https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzamy, gdzie najlepiej się uczyć

Anna Koział-Ogorzałek
Gdzie iść, co wybrać: ogólniak, technikum, a może po prostu zawodówkę? Gimnazjaliści drapią się po głowach, przeglądają oferty szkół. Każda zapewnia, że tylko ona da pewną szansę na pracę, na dostanie się na dobre studia, na przyszłość. Postanowiliśmy pomóc młodym ludziom i sami sprawdziliśmy, które ze szkół ponadgimnazjalnych najlepiej przygotowują do najważniejszego egzaminu w życiu.

Ranking opracowaliśmy na podstawie zeszłorocznych wyników egzaminów dojrzałości. Wzięliśmy pod uwagę część podstawową z matematyki, języka polskiego, języków obcych. To minimum, które każdy maturzysta musi zaliczyć, aby otrzymać dyplom dojrzałości. Dla lepszego obrazu porównaliśmy dwa lata.
- Pozytywnie zdany egzamin maturalny otwiera drogę na studia - mówi Jerzy Nalepka, dyrektor I Liceum im. Marcina Kromera w Gorlicach.

I dodaje: osiemdziesiąt procent naszych wybiera uczelnie wyższe w Krakowie, Rzeszowie czy Katowicach i wyjeżdżają z miasta.

Liceum Kromera od lat utrzymuje pierwsze miejsce wśród szkół powiatu gorlickiego. - W Małopolsce zajmujemy 33. miejsce, a w kraju 404. - dodaje dyrektor Nalepka. W tej szkole uczniowie osiągnęli najwyższe wyniki z języka polskiego, matematyki i języków obcych.

Na drugiej pozycji gorlickiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych znajduje się Liceum Ogólnokształcące w Bieczu. - Mamy bardzo dobrą ofertę edukacyjną i wyposażenie szkoły, jednak z roku na rok do naszej placówki przychodzi coraz mniej uczniów - ubolewa Tomasz Dykas, dyrektor bieckiego ogólniaka. - To wynik braku komunikacji w regionie - dodaje dyrektor szkoły.

Trzy lata temu zlikwidowano ostatnie połączenie kolejowe. W kierunku Jasła pozostała tylko jedna linia autobusowa. Przed laty do bieckiego liceum chodziła młodzież ze Stróż czy Jasła. Dzisiaj głównie z Biecza i okolicznych miejscowości.

- Od gimnazjum wiedziałam, że pójdę do liceum, a później na studia stomatologiczne - mówi Joanna Kopera, z klasy IIIc I LO w Nowym Sączu. Dla Eweliny Florek, uczennicy klasy III, zawód był ważniejszy, dlatego wybrała technikum. - Po szkole będę szukać pracy, jeśli studiować, to zaocznie - dodaje.

Na czwartym miejscu znalazło się Technikum nr 3 przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach. Wyprzedziło Technikum w Bieczu czy Technikum nr 1 przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach.

Coraz więcej osób wybiera szkoły zawodowe, po których można zdobyć konkretny zawód i dodatkowe kwalifikacje.
- Kierunki w naszej szkole odpowiadają potrzebom rynku pracy - mówi Grażyna Pabis-Mazur, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach. Szkoła kształci w pięciu specjalnościach: ekonomicznej, handlowej, obsługa turystyki, hotelarstwo i agrobiznes.

W technikum oprócz tytułu zawodowego można zdobyć dodatkowe kwalifikacje. W Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach są organizowane dodatkowe zajęcia i kursy specjalistyczne, np. z organizacji i zarządzania firmą i obsługa kasy fiskalnej.
- To umiejętności, bezcenne na rynku pracy, które zwiększają szansę na znalezienie pracy - wyjaśnia Grażyna Pabis-Mazur.
Ranking szkół gorlickich zamyka Technikum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej. Pozycja szkoły spadła o kilka procent w stosunku do roku 2012.

W Nowym Sączu szkoły zawodowe rozszerzają swoją ofertę edukacyjną dla uczniów.
- Jesteśmy szkołą z przyszłością i tradycjami - mówi Barbara Świętoń, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Sączu. -Kiedyś kształciliśmy rodziców, dziś przychodzi kolejne pokolenia. Niektórzy uczniowie mówią wprost: chcę iść do tej samej szkoły, gdzie uczyła się moja starsza siostra lub mama - tłumaczy Barbara Świętoń.

Kierowca, blacharz, dekarz, szef kuchni, spawacz, samodzielna księgowa to zawody deficytowe w naszym regionie. - Kierowców samochodów ciężarowych poszukują nie tylko lokalne firmy, również zagraniczne - mówi Stanisława Skwarło z Sądeckiego Urzędu Pracy. Na rynku pracy poszukiwani są zawodowcy i specjaliści w danej dziedzinie ze znajomością języków obcych - dodaje.

Uczniowie sądeckiego Technikum Samochodowego mogą zrobić darmowe prawo jazdy kat. B, zdobyć kwalifikacje z zakresu spawania metoda MAG 135, operatora koparko-ładowarki, uprawnienia HDS, blacharstwa i lakiernictwa samochodowego. Dla uczniów o profilu logistyka i spedycja są kursy z zakresu ITC.

W Technikum Gastronomicznym przy ZS nr 1 w Nowym Sączu prowadzone są zajęcia dla barmanów, baristów czy z zakresu zdobnictwa cukierniczego lub carvingu.

To specjalistyczne kursy. W szkole są one bezpłatne. W rzeczywistości - bardzo drogie, kosztują nawet koło 2 tysięcy złotych. - Zdobycie tego typu certyfikatu zwiększa szansę na rynku pracy - mówi Barbara Świętoń, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Sączu.

Uczniowie klas technicznych, którzy wykazali się na praktykach zawodowych, mają szansę na pracę zaraz po ukończeniu szkoły. - W maju do naszej szkoły przychodzą przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudnić najlepszych kucharzy - dodaje Brabara Świętoń.

Wsród sądeckich szkół najlepiej wypada prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. Uczniowie z tej szkoły zdobyli największą liczbę punktów z j. angielskiego i polskiego.

- Do naszej szkoły przychodzi młodzież z dobrymi wynikami w gimnazjum. Jednak przez trzy lata nauki potrafią je zwiększyć i zdać maturę na maksimum - mówi Bogusław Kołcz, dyrektor placówki. W Akademickim liceum są najwyższe wyniki w egzaminu pisemnego z języka polskiego i angielskiego.

Na drugiej lokacie znajduje się I LO im. Długosza w Nowym Sączu.
Wśród sądeckich szkół zawodowych najlepszą pozycję zdobyło Technikum Elektryczno-Mechaniczne w Nowym Sączu, zajmując siódmą lokatę. Właśnie tam matura z matematyki zdawana jest na najwyższym poziomie.

- Do naszej szkoły przychodzą gimnazjaliści, którzy interesują się matematyką, informatyką i nowoczesnymi technologiami, ze ściśle określonymi planami - mówi Walenty Szarek. - Niemal sto procent z nich idzie na studia techniczne. Niektórzy uczniowie indeksy na uczelnię wyższą zdobywają w drugiej klasie.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska