Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci w lesie nie brakuje. Znalazłeś porzucone odpady? Zgłoś to! Dzięki aplikacjom zlikwidowano wiele nielegalnych wysypisk

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dzikie wysypisko śmieci w Legnicy.
Dzikie wysypisko śmieci w Legnicy. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Walka ze śmieciami to wciąż gorący temat, nie tylko wśród ekologów. Choć świadomość Polaków na temat segregacji śmieci rośnie, cały czas na ulicach i w lasach można spotkać porozrzucane butelki, puszki i papierki po żywności. Co więcej, wiele odpadów różnej kategorii jest porzucanych w niedozwolonych miejscach. Jak walczyć z tym procederem? Wystarczy zgłosić zdarzenie za pomocą telefonu komórkowego.

Spis treści

Zdarza się, że w trakcie spaceru po lesie lub polanie natrafimy na dzikie wysypisko. Stos piętrzących się śmieci, połamanych mebli i góry worków nie są atrakcyjnym dodatkiem dla przyrody. Szpecą otoczenie, niszczą środowisko i powodują szereg zanieczyszczeń. Nie musimy być obojętni na taki widok, wystarczy jedno zgłoszenie za pośrednictwem komórki, którą każdy z nas nosi dziś przy sobie.

Dwie aplikacje w walce z odpadami w lasach

W czerwcu 2021 r. na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska uruchomiono funkcję „Zgłoś interwencję”. Za pomocą formularza można zgłosić wszelkie nieprawidłowości dotyczące środowiska, także w zakresie składowania odpadów czy palących się wysypisk. Od listopada 2022 r. taką możliwość daje również aplikacja mObywatel.

Chcieliśmy również ułatwić zgłoszenia dotyczące zauważonych nieprawidłowości w środowisku i przyspieszyć działania inspektorów, mówił w maju Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.

W ciągu dwóch latach usunięto wiele wysypisk śmieci

Od czerwca 2021 do 15 maja 2023 roku za pośrednictwem formularza do GIOŚ wpłynęło 9422 zgłoszeń, z czego 4875 z nich dotyczyło niewłaściwego postępowania z odpadami, m.in. porzucenia odpadów lub składowania odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Zgłoszenia zostały przekazane do odpowiednich instytucji zgodnie z kompetencjami (głównie do samorządów i wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska) w celu przeprowadzenia kontroli. Część z nich została potwierdzona, a odpady zostały uprzątnięte, informuje nas biuro prasowe GIOŚ.

Interwencje dotyczą wielu kategorii, każdy użytkownik może zgłosić m.in. nielegalne składowania, nielegalny transport odpadów, a także zanieczyszczenie wody, powietrza lub ziemi. Taka informacja, wraz ze wskazaną lokalizacją, trafia do Inspektoratu, gdzie zostaje poddana weryfikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska