Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spółka Synthos w Oświęcimiu zbuduje instalację do wytwarzania wodoru
Jak podkreśla prezes Zarządu Synthos Zbigniew Warmuz, realizacja projektu umożliwi pozyskanie niskoemisyjnego źródła wodoru do zastosowań procesowych, transportowych i energetycznych.
- Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii produkcji H2, skierowanej do przemysłu, w tym sektora energochłonnego, w którym działa Synthos. Przewidywany efekt projektu to redukcja emisji dwutlenku węgla, co przyczyni się do osiągnięcia celów środowiskowych, w szczególności związanych z Europejskim Zielonym Ładem – zaznacza Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos.

Zakończenie realizacji projektu planowane jest na 30 września 2027 roku.
- Projekt ma charakter badawczy, niemniej koncentrujemy się na takim kierunku wykorzystania, który będzie biznesowo i środowiskowo najbardziej korzystny. Planowana instalacja demonstracyjna ma być układem referencyjnym, stanowiącym zachętę i bodziec dla przemysłu do realizacji podobnych inwestycji - dodaje Agata Kościelnik, specjalista ds. komunikacji w spółce Synthos
.

Synthos podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
W związku z realizacją projektu Synthos podpisał już umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dotyczącą dofinansowania o wartości 105 mln zł. Pieniądze przyznane zostały po ocenie merytorycznej w konkursie „IPCEI wodorowy”, realizowanym ze środków programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Wniosek do programu IPCEI został przygotowany przez Synthos Green Energy S.A.
Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dopuszczającą udzielenie pomocy dla tego typu projektów wodorowych. Projekt spółki Synthos w założeniu ma przyczynić się do zwiększenia niezależności energetycznej, jednocześnie zmniejszając zależność Unii Europejskiej od rosyjskich źródeł energii. Badane w projekcie technologie są wskazywane w Polskiej Strategii Wodorowej jako te o najwyższym priorytecie na ścieżce rozwoju krajowej gospodarki wodorowej.
– Projekty IPCEI to dosyć specyficzne przedsięwzięcia – są kapitałochłonne, a jednocześnie ważne z punktu widzenia zarówno innowacyjności w skali Unii Europejskiej, jak i jej strategicznych celów. Stąd w konkursie mogły wziąć udział wyłącznie podmioty, dla których Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dopuszczającą udzielenie pomocy – powiedział Piotr Krasiński, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Jednocześnie podkreślił, że projekty IPCEI niosą ogromne korzyści dla przedsiębiorstw, pozwalając gromadzić specjalistyczną wiedzę oraz wpisując się w łańcuchy wartości w zakresie przełomowych technologii.
Nowoczesna technologia wytwarzania wodoru
Oprócz przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych, beneficjent konkursu IPCEI jest również zobowiązany do pierwszego wdrożenia w przemyśle. Istotą pierwszej fazy projektu jest opracowanie dwóch prototypowych technologii. Następnie w oparciu o uzyskane efekty nastąpi dokonanie wyboru jednej z nich do budowy instalacji demonstracyjnej do wytwarzania wodoru na skalę przemysłową.
W wyniku realizacji projektu powstanie instalacja wytwarzania wodoru o parametrach: wydajności na poziomie 1400 ton rocznie, sprawności energetycznej układu powyżej 55 proc. oraz kosztu wytworzenia kilograma wodoru poniżej 5 euro.
Źródło: Synthos
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Wraca temat BDI Bielsko-Biała - Kęty - Wadowice - Głogoczów
- Na S1 między Oświęcimiem a Bielskiem prace trwają mimo zimy. Widać efekty! Zdjęcia
- Zimowe Grand Prix Zadyszki w Oświęcimiu na finiszu. WIDEO
- Niezwykły akt łaski dla popełniających wykroczenia drogowe
- Kibice zagrzewali Re-Plast Unię Oświęcim do walki przeciwko Jastrzębiu
- Brudne gry w Zatorze i Oświęcimiu przed wyborami samorządowymi ZDJĘCIA
