https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzęt za 300 tysięcy bezużyteczny

Anna Kaczmarz
ECMO - sprzęt, które można łatwo transportować - miało ratować życie pacjentom w regionie. Jednak teraz sprzęt za 300 tys. zł może być bezużyteczny.

Wyjazdowe ECMO - specjalny sprzęt, dzięki któremu można ogrzewać osoby w hipotermii (czyli ekstremalne wychłodzone) i które mogłoby pełnić funkcję „mobilnego szpitala” - miało być wielką innowacją w skali europejskiej. Jednak bardzo prawdopodobne, że podczas zbliżającej się zimy urządzenie będzie leżało bezużytecznie. Wszystko ze względu na brak finansowania ze strony NFZ.

Zapłacił urząd

Rok temu walkę o takie urządzenie zaczęli lekarze z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej przy Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Udało się. Sprzęt trafił do szpitala w sierpniu 2015 roku. - 300 tysięcy zapłacił urząd marszałkowski, a 20 tysięcy dołożył szpital.

- Dzięki wyjazdowemu ECMO to nie pacjent będzie przyjeżdżał do szpitala, a szpital do pacjenta - mówił wtedy doktor Tomasz Darocha, jeden z pomysłodawców Centrum.

Jeden wyjazd - 20 tys. zł

Założenie było takie: do Darochy albo innego dyżurującego lekarza dociera zgłoszenie, że gdzieś w regionie jest wychłodzony pacjent, na przykład uratowany spod lawiny. Zamiast narażać go na transport do Krakowa, lekarze pakują ECMO i sami do niego jadą. Mają nawet specjalnie przygotowaną do tego karetkę.

Pojawia się jednak problem - jeden wyjazd z ECMO to koszt ponad 20 tysięcy złotych. Teraz, mimo że sprzęt już jest, a personel szpitalny został przeszkolony, za samą procedurę wyjazdową nie ma kto zapłacić.

- Do tej pory użyliśmy go tylko dwa razy. Akcja ratunkowa na Kazalnicy, która odbyła się w nocy z 30 na 31 grudnia, wciąż nie jest rozliczona - mówi doktor Tomasz Darocha.

Dodaje, że o pieniądze dla Centrum Leczenia Hipotermii walczy już od trzech lat. Wciąż bezskutecznie.

Odbijanie piłeczki

Żaden z ministrów zdrowia (dr Darocha podkreśla, że rozmawiał z Arłukowiczem, Zembalą i Radziwiłłem) nie doprowadził do tego, aby ratowanie ludzi w hipotermii było finansowane, chociaż po części, przez NFZ.

- Trwają obecnie rozmowy dotyczące nowego koszyka świadczeń. Nie wiadomo jednak, czy ratowanie pacjentów w hipotermii się w nim znajdzie - mówi Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału NFZ. Dodaje, że ostateczna decyzja nie należy do funduszu, a do resortu zdrowia. Ministerstwo jednak nie odpowiedziało na nasze pytania w tej sprawie.

Szpital Jana Pawła II za tę procedurę także nie może zapłacić - jeśli nie jest ona kontraktowana przez NFZ, każdy wyjazd i pacjent będzie zadłużał placówkę. - Procedura w założeniu ma obejmować nie tylko Małopolskę, ale także inne regiony na południu Polski. Dlatego urząd marszałkowski nie może jej finansować, to nie leży w naszym zakresie - mówi wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Biurokracja może zabić

- Mamy poparcie całego świata naukowego - mówi Darocha. - Piszą o nas w najbardziej prestiżowych zagranicznych publikacjach, chwalą za pomysł, na który nie wpadł nikt inny. A może nas zabić biurokracja - dodaje.

Chciał sprawić, że procedura stanie się powszechna i zrozumiała w całej Polsce. Dlatego stworzył specjalną platformę edukacyjną. - Przeszkoliliśmy ponad 26 tysięcy osób. Ale to wciąż za mało, żeby uznać naszą procedurę za wartą finansowania - mówi z goryczą.

Przypomnijmy: Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej to jedyny taki ośrodek w Europie - koordynuje pracę służb (pogotowia, straży, GOPR-u, TOPR-u) w przypadku, kiedy gdzieś w regionie zostanie zgłoszony wychłodzony pacjent. Ci w najcięższym stanie mają trafiać do Krakowa, do głównej siedziby centrum. Lekarze dyżurują pod specjalnym numerem alarmowym przez 24 godziny na dobę. Cały łańcuch reagowania opracowali dwaj małopolscy lekarze - Sylweriusz Kosiński i Tomasz Darocha. Pracują w ramach wolontariatu. Pomimo braku kontraktu nie zamierzają rezygnować z centrum.

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Okapi
W Alpach nie wpadli na taki pomysł?
Mają większe góry, środki i personel, a nie ma Zentrum? Warum? Niemcy, Austriacy, Włosi. Francuzi, Szwajcarzy - co z Wami?
P.S.
W Polszy 13mln cierpi na bezdech senny i nikt się nie przejmuje... i jakie spustoszenie sieje bezdech! A o kilku wychłodzonych takie larum.
P.S.
pamiętacie o ONKOLOGII? Czas, dostęp, finansowanie....
X
Xxx
Jakim cudem,skoro urzadze ie jest wlasnoscia szpitala,jego uzycie ma kosztowac 20 tys.Wypada tam wyslac CBA!
n
nie gość
Kimkolwiek jesteś napisz w przyszłości coś mądrego. Głupotę lecz albo ukrywaj w zaciszu swego domu.
K
KK
co sie sklada na koszt wyjazdu? zapewne koszty paliwa, eksploatacja karetki, wynagrodzenie dla min 3 osob - kierowca + 2 lekarzy, koszt serwisu urządzenia - zapewne urządzeie za 300 tys musi byc po kazdym użyciu poddane serwisowi przez pracownika producenta - a to samo moze kosztowac 5-10 tys.
jesli ktos mysli ze to jest 20 tys dla lekarza do kieszeni to niech się zastanowi jeszcze raz.

pozatym to urzadzenie się nie "zwraca" to nie jest sprzęt używany komercyjnie, tak jak karetka, to ma po prostu koszty eksploatacji, a że sprzęt jednostkowy to producent sobie zarabia na obslugze, pomyślcie ile razy kupiliscie nowe urządzenie bo 1 mała częśc do naprawy to 2/3 ceny nowego + robocizna, a to byly urzadzenia produkowane w milionach sztuk.
S
Stach
Nie mogę wprost uwierzyć. Taka kwota za jeden wyjazd? To chore. 15 wyjazdów i koszt urządzenia zwrócony. W firmach jak urządzenie po 5- 10 latach zwróci koszta zakupu to sukces. Co się "porobiło" w głowach lekarzy.
j
jdfngd
bo te k...y z wiejskiej na wszystko mają procedure i przepis, byle do siebie i znajomych krolika jak najwiecej splynelo... ale dla cba to nie sa dzialania niezgodne z prawem, powolywaniem ludzi bez podstawowych kwalifikacji na stanowiska równiez nie jest nepotyzmem... ale babcie za pietruszke na ulice skazą na wiezienie, dowala kare finansowa i zakaz oddychania!
c
ciekawski
Jakby redaktorzy mogli tak szczegółowo to opisać.
Tatrzański Park Narodowy to maszynka do zarabiania pieniędzy na biletach od turystów. Proponuję udać się do nich o sfinansowanie pogotowia wychłodzeniowego.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska