Nietuzinkowy dom w centrum Tarnowa na sprzedaż. To perełka polskiego modernizmu
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Budowa niesamowitej willi w centrum Tarnowa zajęła dekadę
Willa znajdująca się na rogu ul. Chopina i Starowolskiego w Tarnowie przez wiele lat była domem oraz miejscem pracy znanego tarnowskiego lekarza radiologa Stanisława Książka. Zmarły w marcu tego roku w wieku 92 lat tarnowianin oprócz tego, że był wybitnym specjalistą w dziedzinie medycyny, to ogromne zainteresowanie budziła w nim architektura. Odzwierciedleniem tego jest właśnie wyjątkowy dom, którego budowa zajęła mu przeszło 10 lat.
- Budowa na dobre zaczęła się w 1967 roku i trwała do 1977 roku. W 1977 roku nastąpił odbiór domu przez architekta miejskiego, dom był w pełni wykończony. Samo wykończenie trwało ponad trzy lata, wszystko było robione na zamówienie, wszystkie meble projektował architekt, do każdego detalu potrzebny był jego rysunek - mówił w wywiadzie przeprowadzonym przez Ewę Łączyńską-Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, który ukazał się w książce „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”.
Dom Książków czeka na nowych właścicieli
Po śmierci doktora Książka, jego bliscy zdecydowali się na sprzedaż domu. W opisie przygotowanym przez biuro nieruchomości "AKR Nieruchomości" zajmujące się sprzedażą wilii czytamy, że willa przy ul. Chopina w Tarnowie jest przykładem polskiej architektury modernistycznej wraz z wszystkimi detalami i meblami. Obiekt zaprojektował krakowski architekt Wojciecha Pietrzyk - autor m.in. kościoła Arka Pana w Nowej Hucie.
Charakterystyczne dla domu Książków są niezwykłe mozaiki dekorujące fasadę budynku, które zaprojektowali Helena i Roman Husarscy z Krakowa.
Imponująco wyglądają również wnętrza willi. Meble były zamawiane z różnych części kraju, a także za granicą, wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Ozdobą wnętrz są też m.in. żyrandole z odlewów mosiężnych, które znajdują się w salonie, a wykonała je Pracownia Ślusarstwa Artystycznego Ryszarda Jachny, którego prace zdobią Zamek Królewski w Warszawie.
Dom od lat wzbudza zachwyt miłośników architektury, podziwiać go przyjeżdżają osoby nawet z odległych zakątków Polski. Willa uważana jest bowiem za ikonę modernizmu. W samym Tarnowie wszyscy dobrze kojarzą dom Książków. Szczególną atrakcję był zaraz po wybudowaniu.
- Z całego Tarnowa ściągały tu prawdziwe pielgrzymki, żeby go oglądać - mówi nam jedna z mieszkanek Tarnowa, która sąsiaduje z niezwykłą willą.
Budynek jest wystawiony na sprzedaż i czeka na nowych właścicieli. Cena, jaką ustalono za nieruchomość, wynosi 5,5 mln zł. Szczegóły dotyczący sprzedaży domu Książków znajdują się tutaj
Bądź na bieżąco i obserwuj
- W Tarnowie budują kolejnego McDonald'sa. Tym razem przy DK 94!
- Mieszkanki Tarnowa i okolic są najpiękniejsze! Te zdjęcia to potwierdzają
- Wyniki matur w szkołach Tarnowa. Jak wypadły licea, technika, artyści i sportowcy?
- Tajemnice krypty Ostrogskich. Zaskakujące odkrycia w sarkofagach właścicieli Tarnowa
- Tarnów i region przeżywały biblijny potop początkiem czerwca 2010 roku
- Tak zmieniała się moda na ulicach Tarnowa według zdjęć z Google Street View
Udana jesienna akcja oddawania krwi w tarnowskiej "budowlance"
