał osiągnąć, przekonując radnych gminy do głosowania na „nie” - tłumaczy.

Część mieszkańców twierdzi, że kamieniołom oznaczałby tylko hałas i wzmożony ruch tirów na wiejskiej drodze, jest wdzięczna posłowi za interwencję. - Widać, że problemy zwykłych ludzi ma na sercu - mówi Krzysztof Chorąży z lokalnego Stowarzyszenia „Mieszkańcy Razem”. Inni mają mu to za złe. - Kamieniołom dałby nam pracę, niepotrzebnie poseł zbałamucił radnych - narzeka Marek Lipko, bezrobotny mieszkaniec wsi.

- Teraz nawet sąsiad sąsiadowi ręki tu nie poda, nie powie dzień dobry, tak się skłócili o ten kamieniołom. Nigdy tu nie było takiej awantury. Niepotrzebnie ten poseł się wmieszał - ocenia Stanisław Forsztęga, 90-letni mieszkaniec wsi.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 126

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
super biber

w dniu 1 maja plac przy rzece w Skawinkach dalej jest eksploatowany przez Pana Radnego

M
Mieszkaniec

STOP NIENAWIŚCI Ludzie zastanówcie się czy Wasze słowa nie mają kontynuacji w realnym życiu. Zastraszanie i obrażanie z wirtualnego świata przenosi się na zwykłe, codzienne życie. Wsi spokojna? dziś już we własnym domu nie można czuć się bezpiecznym... przychodzą odgrażają się, że ktoś może nie przeżyć, budzą dzieci w nocy? czy to presja pieniądza? niech sztab zastanowi się co na przedsiębiorczych zebraniach jest mówione, bo manipulowani ludzie nie mający dostępu do komputera cytują ich słowa...otwieranie własnego biznesu nie jest naganne, ale nie za wszelką cenę, nie za cenę zastraszania mieszkańców. Ktoś już wspomniał na tej stronie o merytorycznym podejściu do sprawy. Zachęcam do dyskusji bez użycia siły i nienawiści. Wierzę, ze nadal będzie można mieszkać w Skawinkach, że to nie Sycylia.

b
bielsko biala

Ptaszki cwierkaly ze pan radny przywlaszczyl sobie czyjoms ziemie i poszerzyl swój plac ciekawe czy te ptaszki mówią prawdę?

arek

Ty Cymbale , to znaczy że nie wolno Ci powierzyć opieki nad dziećmi skoro puszczasz je samopas.Po drugie to tereny prywatne więc jakim prawem tam masz Ty i dzieci codzić nie mówiąc zabawie.Po drugie nie wciągaj wTo kościoła i parafii bo to z Twojego widzę obozu padają słowa które są wam obce .Bacz więc kogo oskarżasz i w jakim celu tylko nie mów mi że naprawdę jesteś lokalnym patriotą ,bo cały ten wpis który umieściłeś,to jedna wielka bzdura w twoim wydaniul.Skoro prawo masz opanowane,podstawe ekonomii też masz to co Ty jeszcze robisz .Przed Tobą świat otworzył podwoje.
A więc alleluja !!!

s
super biber

Ptaszki od rana ćwierkają na dachu ze jeden z radnych z Skawinek w nocy z 26/27.03.2017 na placu gdzie była regulowana rzeka i utwardzana rzeka w Skawinkach rozpoczął tejże nocy eksploatacje ....

PRAWDA TO CZY FAŁSZ?

s
super biber

Ptaszki ćwierkające na drzewie z okazji , że wiosna już przyszła donoszą , że w godzinach nocnych z dn.26.03.2017 / 27.03.2017 w miejscu gdzie była regulowana rzeka i utwardzany plac (tj właściciel placu) jeden z Panów radnych ze Skawinek rozpoczął eksploatację przy tej rzece . Prawda to czy fałsz ?

d
do GJ

Niech Pan napisze ludzie chętnie dowiedzą się prawdy :D

s
super biber

Zacytuję z komentarza słynnego JANA KOWALSKIEGO " A TU SMACZEK " KONIEC CYTATU CZYŻBY AUTOR I SCENARZYSTA KABARETU ZAPOMNIAŁ DODAĆ DRUGIEGO FRAGMENTU " RAZ DZIEWCZYNA RAZ CHŁOPACZEK " I TO JEST DOBRY SCENARIUSZ NA KABARET .ŻYCZĘ POWODZENIA PANIE Pawle że w twojej okolicy której mieszkasz jest tylu utalentowanych a to super biber , pojawił się pan jan kowalski a wcześniej Pan Prezes Stowarzyszenia Mieszkańcy Razem Lanckorona Pan Krzysztof Chorąży ,to talenty jakich RP nie widziała, a nie mówiąc o talentach w naukach ścisłych których Pan Sołtys Skawinek i pan jan kowalski są biegli ,myślę następny ich etap kariery zawodowej i politycznej to Ministerstwo Finansów ,bo trudno sobie pozwolić aby RP nie wykorzystała takich talentów na miarę światowa .Życzę szerokiej kariery zawodowej aby Polacy nie musieli wyjeżdżać do innych państw .Proszę wszystkich mieszkańców o poparcie PETYCJI tych kandydatów do rządu a będzie się wam żyło dostatnio i lepiej.

G
G.J

Skoro tak dobrze Ci to idzie wyliczanie to znaczy że czas byś zmienił używki bo na chwilę obecną p....sz jak pijany..sołtys.Zawsze byłeś mistrzem w wyliczanie... pod siebie lub pasujące statystyki.Przypomnieć Tobie szkolne czasy? Może czas aby pewne fakty ujrzały światło? Gdyby można było określić Twój poziom debilizmu to akurat Ta metoda wyliczania pasuje do Twojego wizerunku.
Ty jesteś typem człowieka który wali bez opamiętania gwóźdź młotkiem a jak wypadnie młotek z ręki to będzie go wbijał ręką. W tym przypadku proponuję podjęcie leczenia ale na nogi gdyž z głową jest katastrofa.

D
Do Pana Kowalskiego

Drogi Panie scenariusz do kabaretu szykujesz ????????????????????????????????

hahahhahahahahhahahhahahahhahhahahha , aleeee JAJA ;) !

D
Do Pana Kowalskiego

Drogi Panie mam pytanie scenariusz do kabaretu Pan piszesz ???????:O"O:O:O

HAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHA ALE JAJA !!!!!!!!!!

O
Oczy pańskie

Ale piszesz bzdury pajacu, chłopak chce zlegalizować działalność, a Ty takie kłody pod nogi mu kładziesz, jakbym Cie nie znał...

J
Jan Kowalski

...Co wiecej uważam że nikt nie ma pretensji do posła Brynkusa który jak każdy ma prawo do wyrażania opinii
A poziom komentarzy ze strony znajomych "pana Pawła" zaskakuje polotem i poziomem argumentów
Skąd te informacje ? z różnych zebrań, z internetu, z rozmów z ludźmi,

ps. odpowiedzi na ten komentarz dla mnie i tak są bez znaczenia ale jeżeli ktoś chce się odnieść to dajcie spokój z pustymi słowami tylko zblokujcie te argumenty konkretami co uważam że będzie naprawde wręcz niewykonalne

Pozdrawiam i ja także wszystkim również "panu Pawłowi" życzę udanej niedzieli i pozdrawiam,

J
Jan Kowalski

...Co wiecej uważam że nikt nie ma pretensji do posła Brynkusa który jak każdy ma prawo do wyrażania opinii
A poziom komentarzy ze strony znajomych "pana Pawła" zaskakuje polotem i poziomem argumentów
Skąd te informacje ? z różnych zebrań, z internetu, z rozmów z ludźmi,

ps. odpowiedzi na ten komentarz dla mnie i tak są bez znaczenia ale jeżeli ktoś chce się odnieść to dajcie spokój z pustymi słowami tylko zblokujcie te argumenty konkretami co uważam że będzie naprawde wręcz niewykonalne

Pozdrawiam i ja także wszystkim również "panu Pawłowi" życzę udanej niedzieli i pozdrawiam,

J
Jan Kowalski

przedstawiam prawdziwą stronę tej działalności
- w czasie gdy kamieniołom szedł pełną parą sprzedawane było podobno nawet 5-10 ciężarówek dziennie kamienia
- koszt metra sześciennego kamienia sięgał nawet 400-500 złotych
- jedna ciężarówka to około 7-10 metrów sześciennych
- 10 metrów sześciennych po 400 złotych za metr to równowartość 4000 tys złotych
- zakładając że ciężarówki były mniejsze i jedna brała 7 metrów sześciennych to jedna taka ciężarówka daje zysk (7x400=2800) 2800 złotych bez żadnych opłat do skarbu państwa choćby podatku
- licząc zatem w najgorszym z możliwych wariancie 5 ciężarówek tygodniowo (jedna 2800zł) to już 14000 w tygodniu co przez miesiąc daje około 56000
- a to tylko lekka kalkulacja gdyż dziennie sprzedaż sięgała 10 ciężarówek ! podkreślam dziennie nie tygodniowo !
- także jest to prosta matematyka o której się zapomina w tej dyskusji w której "pan Paweł Głuc" próbuje zrobić z siebie kozła ofiarnego
- jeżeli ktoś chce to policzyć samemu wystarczy z pseudo składu kamienia w okolicy strażnicy w skawinkach zabrać numer tel. i zadzwonić jako klient "pan Paweł" sam powie cene gdyż kamień pewnie dalej po cichu jest sprzedawany
dalej:
- ludzie bez umów o prace
- brak szkoleń bhp
- brak odpowiedniej odzieży ochronnej (buty kaski rękawice kamizelki)
- dziesiątki butelek po piwach i wódce wokół tego niby kamieniołomu wypijanych przez pracowników i podobno nawet owego milionera podczas pracy
- brak zezwoleń na wykopaliska
- brak uprawnień na maszyny ("pan Paweł" wiele lat pracował na koparce przy ludziach bez uprawnień)
- zakopywane w ziemi śmieci
- niszczenie roślin znajdujących sie pod ochroną które tam rosną
-nieogrodzony teren wykopów znajdujących się po środku pól rolnych w pobliżu lasów i łąk gdzie niejednokrotnie spacerują ludzie i bawią się dzieci, co stwarza ryzyko upadku z wysokości w tą dziurę i utraty zdrowia lub życia
- już nie wspominam o zmarłym podczas wypadku pracowniku o którym mowa w jednym z pierwszych komentarzy a także innych osobach ciężko poszkodowanych
- odnisząc się do tego odnośnie ów podziału mieszkańców skawinek takiego podziału nie ma oprócz rodziny (i to nawet nie całej) Głuców i ich bliskich znajomych cała reszta mieszkańców jest przeciwko tej działalności
- tutaj chciałbym również przytoczyć wynik głosowania z sesji Rady Gminy Lanckorona odbytej w dniu 12 czerwca 2014r. w sali sesyjnej Urzędu Gminy Lanckorona gdzie w ad.12 Rada stosunkiem głosów za "0" przeciw "12" nie podjęła uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany nr.2 Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Lanckorona
co daje jasny pogląd na to że nie tylko mieszkańcy skawinek są zdecydowanie przeciw kamieniołomowi
- nie rozumiem również dlaczego komentarze idą w stronę sporu między zainteresowanym a super biberem odwracając uwagę od tematu chyba najważniejszego

- A TU TAKI "SMACZEK"
gdyż "pan Paweł" w komentarzach życzy miłej niedzieli, stara się być kulturalnym uciemiężonym i uciśnionym uczciwym człowiekiem ale nic nie wspomina o czestym zastraszaniu mieszkańców skawinek w tym sołtysa i proboszcza i wytwarzaniu presji mającej na celu skłonienie do przychylnych decyzji odnośnie powstania kamieniołomu przecież on jest taki niewinny taki szczery i otwarty na ludzi to nie jego wina że wszyscy się na niego uwzieli pewnie w jego mniemaniu bez powodu
Mógłbym znaleźć jeszcze wiele takich "zalet" tej działalności a do każdego z tych podpunktów "panie Pawle" podstawić wiele artykułów z różnych kodeksów tylko po co ? od tego są odpowiednie organy
Czy to jest kradzież ? jakie to ma znaczenie jak się to nazwie kradzież handel rolnictwo co za różnica jak przy tak ogromnej inwestycji nie ma ani jednego legalnego papierku na cokolwiek
Co wiecej uważam że nikt nie ma pretensji do posła Brynkusa który jak każdy ma prawo do wyrażania opinii
A poziom komentarzy ze strony znajomych "pana Pawła" zaskakuje polotem i poziomem argumentów
Skąd te informacje ? z różnyc

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3