Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog dusi Kraków. Stolica Małopolski na pierwszym miejscu w niechlubnym rankingu

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Smog w Krakowie
Smog w Krakowie Wojciech Matusik
Do Krakowa powrócił smog, który od kilku dni dusi jego mieszkańców. W stolicy Małopolski zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że znalazła się ona na pierwszym miejscu w niechlubnym rankingu World Air Quality. Zgodnie z nim krakowianie oddychają dziś (21 listopada) najgorszym powietrzem na świecie. Na drugim i trzecim miejscu są odpowiednio Karachi (Pakistan) oraz Delhi (Indie). Przypomnijmy, że Kraków wymienił niemal wszystkie trujące kopciuchy. Teoretycznie więc jego mieszkańcy w sezonie grzewczym w końcu powinni odetchnąć dobrej jakości powietrzem. Niestety do stolicy Małopolski wciąż napływają zanieczyszczenia z okolicznych miejscowości.

Na godzinę 11 w poniedziałek 21 listopada w pierwszej dziesiątce miast świata z najgorszą jakością powietrza poza Krakowem znalazły się również Warszawa (miejsce 7) oraz Wrocław (10).

Globalny ranking miast z największym zanieczyszczeniem powietrza
Globalny ranking miast z największym zanieczyszczeniem powietrza https://www.iqair.com/

Co istotne w globalnym rankingu brane są pod uwagę wyłącznie duże światowe aglomeracje. A przypomnijmy, że jakość powietrza w Krakowie w ostatnich latach i tak się poprawiła, m.in. dzięki wymianie niemal wszystkich trujących kopciuchów.

Dużo gorzej ta wymiana idzie w miejscowościach znajdujących się wokół stolicy Małopolski, czyli w tzw. obwarzanku krakowskim. To wszystko oznacza, że mieszkańcy wsi oraz mniejszych miasteczek mogą oddychać jeszcze gorszym powietrzem niż krakowianie.

Skupmy się jednak na Krakowie. Dlaczego smog znów dusi jego mieszkańców? Naukowcy, na których powołują się miejscy urzędnicy, nie zaskakują w swoich analizach, wskazując na to, o czym mówi się od lat: winne jest m.in. położenie stolicy Małopolski w niecce.

- Szczególne położenie Krakowa, który jest ograniczony od północy i południa wzniesieniami, determinuje oś pradoliny Wisły jako główną drogę napływu zanieczyszczeń. Pomimo wielu przepisów zakazujących stosowania paliw kopalnych do ogrzewania, zanieczyszczenia nadal migrują do Krakowa z lokalizacji zewnętrznych, co w niektóre zimowe dni czyni z niego jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie - wskazuje prof. Tomasz Danek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Smog w Krakowie
Smog w Krakowie Anna Kaczmarz / Polska Press

21 listopada smog w stolicy Małopolski jest tak duży, że na jej terenie wprowadzono drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. W związku z tym mieszkańcy Krakowa powinni unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Dotyczy to szczególnie dzieci, osób starszych oraz tych z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska