Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Słychać już warkot kombajnów, w niektórych regionach ruszyły małe żniwa. Plony jęczmienia będą w tym roku słabsze?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pierwsze żniwa nazywa się małymi, na duże zbiory popularnych gatunków, jak pszenica lub żyto, trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni.
Pierwsze żniwa nazywa się małymi, na duże zbiory popularnych gatunków, jak pszenica lub żyto, trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. pixabay.com/WFranz
Lato dla rolników ubiega pod znakiem żniw. Wcześniejsza dbałość o pola, ciężka praca, umiejętne przeprowadzanie zabiegów, a także pogoda, mają wpływ na to, jakie będą plony poszczególnych zbóż. Od wieków obrządek ma znaczenie w wiejskiej tradycji. Które gatunki zbiera się jako pierwsze? Czym różnią się zażynki od dożynek?

Spis treści

Powrót do tradycji. Wiele praktyk w czasie żniw przetrwało do dziś

Żniwa to nie tylko zbiór tego, co zasiane. To pewne ukoronowanie wysiłku gospodarza, a także wdzięczność dla natury za dobre plony, które pozwolą danemu gospodarstwu wyżywić się przez kolejne miesiące. Ze żniwami wiąże się wiele tradycji. W wielu regionach wciąż obowiązuje zasada, że cięcia rozpoczyna się w środę lub sobotę, gdyż są to dni maryjne. Niektórzy wierzą też, że po pierwszym ścięciu kłosa trzeba się przeżegnać i dobrze najeść, aby Bóg czuwał nad obfitością zbiorów.

Rok temu pierwsze maszyny poszły w ruch pod koniec czerwca, tegoroczne żniwa wystartowały z początkiem lipca na południu Polski, m.in. na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Kiedy trwają żniwa? Dzielimy je na małe i duże

W Polsce żniwa trwają ok. 2 miesięcy, przeważnie od połowy czerwca/początku lipca do połowy sierpnia. W zależności od regionu i warunków atmosferycznych terminy te mogą się delikatnie przesuwać. Pokolenia wstecz używało się sierpów i kos, dziś sposoby na zbiory są bardziej zmechanizowane. W zachowanej gdzieniegdzie ludowości wciąż jednak docenia się tradycje i organizuje zażynki, czyli oficjalne rozpoczęcie żniw, a także dożynki – festyny kończące żniwa.

W niektórych regionach początek żniw wyznaczał głos przepiórki i nawet, gdy zboże nie było dość dojrzałe, wychodzono w sobotę na pole, ścinano niewielką ilość zboża i czekano spokojnie na stosowną porę. Żniwa były przecież już zaczęte i z dalszą pracą nie trzeba było się spieszyć, czytamy na stronie Muzeum Wsi Radomskiej.

Dożynki – zwane niekiedy w centralnej Polsce okrężnym lub wieńcem to święto symbolizujące nie tylko zakończenie żniw, ale także finał dorocznych prac rolniczych. (...) Było to święto o charakterze dziękczynno–błagalnym - było okazją do radości z efektów pracy i do zabiegania o pomyślność w następnym roku, zwraca z kolei uwagę Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.

Choć żniwa tyczą się zbiorów zbóż i roślin zbieranych na nasiona, można je podzielić na żniwa małe i żniwa duże. Te pierwsze odnoszą się do pierwszych plonów, czyli jęczmienia ozimego, duże obejmują inne zboża, np. żyto, pszenicę i owies. Na małe żniwa często mówi się też „żniwa jęczmienne”, po zbiorach odmian ozimych, gospodarze zaczną zbierać rzepak, niekiedy też zaliczany do tej pierwszej grupy.

Jaki będzie plon jęczmienia w tym roku?

Rolnicy zwracają uwagę, że plony nie będą równomierne. Pod ostrze jako pierwszy idzie jęczmień ozimy. Pogoda w regionach nie sprzyjała wzrostowi, brakowało opadów, susza w okresie wiosennym zahamowała rozwój wielu roślin. Na razie pierwsze kombajny koszą jęczmień na słabych stanowiskach, w dodatku na południu kraju. Potrzeba jeszcze kilkunastu dni, aby zboże wszędzie nadawało się do zbioru. Ale czy będzie pełne ziarna? Deszcze, które ostatnio spadły, nie poprawią sytuacji jęczmienia ozimego, ale są potrzebne innym zbożom.

Nie każdy rolnik inwestuje w kombajn, niektórzy zamawiają usługę koszenia.

Kombajn potrzebuje operatora, a ten płacy. Od lat praktykowany przelicznik stawki dla kombajnisty to 10 procent ogólnej stawki, którą właściciel kombajnu ustala w danym roku dla klienta. Zatem w przypadku stawki 500 zł/ha, operator kombajnu dostanie 50 zł za godzinę pracy. Nie jest to jednak regułą, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Więcej o stawkach za usługi rolnicze na czas żniw 2023: Jakie stawki za koszenie zboża? Ile podczas żniw 2023 zarobi kombajnista? Na polskich polach zaczyna się czas zbiorów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słychać już warkot kombajnów, w niektórych regionach ruszyły małe żniwa. Plony jęczmienia będą w tym roku słabsze? - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska