W najbliższą niedzielę (3 listopada) w Porębie Wielkiej odbędzie się piknik charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie dwuletniej Lenki Kożuch, walczącej z bardzo złośliwym nowotworem. W programie m.in. koncert zespołu Baciary.
Piknik rodzinny pod hasłem „Góralskie serce dla Lenki” rozpocznie się o godz. 10 w domu weselnym Lejla i potrwa do godz. 15.
Na wszystkich będą czekać stragany pełne smaków, występy artystyczne, masaże, koniki i alpaki. Będą atrakcje dla dzieci i dorosłych. O animacje dla najmłodszych zadba Konon - Sport.
Głównym punktem części artystycznej imprezy będzie koncert grupy Baciary, czyli popularnego zespołu folklorystycznego założonego w 2002 roku na Podhalu. W swojej muzyce oraz strojach grupa nawiązuje do tradycji góralskiej. Wejście na koncert odbywać się będzie za wolnymi datkami do specjalnie oznaczonych puszek na pikniku.
Ze względu na możliwości lokalowe, liczba miejsc na koncercie jest ograniczona. Organizatorami pikniku są: Dom Weselny Lejla, Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy, wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek oraz Rada Sołecka i sołtys Poręby Wielkiej Maria Brombosz.
Dochód z imprezy zostanie przekazany na leczenie Lenki, mieszkanki Dworów Drugich (gm. Oświęcim), dla której ostatnią szansą jest kosztowna terapia protonowa w klinice w Essen. Dramat dziewczynki i jej rodziców rozpoczął się w lipcu tego roku. Lenka nagle przestała chodzić, a przecież wcześniej wszędzie było jej pełno. Kilka dni później rodzice zauważyli, że ucieka jej jedno oczko. Tomograf wykazał guza mózgu, a biopsja potwierdziła najgorsze. To był wyściółczak anaplastyczny III stopnia, bardzo złośliwy nowotwór.
Dziewczynka jest po czterech cyklach chemioterapii, która hamuje rozwój guza, ale nie jest w stanie go zniszczyć. Z kolei przez jego umiejscowienie zbyt blisko rdzenia kręgowego, nikt nie podejmie się operacji.
