Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści i menedżerowie masowo zmieniają pracę. Padł rekord ostatnich lat. Wynagrodzenia są ważne, ale jeden powód jest ważniejszy

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Ponad połowa pracowników zainteresowanych zmianą pracodawcy wskazuje jako główną przyczynę nie wysokość zarobków, lecz „złe zarządzanie”. Poziom wynagrodzeń znalazł się wśród powodów poszukiwań nowej roboty na drugim miejscu
Ponad połowa pracowników zainteresowanych zmianą pracodawcy wskazuje jako główną przyczynę nie wysokość zarobków, lecz „złe zarządzanie”. Poziom wynagrodzeń znalazł się wśród powodów poszukiwań nowej roboty na drugim miejscu
Rekordowy wzrost zainteresowania zmianą pracy ze strony specjalistów i menedżerów odnotowała rekrutacyjna firma Antal w swym aktualnym raporcie na ten temat. Ponad połowa pracowników zainteresowanych zmianą pracodawcy wskazuje jako główną przyczynę nie wysokość zarobków, lecz „złe zarządzanie”. Poziom wynagrodzeń znalazł się wśród powodów poszukiwań nowej roboty na drugim miejscu (wymieniło go 50 proc. badanych). W reakcji na to liczba zaproszeń do procesów rekrutacyjnych zwiększyła się aż o 60 procent - wynika z raportu “Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”.

Mimo objawów kryzysu gospodarczego, mamy nadal rynek pracownika

Badania Antal objęły 1046 specjalistów i menedżerów i zostały przeprowadzone między 30 czerwca a 18 lipca 2022. Raport potwierdza, że liczba ofert pracy dla specjalistów i menedżerów wciąż się zwiększa. Obecnie otrzymują oni przeciętnie 8 propozycji pracy rocznie - w porównaniu pięcioma w 2021 roku. Napaść Rosji na Ukrainę nie spowodowała zatem spadku zapotrzebowania firm na nowych pracowników, a pandemia i związane z nią restrykcje gospodarcze wywołały tylko przejściowe problemy, z których większość firm szybko się otrząsnęła.

Na topie najbardziej pożądanych pracowników utrzymują się specjaliści i menedżerowie IT. Dołączyli do nich przedstawiciele administracji oraz fachowcy HR. Ci ostatni awansowali do elity właśnie z powodu chronicznego braku pracowników - aby pozyskać specjalistów i menedżerów, zwłaszcza o pożądanych kompetencjach, trzeba ich aktywnie i profesjonalnie szukać i rekrutować na trudnym rynku. Michał Borkowski z Antal Finance & Accountancy przewiduje, że wysoka liczba kierowanych do specjalistów i menedżerów ofert pracy utrzyma się w najbliższych miesiącach.

Odsetek specjalistów i menedżerów aktywnie poszukujących pracy zwiększył się w porównaniu z zeszłym rokiem aż o 18 p.p. - do 48 procent. Ponadto prawie połowa ankietowanych pozostaje otwartych na oferty pracy, ale nie podejmuje konkretnych działań w tym zakresie. Spadł natomiast odsetek tych, którzy pracy nie poszukują i/lub ignorują oferty (tych ostatnich pozostało jedynie 7 procent, wcześniej ów odsetek sięgał 16 proc.). Co ciekawe, oferty pracy przegląda również 49 proc. tych, którzy przyznali w ankiecie Antal, że w ostatnim roku ich sytuacja zawodowa „raczej się poprawiła”.

Jednym z głównych powodów poszukiwań nowego zajęcia są rosnące koszty życia związane z inflacją i wysokimi stopami procentowymi. Kandydaci oczekują podwyżki swojego uposażenia średnio o 20, a ostatnio 30 proc., przy czym samo wyższe wynagrodzenie jest w stanie skutecznie zmotywować do zmiany pracy jedynie połowę badanych. Kluczowym argumentem za zmianą miejsca zatrudnienia jest jakość zarządzania firmą. Złe zarządzanie doprowadziło do odejścia z firmy aż 53 proc. badanych. Pokazuje to, jak istotna jest odpowiednia współpraca i komunikacja z pracownikami oraz jak wiele zależy od trybu pracy, stylu zarządzania i kultury organizacyjnej. Praca w złej atmosferze narażająca pracowników na stres - w opinii większości respondentów - nie jest warta żadnych pieniędzy.

Maryla Aftanasiuk Lisiecka z Antal Sales & Marketing Przyszłość komentuje, że mamy w tej chwili do czynienia z dwiema przeciwstawnymi tendencjami: z jednej strony pracownicy chętnie sprawdzają oferty nowej pracy, by zobaczyć możliwości poprawy warunków zatrudnienia, a z drugiej pogarszające się wskaźniki makroekonomiczne i zapowiedzi spowolnienia gospodarczego, a nawet recesji, mogą zwiększać znaczenie stabilizacji i bezpieczeństwa, a więc ograniczać skalę poszukiwań nowej pracy i rezygnacji z dotychczasowej.

Jeśli chcesz sprawdzić, w których sklepach w Krakowie można było w sierpniu 2022 r. zrobić najtańsze zakupy, a gdzie było słono, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Kraków. Ceny w sklepach skrajne różne: od 324 do prawie 460 ...

Mniejsza aktywność kobiet na rynku pracy

Zarówno ogólnopolskie, jak i małopolskie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) pokazują znacznie większą bierność zawodową kobiet niż mężczyzn. Zdecydowana większość mężczyzn w wieku od 15 do 80 lat pracuje zawodowo, natomiast w przypadku kobiet jest to mniejszość, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na wsi.

Raport Antal również obrazuje to zjawisko: aktywnie szuka pracy 51 proc. specjalistów i menedżerów i tylko 44 procent specjalistek i menedżerek. W rozmowach o pracę raz w roku lub częściej bierze udział 66 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet. Kobiety awansują średnio 2,8 razy w swojej karierze, a mężczyźni średnio 3,6 razy.

Opisane tu zróżnicowanie aktywności tłumaczy także, dlaczego kobiety specjalistki i menedżerki zarabiają mniej od swych męskich odpowiedników: jest powszechnie wiadome, że najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie podwyżki wynagrodzenia jest zmiana pracodawcy. Taka zmiana wymaga jednak większej aktywności na rynku pracy i znacznej otwartości na nowe propozycje. Z powodów głównie społecznych, kulturowych, kobiety generalnie bardziej cenią sobie jednak stabilność i są bardziej lojalne wobec pracodawcy. Ceną tego są właśnie niższe zarobki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska