
Wiele firm jest niejako przymuszona do odpowiadania na rosnące oczekiwania pracowników. A te w dzisiejszych warunkach są napędzane zarówno wysoką inflacją i rosnącymi kosztami życia, jak i atrakcyjnymi ofertami pracy. Mimo że pracodawcy starają się odpowiedzieć na potrzeby swoich kadr, to podwyżka rzędu 5-10 proc. często nie satysfakcjonuje pracowników, ponieważ nie zwiększa ich realnej siły nabywczej

Specjaliści i menedżerowie wciąż zmieniają pracę lub rozważają to głównie z powodu niesatysfakcjonującej wysokości wynagrodzenia. Z raportu wynika jednak, że coraz częściej zwracają także uwagę na inne kwestie, a zwłaszcza obowiązujący w firmie model pracy.

Najwięcej, bo 43 proc. specjalistów objętych badaniem, pracuje w modelu hybrydowym, 29 proc. w modelu zdalnym, a 26 proc. – wyłącznie stacjonarnie. Nie jest to zgodne z preferencjami pracowników: model hybrydowy za najlepszy dla siebie wskazało 45 proc., model zdalny 34 proc., a w pełni stacjonarny zaledwie 9 proc. Nie dziwi więc, że aż 70 proc. ankietowanych uważa, że nieodpowiedni dla nich model pracy to wystarczający powód do zmiany pracodawcy.