Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Awantura o nowe stoiska dla kwiaciarek na Rynku Głównym. Rewolucja wzbudziła kontrowersje

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Kiosk dla kwiaciarek wzbudza wielkie emocje
Kiosk dla kwiaciarek wzbudza wielkie emocje Wojciech Matusik
Kolejna kłótnia w Krakowie - tym razem o nowe stoiska dla kwiaciarek z Rynku Głównego. Reakcje na kiosk, którego testową wersję właśnie zaprezentowano, są - delikatnie mówiąc - skrajne. Przeciwnicy krytykują formę ("jak konfesjonał, przenośna toaleta") i zamach na tradycję, zwolennicy - którzy mierząc liczbę komentarzy są wyraźnie w mniejszości - piszą "o świeżym powiewie", a symetryści apelują, by nie skreślać projektu w emocjach i pierwszym odruchu. A Wam jak podobają się stoiska projektu studia LATALAdesign?

Tak wygląda nowe stoisko dla kwiaciarek w Rynku Głównym

Pierwsze, zgodne z wytycznymi parku kulturowego, stoisko dla kwiaciarek stanęło na Rynku Głównym. - Oprócz tego, że jest estetyczne, pozwoli również na bardziej komfortowe warunki pracy niż dotychczasowe parasole - zaznaczają urzędnicy.

Do teraz kwiaciarki sprzedawały swój towar z zielonych blaszanych stanowisk i stojących pod nimi wiaderek. Przed deszczem lub upałem chroniły je żółte parasole umocowane na topornych obciążnikach. Takie stoisko jednak kłóci się z przepisami o parku kulturowym i dlatego nakazano odejść od wieloletniej tradycji.

Jak wam się podobają nowe stoiska? Czy zmieszczą się w nich kwiaty? Czy kwiaciarki dalej będą mogły wystawić coś w wiaderkach pod stoiskiem? Zobaczymy. Pytamy też urzędników o to kto sfinansował zakup nowych stoisk i jakie to były koszty.

− Głównym założeniem projektu była mobilność. Ze względu na specyficzną lokalizację na historycznej płycie rynku, która w tym miejscu jest jednocześnie dachem Muzeum Krakowa, założeniami projektu były również ograniczone gabaryty i waga obiektu. Przemyślana konstrukcja i użycie kółek pozwalają na przetoczenie pawilonu za pomocą wózka widłowego w dowolne miejsce. Istotnymi problemami projektowymi była osłona przed warunkami atmosferycznymi, czas rozkładania oraz ekspozycja towaru i jego obsługa. Stoisko otwiera się z dwóch przylegających stron za pomocą podwójnych skrzydeł. Takie rozwiązanie pozwala powiększyć przestrzeń użytkową i daje możliwość zacienienia roślin, a dodatkowo stanowi ochronę przed wiatrem. Połączenie trzech warstw elewacji: drewnianych lameli, poliwęglanu i regulowanych rolet wprowadza możliwość regulacji dopływu światła i dostosowywanie przezierności do zmiennych warunków atmosferycznych – tłumaczą projektanci ze studia LATALAdesign. − Inspiracją do projektu stoiska dla kwiatów jest kielich otwartego liścia. Fasadę pawilonu kwiatowego stanowią zrytmizowane drewniane lamele z motywem roślinnym, zakończone charakterystyczną, zgeometryzowaną koroną. Pawilon kwiatowy zaproponowany dla krakowskich kwiaciarek kontynuuje styl architektoniczny wypracowany 100 lat temu przez czołowych twórców warsztatów krakowskich – podkreślają projektanci.

− Rynek jest sercem i wizytówką Krakowa, dlatego tak ważne jest, aby wszystko, co funkcjonuje w tej przestrzeni odpowiednio się w nią wpisywało i podkreślało naszą troskę o dziedzictwo. Zgodnie z uchwałą krajobrazową i wytycznymi dla parku kulturowego z tego obszaru zniknęły już krzykliwe szyldy, eliminowane są nadmierne nośniki reklamowe, metamorfozę przeszły stoiska cyklicznie odbywających się tu targów, a zarządzanie kalendarzem imprez, które są tu organizowane, pozwala postawić wysoką poprzeczkę standardów estetycznych i jakościowych – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury i przewodniczący Zintegrowanego Centrum Zarządzania Dziedzictwem Kulturowym Krakowa.

Na Rynek Główny znów mają powrócić drzewa. Związany z tym projekt  wygrał w głosowaniu w budżecie obywatelskim 2022.

Na Rynek Główny mają wrócić drzewa. Budżet Obywatelski zmien...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska