
Aż 83 procent firm zatrudniających specjalistów i menedżerów przeprowadziło w tym roku podwyżki płac, z czego ponad połowa o więcej niż o 5 procent. Mimo to zadowolenie z obecnego wynagrodzenia deklaruje jedynie nieco ponad jedna trzecia pracowników – wynika z raportu HAYS „Rynek pracy 2022. Półroczny przegląd trendów”.

Pracownicy zauważyli, że najprostszym sposobem na znaczącą poprawę zarobków jest zmiana pracodawcy, co doprowadziło do relatywnie dużej fluktuacji kadr. Podbieranie sobie specjalistów stało się w ostatnim czasie normą, dlatego wielu pracodawców zmuszonych było i jest podnosić wynagrodzenia i składać kontroferty osobom deklarującym chęć odejścia z firmy.

Z pozyskanych danych wynika, że w 28 proc. firm pensje wzrosły między 2,5 a 5 proc., a w 4 proc. – o mniej niż 2,5 proc. Ponadto w 16 proc. firm wynagrodzenia się nie zmieniły, zaś w 1 proc. zostały zmniejszone. Teoretycznie zsumowanie tych odsetków powinno nam dać orientacyjną liczbę osób niezadowolonych lub średnio zadowolonych z obecnego poziomu zarobków. W praktyce jednak okazuje się, że krąg niezadowolonych jest znacznie szerszy. Zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia deklaruje 37 proc. specjalistów i menedżerów.

W sytuacji, gdy obecny pracodawca nie odpowie na oczekiwania finansowe wysoko wykwalifikowanego pracownika, ten będzie skłonny poszukiwać innych możliwości na rynku pracy. Tymczasem w najbliższych miesiącach nie powinno zabraknąć intratnych propozycji zawodowych dla ekspertów. Wiele zależeć będzie jednak od rozwoju sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, jak również od kompetencji posiadanych przez kandydata