Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe źródło prądu i ciepła jest w zakładach w Oświęcimiu jest efektywne i ekologiczne
Prezes spółki Synthos Zbigniew Warmuz podkreśla, że prowadzona inwestycja to kolejny krok w zróżnicowaniu źródeł energii w firmie. Przyznaje, że w obecnej sytuacji na rynku gaz nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, ale spodziewa się, że sytuacja zmieni się w najbliższych miesiącach a na pewno latach. Tymczasem nowy blok gazowo-parowy jest inwestycją długookresową, na ponad 20 lat.
Blok o mocy 116 MW cechuje się najwyższą efektywnością wytwarzania energii elektrycznej, a jednocześnie ma duże znaczenie ekologiczne. Jego powstanie przyczyni się znacząco do ograniczenia emisji tlenków siarki, tlenków azotu, pyłów, dwutlenku węgla i odpadów w Oświęcimiu i jego okolicy.
- Wyłączymy nieefektywne kotły węglowe. W związku z tym chociażby kwestia zapylenia zostanie praktycznie rozwiązana - zapowiedział prezes Warmuz w oświęcimskiej telewizji.
Jak dodał, w zakładzie zostanie jeden kocioł fluidalny, który w przyszłości również zostanie zastąpiony innym źródłem energii i wyłączony.
Pod kątem dostaw gazu do nowego bloku Synthos ma podpisaną umowę ze spółką Gaz-System w sprawie przyłączenia do sieci przemysłowej. Gaz-System w ostatnich latach wybudował specjalną nitkę gazociągu prowadzącą do oświęcimskich zakładów. W planach spółki Synthos jest całkowite przejście na energetyką bezwęglową do 2028 roku. Tym samym stara zakładowa elektrociepłownia przejdzie do historii.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Syn milionera, uczeń krakowskiego liceum. Oto Eryk Goczał, który wygrał Rajd Dakar
- Kolejne duże zapadlisko pod Olkuszem. Krater koło Sztolni Ponikowskiej
- Pogrzeb rodziców Teosia z Jawiszowic, którzy zginęli w tragicznym wypadku
- Afera z zamkniętym boiskiem przy szkole w Psarach. Co dalej?
- Tauron oficjalnie został partnerem oświęcimskiego hokeja. ZDJĘCIA, FILM
- Zapadliska w Trzebini, ewakuacja mieszkańców. Eksperci mają wskazać zagrożone budynki
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
