Nasza Loteria

Słowacja. Duży pożar tuż przy granicy z Polską. W ogniu stanął PGR [ZDJĘCIA]

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
Facebook - obrovoľný hasičský zbor Suchá Hora
Kilkadziesiąt strażaków ze Słowacji walczyło w nocy z niedzieli na poniedziałek (12-13 lipca) z dużym pożarem zabudowań gospodarczych, jaki wybuchł we wsi Sucha Góra (słowacka Sucha Hora) tuż przy granicy z Polską w Chochołowie. Płonęły budynki Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR), bo te, przeciwnie jak w Polsce, dalej na Słowacji istnieją.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Pożar w Suchej Górze wybuchł około godziny 21 w niedzielę. Ogromne języki ognia najpierw pojawiły się w jednej ze stajni, a następnie obejmowały kolejne budynki gospodarcze i zbliżyły się do domu mieszkalnego. Wszystko działo się 1500 m od granicy z Polską.

Z pożarem walczyły jednostki ochotniczej i zawodowej straży pożarnej z całej słowackiej Orawy. Na miejscu były jednostki z Tvrdošína (pol. Twardoszyn), Trstenej (pol. Trzciana), Lieska (pol. Lasek), Čimhová (pol. Czymchowa), Vitanová (pow. Witanowa), Hladovka (pol. Głodówka).

W pogotowiu czekali też strażacy z Chochołowa, Koniówki i Czarnego Dunajca, czyli polskich miejscowości graniczących z Suchą Górą. Ci byli gotowi w każdej chwili wesprzeć swoich kolegów ze Słowacji.

Ostatecznie, jak czytamy na stronie OSP z Suchej Góry, pożar udało się ugasić około 3 w nocy i wówczas rozpoczęło się rozbieranie grożących zawaleniem pogorzelisk. Straty są ogromne, ale na szczęście Słowakom na czas udało się wydostać z zabudowań gospodarczych maszyny rolnicze i zwierzęta hodowlane. Nie wiadomo jeszcze jaka była przyczyna pożaru.

Budynki które stanęły w ogniu są częścią Państwowego Gospodarstwa Rolnego, działającego na Słowacji. Choć Polacy dawno zapomnieli już o tego typu przedsiębiorstwach, to na Słowacji a nawet w Czechach mają się one całkiem dobrze. W naszym kraju PGR okazały się nierentowne i zlikwidowano je we wczesnych latach 90.

Na Słowacji przeciwnie. W tym kraju gospodarstwa te przeszły restrukturyzację i zamieniły się w spółki założone przez rolników. Ci podzielili pomiędzy siebie areał PGRu albo wspólnie gospodarują na nim, sprzedając później produkty i płody rolne dużym koncernom spożywczym. W ostatnich latach słowackie (ale i czeskie) PGRy mogły też liczyć na duże dotacje z Unii Europejskiej.

Przy granicy z Polską tego typu gospodarstwa funkcjonują we wspomnianej już Suchej Górze, Vitanowej, Głodówce, a także okolicach Popradu czy Kieżmarku.

Inną ciekawostką mało znaną w naszym kraju jest fakt, że wieś Sucha Góra, w której doszło do pożaru, przez kilka lat (1918 - 1924 oraz 1938 -1939) była częścią Polski. Działo się tak, ponieważ po I wojnie światowej zamieszkiwali ją niemal wyłącznie Polacy. W 1924 roku rząd w Warszawie wymienił ją z Czechosłowacją na połowę wsi Lipnica Wielka pod Babią Górą. W Suchej Górze do dziś ludzie mówią innym dialektem niż w sąsiednich wsiach, mocno zbliżonym do gwary górali podhalańskich. Geograficznie wieś ta też leży jeszcze na Podhalu, a nie Orawie.

Każdy wybierający się w góry musi pamiętać o tym, że wkracza w teren dzikiej przyrody, gdzie mieszkają dzikie zwierzęta. Tatry to dom dla niedźwiedzi. Nie powinna więc nikogo dziwić obecność tych zwierząt w górach. Niedźwiedzie z natury boją się ludzi. Niektóre jednak nasze zachowania mogą spowodować, że drapieżniki te poczują się zagrożone i mogą zaatakować. Co może doprowadzić do ataku?

Tatry. Turyści spotkali niedźwiedzia w Dolinie Kościeliskiej...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska