Gazociąg pod parkiem Pokoju w Oświęcimiu
Spółka GAZ-SYSTEM podkreśla, że budowa gazociągu Oświęcim – Tworzeń stanowiła duże wyzwanie ze względu na zróżnicowany teren, przez który przebiega – od obszarów przemysłowych i zurbanizowanych po tereny leśne.
Wartym podkreślenia jest fakt, że na trasie gazociągu o długości 44 km napotkaliśmy aż 53 przeszkody terenowe, które wymagały zastosowania bezwykopowej technologii do przeprowadzenia pod nimi gazociągu - informuje Iwona Dominiak, rzecznik prasowy spółki GAZ-SYSTEM.
Łącznie przy użyciu tej metody wykonano 10 procent trasy gazociągu, w tym m.in. pod rzeką Wisłą, autostradą A4 oraz parkiem Pokoju w Oświęcimiu.
Na terenie samego Oświęcimia odcinek gazociągu, którego budowa rozpoczęła się pod koniec 2022 roku, ma ok. 3 km, a cały powiat oświęcimski przecina na długości kilkunastu kilometrów.
Wśród odbiorców spółka Synthos w Oświęcimiu
Nowy gazociąg zwiększy dostęp do gazu ziemnego na terenie województw małopolskiego i śląskiego, a jednocześnie będzie miał efekt ekologiczny. Wśród pierwszych odbiorców jest m.in. spółka Synthos w Oświęcimiu, która już rozpoczęła pobór gazu do swoich bloków parowo-gazowych.
Większa dostępność niskoemisyjnego gazu ziemnego pomoże poprawić jakość powietrza w tych regionach - powiedział Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Nowa infrastruktura przesyłowa powstała w ramach programu inwestycyjnego „Coal to gas”. Jej zakończenie stanowi ważny krok do zapewnienia rozwoju gospodarki opartej na nisko-emisyjnym źródle energii i bezpieczeństwa energetycznego.
Elżbieta Kramek, wiceprezes GAZ-SYSTEM podkreśla przy tej okazji dobrą współpracę przy realizacji inwestycji z urzędami administracji rządowej i samorządowej.
Powstały gazociąg jest połączony w Sławkowie z gazowym Korytarzem Północ-Południe i po wybudowaniu projektowanej obecnie sieci przesyłowej na trasie Skoczów – Komorowice – Oświęcim zapewni większe możliwości transportu gazu przez istniejący interkonektor Polska – Czechy.
Inwestycja uzyskała finansowe wsparcie unijne w wysokości 213,6 mln złotych, co stanowi ponad 40 proc. wartości inwestycji. Koszty całej inwestycji wyniosły około pół miliarda złotych brutto.
Zobacz także:
