Wójt gminy Kościelisko zaapelował do mieszkańców i właścicieli nieruchomości, aby zarejestrowali w bazie noclegowej wynajmowane przez nich obiekty i pokoje. Rejestracja w bazie prowadzonej przez urząd gminy jest obowiązkowa dla przedsiębiorców z branży hotelarskiej.
- Chcemy za pośrednictwem zebrań wiejskich, mediów społecznościowych, innych mediów dotrzeć z tą informacją do kwaterodawców. Moim zamiarem jest nie będą ukrywał uszczelnienie systemu, doprowadzenie do sytuacji aby wszyscy ci, którzy działają w szarej strefie, zaczęli należycie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Przypominam, że gmina prowadzi bazę, która obejmuje ewidencję obiektów noclegowych. W naszym komunikacie przypominamy, że 31 października mija termin dopisani się do niej - informuje Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.
Tylko na terenie Kościeliska, Dzianisza i Witowa jest zarejestrowanych ponad 11 tys. miejsc noclegowych. Wójt szacuje, że szara strefa może stanowić ponad 2 tys. łóżek, za które nie są odprowadzane różnego rodzaju podatki, przez co ceny nielegalnych kwater są znacznie niższe.
- Zależy mi na tym, aby kwaterodawcy, osoby, które płacą podatki, są w bazie zarejestrowani, którzy płacą opłatę miejscową mieli poczucie, że gmina z tymi, którzy z różnych powodów uchylają się od obowiązku robi porządek - zaznacza Roman Krupa.
Na nielegalnym wynajmie tracą wszyscy poza nieuczciwym przedsiębiorcą
Osoby, które nielegalnie wynajmują pokoje turystom dzięki temu, że nie płacą podatków, mogą mieć bardziej konkurencyjne ceny niż w przypadku firm, które działają legalnie i sumiennie odprowadzają wszystkie podatki. Taki nielegalnie działający obiekt oszukuje podwójnie legalnie prowadzących działalność. Nie tylko zaniża ceny rynkowe, ale także uszczupla budżet gminy, na który składają się wszyscy mieszkańcy oraz firmy działające legalnie.
- Z punktu widzenia strat dzisiaj generowanych przez obiekty poza systemem mówimy o wielu płaszczyznach. Począwszy od aspektów związanych z podatkami i opłatą miejscową a na opłacie za śmieci skończywszy. To kwestia równych zasad gry dla wszystkich, sprawiedliwości, itd. Bardzo ważny jest aspekt społeczny. Mamy przedsiębiorców, którzy płacą rzetelnie, sumiennie. I zdaje sobie sprawę, że oczekują oni ode mnie, żę będę dbać o porządek w tym zakresie - mówi wójt gminy Kościelisko.
Rozpoczną się kontrole. Czy będą kary?
Od listopada 2024 roku, po tym, jak zakończy się termin wyznaczony przez wójta ruszyć mają kontrole. Dzięki bardzo bogatej ofercie noclegowej, którą można znaleźć w internecie urzędnicy będą sprawdzać, czy firma oferująca wynajem pokoi, domów lub apartamentów znajduje się w bazie.
- Staram się do tego wszystkiego podchodzić normalnie. Podobnie było przy kodeksie reklamowym. Przypominaliśmy, ale oczywiście zdarzyły się przypadki gdzie nie udało się uzyskać porozumienia. Kara jest ostatecznością. Podobnie będzie i w tym przypadku. Biorąc pod uwagę doświadczenie współpracy z mieszkańcami wierzę, że nie będzie to potrzebne, że to zrozumienie wystąpi - informuje Roman Krupa.
Kara za prowadzenie wynajmu pokoi, apartamentów, czy domku bez wpisu do bazy noclegowej w gminie zgodnie z ustawą może wynieść do 5 tys. zł. Jeżeli wynajmujący nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, dojdą również dodatkowe kary.
Z podobnym problemem nielegalnie wynajmowanych pokoi, apartamentów i domków zmagają się wszystkie podtatrzańskie gminy. Efektem nieuczciwych właścicieli obiektów są mniejsze przychody gmin, a zarazem większe wydatki oraz zaniżone ceny wynajmu.
Potężna konstrukcja wyrosła w Małem Cichem. Na malowniczej P...
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
