MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Te licea uczą najefektywniej. TOP 15 ogólniaków, których uczniom przybywa najwięcej wiedzy. Wskaźniki EWD za lata 2020-2022 13.12.20

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała najnowsze wskaźniki tzw. edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźniki przyrostu wiedzy uczniów w poszczególnych szkołach. Dzięki tym danym wiemy już, w których liceach młodzi ludzie robią największe postępy w nauce. W Krakowie lider się nie zmienia, po raz kolejny najlepsze okazało się V LO - bije na głowę inne krakowskie ogólniaki. Na podstawie wskaźników EWD przygotowaliśmy nasz ranking - liceów wykorzystanych szans.

Wskaźniki EWD pokazują, jak efektywna w nauce jest dana placówka. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów, by stwierdzić, w której szkole młodzież najwięcej się nauczyła. Analitycy - eksperci podlegli Ministerstwu Edukacji - zestawiają ze sobą wyniki uczniów uzyskane "na wejściu" do szkoły (egzamin ósmoklasisty lub egzamin gimnazjalny) z końcowymi wynikami egzaminacyjnymi, czyli matury.

Uwzględniane są postępy uczniów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych. Teraz właśnie poznaliśmy wskaźniki obliczone na podstawie danych egzaminacyjnych z lat 2020-2022.

Większość liceów z krakowskiego TOP 15 - opracowanego przez nas na podstawie tych danych - to szkoły, które dzięki swoim wynikom kolejny raz są pośród najlepszych. Liderem, który pozostawia inne ogólniaki w tyle, tak jak w poprzednich latach okazuje się V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego.

Podciągnęło się IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki i z wyższymi wskaźnikami EWD niż przed rokiem znalazło się wśród najlepszych. Pojawiło się pośród nich także Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące. Natomiast - w odróżnieniu od ubiegłego roku - VII LO, należące do liceów najbardziej obleganych przez kandydatów w rekrutacji w ostatnich latach, tym razem nie znalazło się w pierwszej dziesiątce (ani pierwszej piętnastce).

W przygotowanym w oparciu o najnowsze wskaźniki EWD rankingu krakowskich liceów prezentujemy 15 najlepszych szkół i szczegółowe ich wyniki.

Zaznaczmy, że specjaliści wyliczają wskaźniki EWD dla każdej ze szkół oddzielnie i bez tworzenia rankingów. Nasze zestawienie to opracowanie tych danych MEN.

Trzeba też dodać, że EWD "zero" to nie brak przyrostu wiedzy, tylko średnia wyliczona dla całej Polski. Jak tłumaczą eksperci, nie można więc zerowej wartości wskaźnika EWD interpretować jako sytuacji nagannej - wskazuje ona po prostu, że uczniowie danej szkoły poradzili sobie na egzaminie końcowym średnio podobnie jak inni zdający o podobnych cechach; wartość "zero" nie jest nacechowana ani pozytywnie, ani negatywnie, tylko neutralna.

"W skali kraju wskaźnik EWD ma z definicji wartość równą zeru. (...) Wartość dodatnia EWD wskazuje na ponadprzeciętną w skali kraju efektywność nauczania, wartość ujemna na niższą niż przeciętna efektywność" - tak tłumaczy to portal edukacyjny Perspektywy.

Jeśli akademia - to tylko AGH

Rekrutacja na studia 2022. Kraków ma najbardziej szturmowaną...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska